Ekonomi Konutta satış 1 milyonu aştı İnşaat sektöründen güzel haberler gelmeye devam ediyor

Konutta satış 1 milyonu aştı: İnşaat sektöründen güzel haberler gelmeye devam ediyor

Konut satışları ağustos ayında yıllık bazda yüzde 54,2 artarak 170 bin 408 adet olarak gerçekleşti. Arka arkaya artışlarla 8 aylık toplam satış 1 milyonu aşmış oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İstihdam alanında oldukça kuvvetli olan inşaat sektöründen güzel haberler gelmeye devam ediyor” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Berat Albayrak
Berat Albayrak

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ülke genelinde ağustosta satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 25,7 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 54,2 arttı. Ağustosta satılan konut sayısı 170 bin 408 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 30 bin 292 konutla ilk sırada yer aldı. İstanbul’u, 17 bin 131 konut satışıyla Ankara, 11 bin 145 konut satışıyla İzmir izledi. En az artış olan iller 13 konutla Hakkari, 22 konutla Ardahan ve 99 konutla Şırnak olarak kayıtlara geçti. Ocak-ağustos döneminde ise konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42,6 artarak 1 milyon 24 bin 534’e ulaştı.

Fotoğraf: Arşiv

Kampanyalar ve düşük faiz etkili

Arka arkaya gelen ralli hareketinde kamu bankalarının düşük kredi faizi desteği ve konut geliştiricilerinin kampanyaları etkili oldu. Düşük oranlı krediye ulaşımdaki kolaylıkla ipotekli konut satışları ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 122,6 artarak 76 bin 19’a çıktı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 44,6 olarak belirlendi. Diğer konut satışları da ağustosta yıllık bazda yüzde 23,6 artışla 94 bin 389 adet olarak tespit edildi. Geçen ay ikinci el konutlarda kredi oranlarının bir miktar yükseltilmesiyle ilk el konutların da cazibesini artırması dikkat çekti. İlk defa satılan konut sayısı ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,3 yükselerek 52 bin 123’e ulaştı. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 30,6 olarak kayıtlara geçti. Ocak-ağustos döneminde ise ipotekli konut satışı yüzde 263,7 yükselerek 473 bin 144 oldu.

Bakan Pekcan: Hızlı toparlanan ülkeler arasında yer alacağız
EKONOMİ
Bakan Pekcan: Hızlı toparlanan ülkeler arasında yer alacağız

3 bin 893 konutu yabancılar satın aldı

  • Yabancılara yapılan konut satışı sayısı, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8 artarak 3 bin 893 oldu. Bu alanda ilk sırada 1648 konutla İstanbul bulunurken, bu ili 784 satışla Antalya, 288 satışla Ankara, 148 satışla Mersin ve 133 satışla Yalova izledi. Ağustosta Türkiye’den İranlılar 640, Iraklılar 592, Ruslar 366, Afganlar 156 ve Azerbaycan vatandaşları 154 konut edindi.

İVME SÜRÜYOR STOKLAR AZALDI

Gayrimenkul geliştiricileri haziranda başlayan ivmenin devam ettiğini dile getirdi. Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, son 3 ayda 600 bin konut satıldığını ve stokların eridiğini söyledi. Elmas, “Geçmiş dönemlere bakıldığında 3 ayda böyle bir satış grafiğinin olmadığını görebiliyoruz. Birikmiş talepten öte bir satış var. Önümüzdeki dönem de konuta yatırım devam edecek” dedi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut üreticilerinin kendi bünyelerinde başlattıkları kampanyaların satışı artırdığına işaret etti. Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal ise “Hazirandaki kampanyalar sektörü öyle canlandırdı ki ivme sürekliliğini koruyor. Nitekim performanslarda da 3-4 kat artış yaşanmış durumda” dedi.

İSTİHDAMA KATKISI YÜKSEK

  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından ağustos ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Albayrak, “İstihdam alanında oldukça kuvvetli olan inşaat sektöründen güzel haberler gelmeye devam ediyor. Yeni ev sahibi vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyor, sektörümüzü kutluyorum” ifadelerini kullandı. Albayrak, paylaşımında son 3 yılın ağustos ayına ilişkin konut satış rakamlarının yer aldığı grafiğe de yer verdi. Buna göre, Ağustos 2018’de 105 bin 154 olan konut satışı sayısı geçen yılın aynı ayında 110 bin 538’e, bu yıl ağustosta da 170 bin 408’e yükseldi.

Düzce'nin rüyası gerçek oluyor: Modern Sanayi Sitesi yapımı için protokol imzalandı
EKONOMİ
Düzce'nin rüyası gerçek oluyor: Modern Sanayi Sitesi yapımı için protokol imzalandı


Abone Ol Google News
İzmir'de doktoru jiletle boğazından yaralayan sanığa 20 yıl hapis
Gündem

İzmir'de doktoru jiletle boğazından yaralayan sanığa 20 yıl hapis

İzmir'de asistan doktor Kadir Songür'ü jiletle boğazından yaralayan sanık, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı, cezada indirim uygulanmadı.
MEB'den EBA'ya erişim sorunu açıklaması: Hızla çözüme ulaştırıldı
Gündem

MEB'den EBA'ya erişim sorunu açıklaması: Hızla çözüme ulaştırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, dün EBA'da yaşanan teknik sorunla ilgili açıklama yaptı. Yetkililer, eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30 – 12.00 saatleri arasında aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunlarının, vakit kaybetmeksizin yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırıldığını duyurdu. EBA’nın söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırıya uğradığı da kaydedilerek, "Yeni dönem açılışı ile çok yüksek düzeyde kullanım trafiğine ulaşan EBA, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kalmakta ve hizmet kalitesi etkilenebilmektedir. DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarını izleme raporlarına göre, söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür. Bu durumun erken farkına varılmasıyla anında müdahaleler neticesinde, 2 saat içinde EBA platformu ve EBA Canlı Ders sistemi hizmet sunmaya devam etmiştir" denildi.
Almanya'nın eski büyükelçisi skandal yazısında AB'ye seslendi:  Erdoğan'ın gitmesini bekleyin
Dünya

Almanya'nın eski büyükelçisi skandal yazısında AB'ye seslendi: Erdoğan'ın gitmesini bekleyin

Alman basınında Türkiye karşıtı provokatif yayınlara yer almaya devam ediyor. Son olarak iki ay öncesine kadar Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği görevini yürüten Martin Erdmann skandal bir yazı kaleme aldı. Frankfurter Allgemeine Zeitung'da yazdığı makalede AB'ye kendince akıl veren Erdmann "Erdoğan'ın gitmesini bekleyin" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.