Ekonomi Kimyada yerli üretim çıkışı

Kimyada yerli üretim çıkışı

Kimya alanında hammadde ve ara mamullerdeki yüzde 70 dışa bağımlılığı azaltmak için yeni bir yatırım projeksiyonu sunan İKMİB, düğmeye bastı. Hazırlanan raporla, kimya alanında en fazla ithal edilen 157 ürün kategorisini mercek altına alan İKMİB, yerli üretim hamlesi bekleyen 103 stratejik ürün alanını belirledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Koronavirüs (Kovid-19) gölgesinde dünya ekonomisi ve küresel ticaret, zor bir yılı geride bıraktı. Kimya sektörü 2020’yi 18,3 milyar dolarlık ihracat ile tamamlayarak Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü oldu. Kimya sektörünün çatı kuruluşu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), kimyada ithalatı frenleyecek ve cari açığın azalmasında etkin rol oynayacak önemli bir sektörel rapora imza attı. “Türk Kimya Sektörü Yatırım Öncelikli Ürünler Raporu” ile kimya alanında en fazla ithal edilen 157 ürün kategorisini mercek altına alan İKMİB, yerli üretim hamlesi bekleyen 103 stratejik ürün alanını belirledi.

Kimya alanında hammadde ve ara mamullerdeki yüzde 70 dışa bağımlılığı ciddi boyutlarda azaltacak yeni bir yatırım projeksiyonu sunan İKMİB, öncelikli ürünlerin yerli olarak üretilmesiyle toplamda 20,7 milyar dolarlık ithalatın önüne geçileceğini öngörüyor.

Adil Pelister

157 ÜRÜN MERCEK ALTINA ALINDI

İKMİB Başkanı Adil Pelister, raporda, 2019 yılında 50 milyon dolar üzerinde ithalatı yapılan kimyevi ürünleri incelediklerini belirterek, şu bilgileri paylaştı: “Plastiklerde 41, organik kimyasallarda 22, mineral yakıtlar, mineral yağlarda 20, eczacılık ürünlerinde 14, muhtelif kimyasal maddeler sektörümüzde 11, boya, vernik, mürekkep alanında 10, uçucu yağlar, kozmetiklerde 10, kauçuk, kauçuk eşya sektörümüzde 8, gübreler sektörümüzde 7, anorganik kimyasallarda 5, yıkama müstahzarları sektörümüzde 5, yapıştırıcı alanında 3 ve sinemacılıkta kullanılan ürünler sektörümüzde ise 1 olmak üzere toplam 157 adet ürün grubuna ulaştık.”

2021 HEDEFİ: 21 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Pelister, yatırım yapılmasını tavsiye ettikleri 103 ürün grubunun sektörün ithalatının yüzde 28,47’sini oluşturduğunu söyleyerek, “ Ürünlerin Türkiye’de üretilmesi ile kimya sektörümüzün dışa bağımlılık oranı büyük ölçüde azalacak. Sanayi yatırımına uygun olan öncelikli ürünlere yapılacak stratejik yatırımlarla birlikte kimya sektörümüzün ihracatı ve kilogram başına düşen ihracat bedeli daha da yükselecek. Böylece yüksek katma değerli kimyevi mamuller ile sektörümüz dünya kimya ihracatından aldığı payı da artıracaktır. 2021’de 20,6 milyar dolar üzerine çıkmak için çalışmaya devam edeceğiz” mesajını verdi.

ABD'den yola çıktı Türkiye'ye geliyor
EKONOMİ
ABD'den yola çıktı Türkiye'ye geliyor
Abone Ol Google News
Sütün bereketi Bingöl'de hayat veriyor: 1 milyar 115 milyon TL'lik Sütaş yatırımı kentin kaderini değiştiriyor
Ekonomi

Sütün bereketi Bingöl'de hayat veriyor: 1 milyar 115 milyon TL'lik Sütaş yatırımı kentin kaderini değiştiriyor

Sütaş’ın tarım, hayvancılık ve sanayiyi bir araya getiren entegre tesislerine, Karacabey, Aksaray ve Tire’den sonra bir yenisi daha ekleniyor. Bahar aylarında yapılacak açılışa hazırlanan Bingöl Entegre Tesisleri yatırımında hazırlıklar hızla devam ediyor. 1 milyar 115 milyon TL’ye mal olacak yatırım; Çiftlikler, Yem fabrikası, Süt Ürünleri Fabrikası, Yenilenebilir Enerji, Gübre Tesisleri ve Hayvancılık Eğitim Araştırma-Geliştirme Merkezi’nden oluşuyor.
Özdağ'a yapılan saldırıda 4 kişi daha gözaltında
Gündem

Özdağ'a yapılan saldırıda 4 kişi daha gözaltında

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın uğradığı fiziki saldırı ile ilgili olarak 4 şüpheli daha yakalanarak, gözaltına alındı. Şüpheliler, müdürlüğümüzdeki işlemlerin ardından Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilecektir." denildi.
Yargı reformu neleri kapsıyor?
Gündem

Yargı reformu neleri kapsıyor?

Kamuoyunun uzun zamandır beklediği, yargı reformunun detaylarını AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan paylaştı. Reform paketinin, yaklaşık 128 kanunda değişiklik öngördüğünü belirten Özkan, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa'da yer alan temel hak ve özgürlüklerin işlerlik kazandırılması sağlanacak. Türkiye’de yaşayan gayrimüslim ya da farklı din ve inançta olan vatandaşlarımızın kendileri için kutsal sayılan ve ayinlerinin, bayramlarının olduğu günlerde resmi tatil getiriyoruz. Özel hayat da güvence altına alınacak" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.