Ekonomi Kadın girişimci 700 bin solucanla gübre üretiyor

Kadın girişimci 700 bin solucanla gübre üretiyor

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir yıl önce bin 500 solucanla gübre üretmeye başlayan kadın girişimci Yüksel Yaşar'ın tesisinde, yaklaşık 700 bin solucan bulunuyor.

Haber Merkezi DHA
700 bin solucan üretiyor.
700 bin solucan üretiyor.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde solucan gübresi üretimi yapan kadın girişimci Yüksel Yaşar'ın tesisinde, yaklaşık 700 bin solucan bulunuyor.

Bu işin ilk iki yıl hiçbir geliri olmadığını belirten Yaşar, "Bu süre içerisinde solucanlara sadece bakıyorsunuz, çoğaltıyorsunuz. İki yıldan sonra gelir elde etmeye başlıyorsunuz. Biz şu anda çoğaltma ve bakma aşamasındayız" dedi.

İnegöl'ün Deydinler Mahallesi'nde oturan Yüksel Yaşar, bir yıl önce bin 500 solucanla gübre üretmeye başladı.

DHA
700 bin solucan üretiyor.

Yaşar'ın, evinin bahçesinde kurduğu tesiste yaklaşık 700 bin solucan bulunuyor. Yüksel Yaşar, solucan gübresi üretimine tesadüfen başladığını belirtti. Yaşar, şöyle dedi:

"Bir firmada muhasebe sorumlusu olarak çalışıyorum. Gazete okurken tesadüfen solucan gübresi üretimi ile ilgili haber gördüm. Emekliliği düşündüğüm için boş kalmamak adına bu işi merak edip eşime de haber vermeden üç ay araştırdım. Sonra kendisi arkadaşlarımdan öğrendi. Emekli olunca bu işi yapmaya karar verdim. İlk zamanlar, solucanların toprağa ne kadar faydalı olduğunun, bizim de ne kadar milli bir iş yaptığımızın farkında değildim. Şimdi bu konuda kendimi bayağı yetiştirdim."

"Bir iki sene geliri yok"

Solucan gübresinden henüz bir gelir elde etmediğini ifade eden Yaşar, "Bu işin geliri bir iki sene hiç yok. Sadece bakıyorsunuz, çoğaltıyorsunuz. Sonrasında para kazanıyorsunuz. Biz şu anda çoğaltma ve bakma aşamasındayız" diye konuştu.

DHA
Kadın girişimci Yüksel Yaşar

Bu işi yapmak isteyenlere öneride de bulunan Yüksel Yaşar, "Abartılı söylemlere inanıp hemen bu işe girmesinler. Bilenlerden bilgi edinsinler. Ona göre kendilerine yol haritası belirlesinler. Yaptığımız iş gerçekten çok güzel ve önemli. Milli bir iş. Dışarıya gübre konusunda bağımlılığı kaldırabilecek bir çalışma yapıyoruz. Çiftçinin de bu konu hakkında bilinçlenmesi ve bunu uygulaması lazım. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı bilgilendirme yapmalı" dedi.

Tatilin ilk günü havayolunu 750 bin yolcu tercih etti
EKONOMİ
Tatilin ilk günü havayolunu 750 bin yolcu tercih etti

Eti Bakır 2022'ye kadar 3,1 milyar liralık yatırım yapacak
EKONOMİ
Eti Bakır 2022'ye kadar 3,1 milyar liralık yatırım yapacak

Tüketiciler Birliğinden uyarı: Araç kiralarken bakım belgesi isteyin
EKONOMİ
Tüketiciler Birliğinden uyarı: Araç kiralarken bakım belgesi isteyin

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.