Ekonomi Kırmızı et üretimi arttı

Kırmızı et üretimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine (Ocak-Mart) ilişkin kırmızı et üretimi istatistiklerini açıkladı. Türkiye'nin toplam kırmızı et üretimi, yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 238 bin ton olarak gerçekleşti

Haber Merkezi AA
Türkiye'nin toplam kırmızı et üretimi, yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışla 238 bin ton oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine (Ocak-Mart) ilişkin kırmızı et üretimi istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, ilk çeyrekte sığır eti üretimi 208 bin ton olarak tahmin edildi. Sığır eti üretimi, bir önceki döneme göre yüzde 19,7 azaldı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 arttı.

Koyun eti üretimi de söz konusu dönemde 21 bin ton olarak tahmin edildi. Koyun eti üretimi bir önceki döneme göre yüzde 30,3 düşüş gösterdi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 artış kaydetti.

Türkiye'nin toplam kırmızı et üretimi, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 19,9 azaldı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 arttı. Söz konusu dönemde kırmızı et üretimi 238 bin ton oldu. Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilenlerin miktarı ise 119 bin ton olarak gerçekleşti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.