Ekonomi Kıdem zirvesi

Kıdem zirvesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kıdem tazminatında tarafları buluşturuyor. Buluşma sonrası Bakan Albayrak kıdem tazminatı ile ilgili yeni sistemi anlatacak. Yeni düzenleme sayesinde, mevcut sistemdeki sorunlar bertaraf edilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Washington’da bulunan Bakan Albayrak, G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları ile aile fotoğrafı çekimine katıldı.
Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Washington’da bulunan Bakan Albayrak, G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları ile aile fotoğrafı çekimine katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni kıdem tazminatı sistemine ilişkin görüşleri almak ve ayrıntıları netleştirmek üzere ilgili tüm tarafları bir araya getirecek.

MEVCUT SİSTEMİN KAPSAMI DÜŞÜK

  • Bakanlık yetkililerinin açıkladığı bilgilere göre, uzun süredir ülke gündeminde bulunan kıdem tazminatı reformu Yeni Ekonomi Programı'nda da yer alırken, bu kapsamda kıdem tazminatı reformunun sosyal tarafların mutabakatıyla gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Mevcut kıdem tazminatı uygulamasında, son iş yerinde en az bir yıl çalışmak koşuluyla emeklilikte, vefat halinde veya işten çıkartılma durumunda tazminat alınıyor. Ancak fiili durumda uygulamadan, sınırlı sayıda çalışan faydalanabiliyor.

Berat Albayrak

BÜTÜN SORUNLAR GİDERİLECEK

Uygulama, firmaların çalışanları için kıdem tazminatını hesaben karşılık olarak ayırmakla beraber nakit olarak koymaması, kendi isteğiyle işten ayrılanlara ödeme yapılmaması gibi sorunlar nedeniyle arzu edilen düzeyde gerçekleşmiyor. Yapılacak düzenlemeyle mevcut sistemdeki sorunların giderilmesini teminen, kıdem tazminatının işverenlerin takdirinde belirsiz bir alacak olmaktan çıkarılarak nakden ödenebilir hale getirilmesi amaçlanıyor.

ÇALIŞANIN HAK KAYBI OLMAYACAK

Düzenleme kapsamında fona ne kadar kesinti yapılacağı, sistemin kimleri kapsayacağı, birikmiş kıdem tazminatlarının durumu gibi temel parametreler, işçi sendikaları da dahil olmak üzere konuyla ilgili tüm paydaşların görüşleri alınarak belirlenecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da yakın zamanda bütün kesimleri bir araya getirecek. Yapılacak çalışmalarda kazanılmış hakların korunması sağlanacak. Yeni sistemde, özel emeklilik sistemiyle entegre olacak fonlamaya dayalı bir mekanizmaya geçileceğinden çalışanlar kıdem tazminatı fonuyla desteklenecek ve sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir emeklilik sistemine entegrasyon sağlanacak. Böylece hem toplam tasarruflar artırılacak hem de çalışanların emeklilik döneminde ek bir gelire kavuşması temin edilmiş olacak.

Tek gündemimiz güçlü ekonomi
EKONOMİ
Tek gündemimiz güçlü ekonomi
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.