Ekonomi Karaelmas Ekspresi geri dönüyor

Karaelmas Ekspresi geri dönüyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ tarafından Ankara-Zonguldak hattında başlatılacak Karaelmas Ekspresi seferiyle başkentten Karabük'e yolculuğa çıktı. Ersoy "Eskiden faaliyette olan Karaelmas hattını canlandırmak için bu tren yolculuğunu gerçekleştiriyoruz. Amacımız Ankara'dan çıktıktan sonra Kalecik, Çankırı, Çerkeş, Eskipazar, Karabük-Safranbolu ve Zonguldak kadar gidecek olan dolu dolu bir tren rotasını içerikleri ile pandemi sonrasına hazırlayarak hayata geçirmek. Farklı rotalar oluşturuyoruz. Bunlardan birisi de tren yolculukları rotası. Doğu Anadolu'daki denemeler çok başarılı oldu" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi AA
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Karaelmas Ekspresi ile yolculuğa çıktı.
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Karaelmas Ekspresi ile yolculuğa çıktı.

Ankara Eski Garından hareket eden Karaelmas Ekspresi ile Çankırı ve Karabük'e uzanan yolculukta Bakan Ersoy, beraberindeki basın mensuplarına ilk durak olan Ankara'nın Kalecik ilçesinde açıklamada bulundu.

Ersoy, Doğu Ekspresi Treni'nin çok başarılı olduğunu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile bu tarz turizm seferlerinin sayısını artırma kararı aldıklarını söyledi.

Doğu Ekspresi gibi en az 5 turizm trenini oluşturmaya çalıştıklarını aktaran Ersoy, Van Ekspresi üzerinde de çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Ersoy, "Eskiden faaliyette olan Karaelmas hattını canlandırmak için bu tren yolculuğunu gerçekleştiriyoruz. Amacımız Ankara'dan çıktıktan sonra Kalecik, Çankırı, Çerkeş, Eskipazar, Karabük-Safranbolu ve Zonguldak kadar gidecek olan dolu dolu bir tren rotasını içerikleri ile pandemi sonrasına hazırlayarak hayata geçirmek. Bu bağlamda bu geziyi yapıyoruz. Gezdiğimiz yerlerin kültürel yerler, gastronomi ayrıcalıkları var. Doğasıyla da birleştireceğiz güzergahı. Doğu Ekspresi gibi hem yerli turizme hem de yabancı turistlere hitap etmesi için çalışma başlattık." ifadesini kullandı.

Talep patlaması yaşanıyor: 480 TL'lik biletler tükendi, oteller doldu!
EKONOMİ
Talep patlaması yaşanıyor: 480 TL'lik biletler tükendi, oteller doldu!

Turizm Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı çatısı altında her şehrin uzmanını tayin ettiklerini, GoTurkey sitesinden bu şehirlerin tanıtımını yaptıklarını aktaran Ersoy, her şehri kendi içinde organize ederek, kendi turizm potansiyellerini, nelerin ön plana çıkarılması gerektiğini konusunda toplanan verilerle, içeriği güçlendirerek, tanıtımı uluslararası seviyede yapacaklarını vurguladı.

Ersoy, şunları kaydetti:

  • "Farklı rotalar oluşturuyoruz. Bunlardan birisi de tren yolculukları rotası. Doğu Anadolu'daki denemeler çok başarılı oldu. Ankara'yı bağlantı yaparak, birçok noktaya Doğu Ekspresi'nde olduğu gibi turizm tren rotalarını yaymak istiyoruz. Hedefimiz 5 rota oluşturmak.

Bu rotaların avantajları var. Siz rotalarda kısa süreli duruyorsunuz, bazı illerde. O yerleri kısa süreli tanımış oluyorsunuz. Bir dahaki seyahat noktasına aldığımızda orayı daha geniş, sırf oraya yönelik ziyaretlerde gerçekleştirebiliyorsunuz. Oralardan koyduğunuz sosyal medyadaki resimlerin fark edilmesini sağlıyor. Bizim hedefimiz hem turizmi 81 vilayete yaymak. Herkesin sahip olduğu turizm potansiyelinin farkındalığı yaratarak, herkesin turizm pastasından pay almasını sağlamak istiyoruz."

Güney Kurtalan Ekspresi ile 23 saatlik masalsı yolculuk
FOTOĞRAF 34
Title
Cumhuriyet'in kuruluşundan 21 yıl sonra başlayan seferlerini 76 yıldır sürdüren Güney Kurtalan Ekspresi, son yıllarda trenle yolculuk yapmak isteyen her kesimden büyük ilgi görüyor.
Title
Ankara'dan başlayan, Siirt'in Kurtalan ilçesinde son bulan güzergah boyunca Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve Batman başta olmak üzere 70'ten fazla duraktan geçen Güney Kurtalan Ekspresi, yolcularına eşsiz güzellikte manzara eşliğinde konforlu seyahat etme imkanı sunuyor.
Title
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ'nin rağbet gören seferlerinden Güney Kurtalan Ekspresi, geçen sene gerçekleştirdiği 520 sefer ile 307 bin yolcuya ulaştı.
Title
Güney Kurtalan Ekspresi, her mevsim doğanın muhteşem manzarası eşliğinde seyahat etmek isteyenlerin tercihi durumunda.
Title
Kartpostallarda gördüğüm manzarayı bire bir yaşadım Yolculardan üniversite öğrencisi Muhammet Fatih Akçay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemlerde trenle seyahat etmenin çok popüler hale geldiğini belirterek, bu nedenle bilet bulmakta zorlandığını söyledi.
Title
Önceki yolculuklarında uçağı tercih ettiğini, ilk kez trenle seyahat ettiğini ifade eden Akçay, çok güzel bir yolculuk geçirdiğini, farklı güzellikteki manzaralarla karşılaştığını dile getirdi.
Title
Akçay, Güney Kurtalan Ekspresi ile seyahat edebilmek için İstanbul'dan otobüsle Ankara'ya geçtiğini anlatarak, Güzel bir yolculuktu, çeşitli deneyimler yaşadım. Tren ortamını bilmiyordum, bu benim için güzel oldu. Yolda bol bol manzara izledim, yurdumuzun güzelliklerini gördüm. dedi.
Title
Seyahati boyunca kitap okuduğunu, manzarayı seyrettiğini, arkadaşları ile sohbet ettiğini anlatan Akçay, Doğayı daha güzel görebiliyorsunuz. Daha önce kartpostallar ve resimlerde gördüğüm manzaraları bire bir yaşadım. diye konuştu.
Title
Otel konforundaydı Kızıyla Ankara'dan Diyarbakır'a seyahat eden Tuba Ayşegül Dişlioğlu da farklı bir deneyim yaşamak için Güney Kurtalan Ekspresi ile yolculuğu tercih ettiklerini söyledi.
Title
Trene binmeden önce yolculuğun ne kadar süreceği, nelere ihtiyaç duyacaklarına ilişkin araştırma yaptığını anlatan Dişlioğlu, yataklı vagonda seyahat ettiklerini belirtti.
Title
Dişlioğlu, Mum, yiyecek ve içeceklerimizi alıp kızımla trene bindik. Oda gayet güzel ve sıcaktı. Her şey tertemizdi, otel konforundaydı. Çok keyifliydi. Uyuyacağımı tahmin etmiştim ama dışarıyı seyretmeyi tercih ettim. Çok huzurlu bir şekilde kahvemizi yudumlayarak, kitabımızı okuyarak geçirdiğimiz güzel bir yolculuk oldu. ifadelerini kullandı.
Title
Bursa'da yaşayan lise öğrencisi Esra Bal ise bu yolculuk için otobüsle Bursa'dan Ankara'ya gittiğini ifade etti.
Title
Bilet bulmakta zorlandığını anlatan Bal, trenin gayet konforlu olduğunu, yolculuğun uzun sürmesine rağmen güzel bir deneyim yaşadığını aktardı.
Title
Yolculuk süresince kitap okuduk, aktiviteler yaptık, film izledik, şarkılar dinledik. diyen Bal, şunları kaydetti:
Title
Dağların içinden geçtiğimiz zamanlar oldu. Çok heyecan vericiydi, güzel bir hisse kapıldım. Köprülerin üzerinden geçtik. Yolculuğumu sosyal medyadan paylaştığımda arkadaşlarım 'Nasıl bilet buldun?' dediler. İsteyince bulunuyor. Herkese tavsiye ediyorum. diye konuştu.
Title
Bursa'da yaşayan Dilek Bal, görümcesiyle yolculuk yaptığını, sosyal medyadan paylaşılan fotoğraflardan etkilenerek bu yolculuğa karar verdiklerini belirtti.
Title
Yol manzarası bizi bizden aldı. Dönüşte de aynı seyahati düşünüyoruz. Sanki yola çıkmıyorsunuz da kendinize yolculuk yapıyorsunuz. ifadelerini kullanan Bal, hayatta en az bir kere de olsa mutlaka tercih edilmesi gereken bir yolculuk yaşadıklarını sözlerine ekledi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Güney Kurtalan Ekspresi ile 23 saatlik masalsı yolculuk
Güney Kurtalan Ekspresi, 23 saat süren 1212 kilometrelik güzergah boyunca yolcularına görsel şölen sunuyor.

Bakan Ersoy, Kalecik'in ardından trenle Çankırı'daki Tuz Mağarası, Çerkeş'te Işıklar Konağını, 4. Murat Camisini, Sultan Murad Hamamını ziyaret edecek ve incelemelerde bulunacak.

Çerkeş'te yeni açılacak kültür merkezinin temel atma törenine katılacak Ersoy, Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianapolis Antik Kenti'ni ziyaret edecek.

Doğu Ekspresi ile Kars'a gelenler için 4 gezi rotası
FOTOĞRAF 15
Title
2019-2020 yılında da tükenen tren biletlerinin kentte etkisini ciddi anlamda göstermeye başladığını dile getiren Kars Oteller ve Lokantalar Derneği (KARSOD) Başkanı Halit Özer, Otel, restoran, transfer, vb. işletmelerde doluluk oranlarının arttığını yaşanan yoğun ilgi sonrasında ise bölgedeki başta otel ve restoran olmak üzere yatırımların arttığını kaydetti.
Title
Otellerde doluluk oranlarının da neredeyse yüzde 100'e ulaştığını, turizm işletme belgeli ve belediye belgeli tesislerinin ise tam kapasite dolu olup, özelikle ocak ve şubat aylarında Kars'ta yer bulmanın imkansız olduğuna değinen Özer, rezervasyonların ise çoğunun 5-6 ay öncesinden yapıldığını söylüyor.
Title
Turistik Doğu Ekspresi ile gelenlerin yaklaşık 2 gece konaklayıp uçakla geri döndüğünü de aktaran Özer, turistlere yönelik il genelinde öne çıkan 4 rotada gezilecek yerleri ise şöyle açıklıyor;
Title
Kars merkezde yer alan tarihi Harp Müzesi
Title
Kars merkezde yer alan tarihi Harp Müzesi
Title
Kars merkezde yer alan tarihi Harp Müzesi
Title
Kars Kalesi
Title
Abul Hasan Harakani Küllüyesi, tarihi ve ören yerleri
Title
Ani Antik Kenti
Title
Ani Antik Kenti
Title
Çıldır Gölü
Title
Çıldır Gölü
Title
Sarıkamış
Title
Sarıkamış
Title
Doğu Ekspresi ile Kars'a gelenler için 4 gezi rotası
Son yılların gözdesi haline gelen Turistik Doğu Ekspresi'nde bu yıl da talep patlaması yaşanıyor. Biletleri satışa çıkar çıkmaz tükenen trende, ocak ayı için yer kalmadı. Tabi yaşanan bu yoğun ilgi fiyatlara da yansıyor. Uçağı geçen bilet fiyatları tek kişi için 480 çift kişi için ise 600 TL'yi buluyor. Ankara'da başlayan yolculuk Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum üzerinden 31 saat sonra Kars'ta sona erirken, il genelinde turistleri 4 gezi rotası bekliyor. Bunlar ise; Kars merkezde yer alan tarihi Harp Müzesi, Kars Kalesi, Abul Hasan Harakani Küllüyesi, tarihi ve ören yerleri ile Ani Antik Kenti, Çıldır Gölü ve Sarıkamış olarak öne çıkıyor.

Doğu Ekspresi ile sonbaharda masalsı yolculuk: Renk cümbüşü içresinde eşsiz manzaralar sunuyor
FOTOĞRAF 29
Title
Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra yabancı turist ile üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan ve yolcularına her mevsim masalsı bir yolculuk sunan Doğu Ekspresi treni, sonbaharın gelmesiyle yaşanan renk cümbüşü içerisinde yolcularına unutulmaz anlar yaşatıyor.
Title
Seferleri yoğun ilgi gören Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ'nin Doğu Ekspresi treni, Ankara'dan başlayarak Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan ve Erzurum illerini içeren Türkiye'nin en eski hatlarından olan seferini ortalama 25 saat sonra Kars'ta tamamlıyor.
Title
Masalsı yolculuğun sosyal medyada sıkça paylaşılmasıyla dikkati çeken Doğu Ekspresi, yaz aylarında yemyeşil örtüyle kaplı olan ve sonbaharın gelmesiyle renk cümbüşüne bürünen doğanın muhteşem manzarası karşısında seyahat etme fırsatı sunuyor.
Title
Güzergah üzerindeki rengarenk ağaçlar ile çiçeklerin yer aldığı arazilerin yanı sıra dere, akarsu ve derin kanyonların eşsiz manzarasını yolcularına sunan Doğu Ekspresi, kış ve bahar mevsiminde olduğu gibi doğada renk cümbüşünün yaşandığı sonbahar da konuklarına unutulmaz yolculuk yaşatıyor.
Title
Dört mevsim seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra yabancı turist ile üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan Doğu Ekspresi'ne artan talebi karşılamak için hayata geçirilen Turistik Doğu Ekspresi de vatandaşın gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle 29 Mayıs'tan itibaren seferlerini sürdürüyor.
Title
Her iki trenle Ankara'dan yola çıkıp Kars'a kadar birçok şehri geçen yerli ve yabancı turistler, sonbahar renkleri arasında adeta masalsı bir yolculuk yapıyor.
Title
Trenin yolcularından üniversite öğrencisi İrem Ayebe, Doğu Ekspresi ile sonbahar aylarında seyahat etmenin ayrı güzelliği olduğunu söyledi.
Title
Öğrenci olduğu için 29 Ekim tatilini Doğu Ekspresi ile geçirmek istediğini aktaran Ayebe, Kışın da Doğu Ekspresi ile seyahat ettim ancak sonbaharda yaptığım bu seyahat bambaşka güzel. Öğrenci olduğumuz halde 29 Ekim'i bu şekilde değerlendirmek istedik. Şu an bu güzelliği anlatamam ama bu yolculuk kesinlikle masalsı yolculuk. Bunu ancak yaşayarak görebilirsiniz. Ben herkese böyle bir yolculuğu tavsiye ediyorum. dedi.
Title
Yolculardan Kerem Perit de sonbahar aylarında yaşanan renk cümbüşünü en iyi Doğu Ekspresi'yle seyahat ederek görebildiklerini ifade ederek şunları kaydetti:
Title
Doğu Ekspresi ile sonbahar aylarında yapılabilecek en güzel seyahatlerden biri. Sonbaharın sarısını, turuncusunu ve kırmızısını Kayseri, Erzincan, Erzurum ve Kars'ın o doğal güzelliğini görebiliyorsunuz. Yabancı turistler Rusya ve Avrupa'dan gelerek bu trenle yolculuk yapıyor. Doğu Ekspresi'ne ilgi oldukça fazla.
Title
Emekli gazeteci Ali Narin ise Doğu Ekspresi ile seyahat etmenin bir ayrıcalık olduğunu vurgulayarak, Doğu Ekspresi'ne binmek bir ayrıcalıktır. Doğu Ekspresi ile sadece sonbahar değil, bütün mevsimler çok güzel. Seyahat sırasında gördüğünüz manzara anlatılmaz, şiire ve röportajlara konu olacak kadar güzeldir. Bu manzarayı ancak Doğu Ekspresi ile yolculuk yaparsanız anlarsınız. diye konuştu.
Title
Narin, Doğu Ekspresi'nin Doğu Anadolu'ya adeta kan veren bir tren olduğunu ifade ederek, Kışın trenin penceresinden kar yağışını izlemenin zevki başka, sonbaharı seyretmek ise daha başka. Bu güzelliği ancak yaşayarak anlayabilirsiniz. Herkese bu trene binmeyi tavsiye ediyorum. ifadelerini kullandı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Doğu Ekspresi ile sonbaharda masalsı yolculuk: Renk cümbüşü içresinde eşsiz manzaralar sunuyor
Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra son zamanlarda yabancı turist ve üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan Doğu Ekspresi, Ankara ile Kars arasında sonbaharda yolculuk yapan konuklarına renk cümbüşü içresinde eşsiz manzaralar sunuyor.

Seyahat edenlerin yeni gözdesi: Vangölü Ekspresi
FOTOĞRAF 21
Title
Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Muş güzergahlarından geçerek Bitlis'in Tatvan ilçesine gelen Vangölü Ekspresi, kentin ve bölgenin turizmine de büyük katkı sunuyor.
Title
Farklı illerden ekspresle Muş Garı'na gelen yolcular, ilk önce baharın gelişiyle renk cümbüşüne dönüşen Muş Ovası'nın doğal güzellikleriyle karşılaşıyor.
Title
Yolcular, ayrıca Bitlis'te yemyeşil tabiatın yanı sıra önemli turizm potansiyeline sahip Atatürk ve Nemrut Dağı ile Van Gölü'nün eşsiz manzarasının tadını çıkarıyor.
Title
8 vagon ve 320 yolcu taşıma kapasitesine sahip Vangölü Ekspresi'ni tercih eden yolcular, doğa ile iç içe yaptıkları seyahat boyunca karşılaştıkları yerleşim yerlerinin ve doğal güzelliklerin fotoğraflarını da çekmeyi ihmal etmiyor.
Title
TCDD Taşımacılık AŞ Yolcu Servisi Müdür Yardımcısı Yücel Arıcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vangölü Ekspresi'nin haftanın iki günü Ankara ve Tatvan arasında yolcu taşıdığını söyledi.
Title
TCDD Taşımacılık AŞ Yolcu Servisi Müdür Yardımcısı Yücel Arıcan, yaptığı açıklamada, Vangölü Ekspresi'nin haftanın iki günü Ankara ve Tatvan arasında yolcu taşıdığını söyledi.
Title
Ekspresle yolculuğun son zamanlarda daha fazla tercih edilmeye başlandığını anlatan Arıcan, Yolcu sayısı az gibi görünüyor ama doluluk oranımız iyi. Tercih edenlerimiz var. Yöre insanı da trene önem vererek tercih ediyor. Çok güzel bir güzergah. Elazığ, Muş ve Tatvan arasında manzara çok güzel. Trenimizin manzarası... Güzel yerlerden geçiyor. Gerçekten son dönemde bir akım var dedi.
Title
Ardından Doğu Ekspresi ile başladı. Şimdi de Vangölü Ekspresi. Bu yılın ilk 4 ayında Vangölü Ekspresi ile 13 bin 232 yolcu taşımışız. Hem biz hem de yolcularımız bu tutkudan memnun ve devam etmesini diliyorum. ifadelerini ekledi.
Title
Trende klimalı pulman, kuşet ve kompartman tipi vagonların yer aldığını kaydeden Arıcan, hijyen konusunda da gerekli önlemlerin alındığını ifade etti.
Title
Mustafa Ersin İşgüzar da trene Kayseri'den bindiğini ve doktora başvurusu yapmak için İran'a gideceğini kaydederek, Çok güzel manzaralar. Hizmet gayet yerinde ve çarşaflar temiz. Çikolata, bisküvi ve su ikramı var. Personel güler yüzlü. Hepsine teşekkür ediyorum. Gayet memnunum. Trenle seyahat etmeyi seviyorum. Seyahati sadece yatmak veya temiz çarşaflar değil, bu manzaraya bakmak bile özel kılıyor. ifadelerini kullandı.
Title
Ayşe Uygun da eşiyle ilk defa trene bindiklerini ifade ederek, Çok güzeldi. Otobüsle gidemedik. Yükseklik korkusu olduğu için de uçağa binemedik. Bu nedenle treni tercih ettik ama memnun kaldık. Bundan sonra da binmeyi düşünüyoruz. Daha uzun seferlerde tekrar binmeyi düşünüyoruz. Çok güzel doğal güzelliklerin içinden geçtik. Görsel bir ortamda seyahat ettik. görüşünü paylaştı.
Title
Seyahat edenlerin yeni gözdesi Vangölü Ekspresi
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Seyahat edenlerin yeni gözdesi: Vangölü Ekspresi
Ankara-Tatvan seferini yapan Vangölü Ekspresi, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Dağların yamaçlarından ve doğal güzelliklerin arasından adeta süzülerek gelen Vangölü Ekspresi, yerli ve yabancı yolcularına eşsiz güzellikteki manzaralar eşliğinde seyahat yapma fırsatı veriyor.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.