Ekonomi Öğrenciler telaşta, KYK bursları ne zaman yatacak? Kredi ve Yurtlar Kurumunda son dakika açıklaması

"KYK bursları ne zaman yatacak? KYK son dakika açıklaması

Öğrenciler telaşta, KYK bursları ne zaman yatacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda son dakika açıklaması

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından her ayın altısı ve onu arasında önlisans, lisans ve lisansüstü üniversite öğrencilerine ödenen burslar ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Temmuz 2020 kredisi yatmayan öğrenciler ekonomik kriz içine girince telaş başladı. Öğrenciler sosyal medyada #KYKdaNelerOluyor ile gündemi bir anda değiştirdi. Kısa sürede KYK'dan resmi bir açıklama geldi. YÖKSİS üzerindeki eğitim bilgileri güncel olmayan öğrencilerimize burs/kredi ödemesi yapılamamaktadır denildi. "KYK bursu ne zaman yatacak?" İşte tüm detaylar…

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Üniversite öğrencilerinin aldığı burs olan KYK paralarının ne zaman yatacağı merak ediliyordu. 'KYK kredim yatmadı Temmuz 2020' şeklinde aramalar yapan öğrenciler için beklenen açıklama geldi. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, Temmuz ayında öğrenim kredisi/burs alamayan öğrencilerin 'KYK kredileri kesildi mi? KYK neden yatmadı? ' sorularına ilişkin son dakika açıklamada bulundu. Konuya ilişkin son dakika açıklaması Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nden geldi. KYK'dan yatmayan kredi ve burs paralarına ilişkin gelen açıklamada öğrencilerin eğitim durumlarını YÖKSİS üzerinden güncellemeleri gerektiği bildirildi.

2020-21 KYK Yurtları, Yurt Fiyatları ve Detaylı Özellikleriyle
ÖZGÜN
2020-21 KYK Yurtları, Yurt Fiyatları ve Detaylı Özellikleriyle

YKS ne zaman yapılacak?
GÜNDEM
YKS ne zaman yapılacak?

Açıklama geldi: KYK bursu ne zaman yatacak?

Açıklamada "Sevgili öğrencilerimiz, Bakanlığımızdan burs/kredi alan öğrencilerimiz imzaladıkları taahhüt gereğince eğitim durumlarındaki degişiklikleri en geç 1 ay içerisinde Genel Müdürlüğümüze bildirmekle yükümlüdür. YÖKSİS üzerindeki eğitim bilgileri güncel olmayan öğrencilerimize burs/kredi ödemesi yapılamamaktadır. Bu sebeple bu ay burs/kredi ödemeleri yapılmayan öğrencilerimizden e-devlet üzerinden nakil başvurusu yaparak bilgilerini güncelleyen, durumu uygun olan ve nakli gerçekleşen öğrencilere ödeme zamanında ödeme yapılacaktır. Konuyla ilgili bilgilerinizi e-devletten takip edebilirsiniz" ifadeleri yer aldı.

YKS'de kimliğini unutan öğrencilerin yardımına polis yetişti
OYNAT 00:58
YKS'de kimliğini unutan öğrencilerin yardımına polis yetişti
YKS birinci oturumunda kimliklerini unutan adaylara polis ekipleri, destek verdi. İl Nüfus Müdürlüğü'nde işlem yaptıran 21 aday, sınava girecekleri okullara polis araçlarıyla yetiştirildi.

Temmuz ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
GÜNDEM
Temmuz ayı burs ve kredi ödemeleri başladı

2020 KYK burs ve kredisi ne kadar?

2020 yılında burs/kredi miktarı 500 liradan 550 liraya çıktı. Burs/kredi miktarı lisans öğrencilerine 550 lira, yüksek lisans öğrencilerine 1.100 lira, doktora öğrencilerine ise 1.650 lira olarak ödeniyor. KYK burslarının hesaba geçiş saati aydan ayda değişkenlik gösterebiliyor. Bursların yatırıldığı saat ile alakalı net bir saat vermek mümkün olmasa da geçmişe bakarak burs ücretlerinin genellikle 00:00 ila 03:00 arasında yatırılıyor. Ödemeler T.C. kimlik numarasının son rakamına göre yapılıyor.

Asgari ücretli ailelerin çocuklarına burs imkanı
GÜNDEM
Asgari ücretli ailelerin çocuklarına burs imkanı

2020 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?
HAYAT
2020 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Eğitim bilgileri nasıl güncellenir?

KYK'dan yapılan açıklamaya göre, YÖKSİS üzerindeki eğitim bilgileri eğitim bilgileri e devlet nakil başvuru ekranı üzerinden güncellenecek. E devlet girişi için öğrenciler e devlet şifresi ve T.C kimlik numaralarını kullanacak.

ÖSYM duyurdu: 2020 YKS sınav sonuçları açıklanma tarihi belli oldu
GÜNDEM
ÖSYM duyurdu: 2020 YKS sınav sonuçları açıklanma tarihi belli oldu
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.