Ekonomi İşte günün dolar rakamları

Dolar kaç lira? 9 Mart Dolar/TL kuru ne kadar?

İşte günün dolar rakamları

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin zaten yatırım yapılabilir seviyenin altında olan kredi notunu sürpriz şekilde bir kademe daha düşürmesinin ardından dolar/TL'de sınırlı yükseliş gözlenirken, faizlerde yukarı hareket devam etti. Peki dolar kaç lira? İşte 9 Mart Dolar/TL kuru...

Haber Merkezi Yeni Şafak
Euro/dolar paritesindeki gerileme ile euro/TL de yönünü aşağı çevirdi. Dolar ise dün ile aynı seviyede.
Euro/dolar paritesindeki gerileme ile euro/TL de yönünü aşağı çevirdi. Dolar ise dün ile aynı seviyede.

Bankacılar, Türk Lirası'nın diğer EM para birimlerinden negatif ayrışmadığını ancak son günlerde yüksek bir seyir izleyen euro/TL de ECB'nin açıklamasından gerektiğinde tahvil alımlarını artırma ifadesini çıkarmasının etkili olduğunu belirtti.

ECB nedeniyle euro/dolar bugün 1.2446'ya kadar yükseldi" dedi. Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün yaptığı toplantıda aşırı gevşek para politikası yaklaşımını değiştirmedi ancak yaptığı açıklamada gerektiğinde tahvil alımlarını artırma ifadesini çıkardı. ECB böylece ekonomiye verdiği desteği azaltmaya ilişkin küçük bir adım attı.

Öte yandan Draghi toplantı sonrası açıklamalarında para politikasının gelişmelere tepki vermeye devam edeceğini ve arz-talep kaynaklı enflasyonun zayıf seyrini sürdüreceğini belirtti.

Bu açıklamanın ardından euro, dolar karşısındaki kazançlarını büyük oranda geri verdi. Euro/dolar paritesindeki gerileme ile euro/TL de yönünü aşağı çevirdi.

Dün euro/TL 4.74 seviyesini aşarak yeni tarihi zirvesini gördükten sonra günü 4.72 seviyesinden kapatmıştı. Euro sabah 07:20 sularında 4.7130 civarında seyrediyor.

Donald Trump'ın ithal alüminyum ve çeliğe yönelik gümrük vergisi artışı kararını imzalamasının ardından ABD piyasalarında Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,38, Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0,45 ve Nasdaq Teknoloji yüzde 0,42 değer kazandı.

Dolar ise dünkü 3.82 seviyesini koruyor. Sabah saatlerinde dolar, 3.8274 TL'den işlem görüyor.

REKLAM

Askerimiz bastığı yeri yeşertti
EKONOMİ
Askerimiz bastığı yeri yeşertti

Emekliye 224 lira zam
EKONOMİ
Emekliye 224 lira zam

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.