Ekonomi Libyaya ihracatta yüzde 58lik artış 1,3 milyar doları aştı

Libya'ya ihracatta yüzde 58'lik artış: 1,3 milyar doları aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre Türkiye'nin Libya'ya ihracatı Ocak-Temmuz 2021 döneminde 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 58 artarak 1 milyar 325 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Libyaya ihracatta yüzde 58lik artış: 1,3 milyar doları aştı
Foto/arşiv

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve beraberindeki heyetin geçen hafta gerçekleşen ziyaretine ilişkin, bu çok önemli ziyaretin yeni iş birliklerini ve ihracatı artıracağını, iki ülke arasındaki ticaretin daha da canlanmasına katkı sunacağını belirtti.

Karanfil, "Hem siyasi hem ekonomik anlamda ülkeler arası ilişkilerin geleceğinden çok umutluyuz." ifadelerini kullandı.

Libya'nın Afrika'ya açılan bir kapı olması münasebetiyle Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Karanfil, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre Türkiye'nin Libya'ya ihracatı Ocak-Temmuz 2021 döneminde 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 58 artarak 1 milyar 325 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl yaz aylarında başlayan ihracat artışı 2021 ile birlikte devam ederken, temmuzda Libya'ya yönelik ihracat geçen yılın aynı ayına göre kısmen düşüşle 131 milyon dolar olarak gerçekleşti." değerlendirmesinde bulundu.

Karanfil, şunları kaydetti: "Türkiye, Libya'nın ve Libya halkının her zaman yanında olmuştur. Bugüne kadar her türlü desteği bu ülkeden esirgemeyen Türkiye, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan resmi Libya hükümetinin çağrısı ile bu ülkede bulunmaktadır. Bu çağrıyı tüm BM ülkelerine yapan Libya'ya sadece Türkiye cevap vermiştir. Milli Birlik Hükümeti'ne verilen askeri eğitim, yardım ve danışmanlık desteğinin olumlu sonuçları da net bir şekilde ortadadır."

Karanfil, siyasi yakınlığın ekonomik ilişkileri de etkilediğini kaydederek, ülkenin yeniden kalkınması için Türk firmalarının yine Libya’da projeler üretmesi gerektiğini belirtti.

Karanfil, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve beraberindeki heyetin geçen hafta Türkiye'ye gelerek ziyaretlerde bulunduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildiğini hatırlattı.

Heyetler arası görüşmede Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun da hazır bulunduğunu kaydeden Karanfil, "Bu çok önemli ziyaret yeni iş birliklerinin kapısını aralayarak, ihracatı artıracak. İki ülke arasındaki ticaretin daha da canlanmasına katkı sunacak. Hem siyasi hem ekonomik anlamda ülkeler arası ilişkilerin geleceğinden çok umutluyuz." yorumunu yaptı.

Karanfil, Libya'nın 2011'den bu yana hem Avrupa hem de Körfez ülkelerinden bazıları ile iş birliği yaptığını, bunlardan hiçbirisinden fayda görmediğini, Libya'nın bu konudaki rol modelinin Türkiye olması gerektiğini belirtti.

Libya'nın sadece tek başına değil Afrika'ya açılan bir kapı olması münasebetiyle Türkiye için ülkenin çok önemli olduğunu belirten Karanfil, Türk firmalarının da Libya ve Afrika'daki iş potansiyelini iyi değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

ASELSAN’dan ilk altı ayda 7 milyar liralık ciro
EKONOMİ
ASELSAN’dan ilk altı ayda 7 milyar liralık ciro

6,5 milyon memur ve emekli için büyük gün yarın: Yüzde 21 artış ve 600 TL seyyanen zam isteniyor
EKONOMİ
6,5 milyon memur ve emekli için büyük gün yarın: Yüzde 21 artış ve 600 TL seyyanen zam isteniyor

Dolar güne kaç liradan başladı?
EKONOMİ
Dolar güne kaç liradan başladı?
Ortodoks Yahudiler'den Siyonist İsrail'in Filistin politikasına tepki: Nasıl cüret ederler?
Dünya

Ortodoks Yahudiler'den Siyonist İsrail'in Filistin politikasına tepki: Nasıl cüret ederler?

New York'ta faaliyet gösteren Ortodoks Yahudi kuruluşu Neturei Karta International (NKI) üyeleri, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi önünde "Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü" için toplandı. Kuruluş, İsrail'in politikalarını eleştirdi. NKI Sözcüsü Haham Dovid Feldman, basın açıklamasında, "Tanrının öldürmekle ilgili sözleri apaçıktır. Allah'ın yarattığı Filistin halkına nasıl olur da bizim dinimiz adına bunu yapmaya cüret ederler?" dedi.
İstanbul’da eş zamanlı uyuşturucu operasyonu: Çok sayıda gözaltı var
Gündem

İstanbul’da eş zamanlı uyuşturucu operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

İstanbul’da uyuşturucu tacirlerine yönelik eş zamanlı operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında çok sayıda şüpheli gözaltına alındı.
İzmir'de 30 kişiye mezar olan Emrah Apartmanı davasında ifadeler şok etti: Ben müteahhit değildim
Gündem

İzmir'de 30 kişiye mezar olan Emrah Apartmanı davasında ifadeler şok etti: Ben müteahhit değildim

İzmir'de geçen yıl meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 30 kişinin hayatını kaybettiği Emrah Apartmanı ile ilgili olarak, 1'i tutuklu 3 sanığın, 'bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan yargılandığı davada mahkeme başkanının, sanıklara soruların ileriki duruşmalarda kabul edileceğini söylemesi üzerine gerginlik yaşandı. Duruşmada, savunması alınan, iddianamede müteahhit olduğu belirtilen Hayati Uzun ise "Binanın müteahhidi ben değildim, ben sadece kooperatifin müdürüydüm, bir sorumluluğum yoktur" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.