Ekonomi Kasap köftesine 10 kilogram sınırlaması

Kasap köftesine 10 kilogram sınırlaması

Perakende işletmelerde kıyma, köfte hariç hazırlanmış kırmızı et ve kanatlı et karışımlarının üretimi yapılamayacak. Kasaplar gibi perakende işletmelerde günlük 10 kilogramı geçmeyecek miktarda pişmemiş köfte hazır olarak bulundurulabilecek.

Haber Merkezi AA
Kasaplar gibi perakende işletmelerde günlük 10 kilogramı geçmeyecek miktarda pişmemiş köfte hazır olarak bulundurulabilecek.
Kasaplar gibi perakende işletmelerde günlük 10 kilogramı geçmeyecek miktarda pişmemiş köfte hazır olarak bulundurulabilecek.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Türk Gıda Kodeksi̇ Et ve Et Ürünleri̇ Tebli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Tebli̇ği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, perakende işletmelerde kıyma, köfte hariç hazırlanmış kırmızı et ve kanatlı et karışımlarının üretimi yapılamayacak. Ancak tüketici talebi üzerine anında kıyma ve köfte hariç hazırlanmış et karışımlarının satışı yapılabilecek.

Çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilecek ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulacak, tüketici talebi doğrultusunda satın alınan ürün parçalanabilecek.

Çiğ kırmızı etler de asgari hijyenik şartlar göz önünde bulundurularak, son tüketiciye veya toplu tüketim yerlerine hazır ambalajlı hale getirilmeksizin satılan gıdalar veya satış yapılan işletmede, tüketicinin talebi doğrultusunda paketlenerek satılan gıdalarda, zorunlu etiket bilgilerinin tümü gıdanın satış yerlerine sevk edilmesi sırasında beraberinde yer alacak.

Gıdanın satışı sırasında, bilgiler satın alan kişinin görebileceği yerlerde bulundurulacak veya gıdayla birlikte satın alan kişiye sunulacak. Talep edilmesi halinde, satın alan kişi zorunlu etiket bilgilerinin tümü hakkında bilgilendirilecek.

Hazırlanmış et karışımı olarak sadece büyükbaş ve/veya küçükbaş hayvan karkas etlerinden günlük 10 kilogramı geçmeyecek miktarda pişmemiş köfte üretilebilecek.

Tebliğ kapsamında doğrudan satış için hazır ambalajlı hale getirilmiş olan köfte sadece bu tebliğin hijyen ile ilgili kriterlerini karşılayan yerlerde piyasaya arz edilebilecek.

Sarsıldık 6.8
Gündem

Sarsıldık 6.8

Elazığ dün akşam 20.55’te 6,8 büyüklüğünde şiddetli bir depremle sarsıldı. Neredeyse bütün orta ve doğu Anadolu’da hissedilen depremde, sarsıntının merkez üssü Sivrice ve Malatya’nın Doğanyol ilçelerinde bazı binalar yıkıldı. Enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürerken AFAD'dan saat 10.00'da yapılan açıklamada Elazığ'da meydana gelen depremde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 1030 kişinin yaralandığını belirtildi. Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti
AFAD'dan basın açıklaması
Gündem

AFAD'dan basın açıklaması

AFAD resmi sitesinden yapılan açıklamada ''Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 11 adet deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 184’tür.'' ifadelerine yer verildi
Süleyman Soylu: Seferber olmuş durumdayız, yaraları saracağız
Gündem

Süleyman Soylu: Seferber olmuş durumdayız, yaraları saracağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Elazığ'daki incelemelerinin ardından Malatya'nın Doğanyol ilçesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte geldi. Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyaret ederek, başsağlığı dileyen Süleyman Soylu "Tüm imkanlarımızla seferber olmuş durumdayız. İlk dakikadan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları açık ve nettir. İnşallah yaralarımızı el birliğiyle saracağız ve burada karşı karşıya kalınan durumları el birliğiyle gidereceğiz" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.