Ekonomi Londradan kaçış başladı

Londra’dan kaçış başladı

İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden anlaşmasız ayrılmasına yönelik riskin artması üzerine çok sayıda uluslararası finans kuruluşu, varlıklarını ülkeden çıkarmak için harekete geçti. Ernst & Young’ın konuya ilişkin araştırmasına göre, İngiltere’nin AB’den resmen çıkacağı 29 Mart tarihine kadar finans kuruluşlarının yaklaşık 800 milyar sterlin değerindeki varlığı ülke dışına çıkarması bekleniyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Brexit sarmalındaki İngiltere’de çalkantılar sürüyor. Ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden anlaşmasız ayrılmasına yönelik riskin artması üzerine çok sayıda uluslararası finans kuruluşu, varlıklarını ülkeden çıkarmak için harekete geçmeye başladı. İngiltere Başbakanı Theresa May’in, ülkenin AB üyeliğinden ayrılmasına ilişkin (Brexit) birlik ile vardığı anlaşmanın İngiliz parlamentosunda reddedilmesinin ardından, Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasındaki sınır meselesine bir çözüm bulunamalması, iş dünyasının acil eylem planlarını devreye sokmasına neden oluyor.

ENDİŞE DAHA DA ARTTI

  • Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın Brexit’e ilişkin birlik üyelerinin yeni teklifte bulunmayacağını açıklaması ve “güvenli bir şekilde nasıl gerçekleştirecekleri konusunda ellerinde bir plan taslağı bile olmadan, Brexit’i destekleyenlerin cehennemdeki özel yerinin neye benzediğini merak ediyorum” şeklindeki ifadeleri endişeleri biraz daha artırmış durumda. Londra’daki finans kuruluşları, ülke ekonomisinin yaklaşık yüzde 80’ini temsil eden hizmet sektörünün büyük kısmını oluşturan finans sektörünün Avrupa pazarına olan erişiminin kesilmesinden büyük endişe duyuyor.

800 MİLYAR STERLİNİN ÇIKMASI BEKLENİYOR

Brexit’e 50 günden az kalmasına rağmen İngiltere ile AB arasında uzlaşmaya varılamaması, şirketlerin artık en kötü senaryo olan anlaşmasız ayrılık için harekete geçmesine neden oluyor. Ernst & Young’ın konuya ilişkin araştırmasından derlenen verilere göre, İngiltere’nin AB’den resmen çıkış yapacağı (Brexit) 29 Mart tarihine kadar, finans kuruluşlarının yaklaşık 800 milyar sterlin değerindeki varlığı ülke dışına çıkarmış olması bekleniyor.

BARCLAYS DA HAREKETE GEÇTİ

Kuruluşun araştırmasına göre, 222 finans şirketinden 80’i (yüzde 36) operasyonlarından ya da çalışanlarından bir kısmını şimdiden ya Avrupa’ya taşıdığını ya da buna hazırladığını belirtiyor. İngiltere’de yerleşik 48 uluslararası banka, yatırım bankası ve varlık fonu şirketlerinden ise 27’si (yüzde 56) operasyonlarını ülke dışına çıkarmayı planlıyor ya da şimdiden çıkardı. Son olarak, İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays, müşterilerine ait 160 milyar sterlinlik varlığı ülke dışına taşımak için harekete geçti. Söz konusu meblağın, bankanın Dublin’deki iştirakine aktarılması için İngiliz Yüksek Mahkemesi’ne başvuran bankaya, geçen hafta izin çıkmıştı.

  • 252 milyar sterline ulaşabilir
  • Uluslararası finans kuruluşları, uluslararası şirketler hatta İngiltere’nin resmi kurumları artık muhtemel bir anlaşmasız ayrılığın maliyetlerini hesaplıyor. The Independent gazetesinin yayımladığı ve bağımsız Bütçe Sorumluk Ofisi’nden (ONS) sızdırdığı öne sürülen bilgilere göre İngiltere’nin anlaşmasız şekilde birlikten ayrılması gelecek 15 yıl içerisinde ülke ekonomisine toplam maliyeti 252 milyar sterlini bulabilir.

1 milyar varil petrole eşdeğer gaz yatağı bulundu
EKONOMİ
1 milyar varil petrole eşdeğer gaz yatağı bulundu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.