Ekonomi Kuru üzümde fiyat mutlu etti

Kuru üzümde fiyat mutlu etti

Çekirdeksiz kuru üzüm için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan 10 TL’lik minimum fiyat üretici, tüccar ve ihracatçıyı memnun etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Birol Celep
Birol Celep

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, “Bu yaklaşım, Türkiye’ye yeni sezonda en az 70-80 milyon dolar daha fazla döviz kazandıracak” dedi.

  • Birol Celep, "Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da olurunu alarak sektörün isteği doğrultusunda irade ortaya koydu. 10 TL asgari fiyat hem üreticiyi, hem tüccarı hem ihracatçıyı hem de son tüketiciyi memnun edecek bir rakam. Desteğini ortaya koyan Cumhurbaşkanımıza ve Tarım ve Orman Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.

Türkiye’nin bu yıl şu ana kadar 246 bin ton kuru üzüm ihraç ederek 502 milyon dolar döviz geliri elde ettiğini hatırlatan Celep, Türk üzüm ihracatçısının 2019-20 sezonu için açıklanan 300 bin ton rekolteyi kolaylıkla ihraç edebilecek konumda olduğunu dile getirdi.

Son 9 yılın rekoru kırıldı
EKONOMİ
Son 9 yılın rekoru kırıldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.