|
Ekonomi

Manipülasyona geçit yok

Döviz manipülasyonu yapan Londra merkezli BNP Paribas, Citibank ve UBS’ye işlem yasağı koyan BDDK’dan net mesaj geldi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, finansal sistemi tehdit eden manipülatif işlemler karşısında aynı kararlılıkla hareket edeceklerini söyledi. Akben, söz konusu 3 bankanın yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde ise işlem yasağının kalkabileceğini kaydetti.

Haber Merkezi
02:00 . 11/05/2020 Pazartesi
Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv

Fotoğraf: Arşiv

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, manipülasyon girişimlerine karşı koymaya kararlılıkla devam edeceklerini belirterek, "Üç banka yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde işlem yasağı kaldırılabilir ama soruşturma sürecek" dedi. Akben, finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemlere ilişkin yapılan yeni düzenlemenin detaylarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Akben, benimsedikleri proaktif düzenleme yaklaşımının riskleri sınırlandırmada son derece önemli olduğunu söyledi.

SORUŞTURMA SÜRECEK

Bankacılık Kanunu'nun 93'üncü maddesinin BDDK'ya kuruma, ekonomide önemli zararlar doğurabilecek her türlü işlem ve uygulamayı önleme görevi verdiğini belirten Akben, "Kurumumuz, bankacılık sisteminin tüm paydaşlarını finansal sistemi tehdit eden manipülatif işlemler karşısında korumak için benzer girişimlere karşı gerekenleri aynı kararlılıkla yerine getirecektir. Bu çerçevede, geçtiğimiz hafta bir Kurul Kararı aldık. Elinde TL olmadığı halde, açığa TL satıp döviz alan ve günü geldiğinde TL yükümlülüğünü yerine getirmeyen yabancı bankalara Türk bankaları ile bir bacağı TL olan döviz işlemler için yasak getirdik. Bu karara aykırı olarak işlem yapan bankalara yaptırım uygulayacağımızı da ifade ettik" diye konuştu. Kurul kararının ardından, söz konusu yabancı bankaların yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde işlem yasağının kaldırılması hususu değerlendirmeye alınabileceğini aktaran Akben, "Bu üç bankanın taraf olduğu işlemlerin kur manipülasyonu teşkil edip etmediği ile ilgili inceleme ve soruşturmalar devam edecek ve sonuçlandırılacaktır" dedi.

AB REGÜLASYONUNA UYGUN

Finansal Piyasalarda Manipülasyona ilişkin yönetmelik hakkında bilgi veren Akben şunları söyledi: "25 Şubat 2020'de 5411 sayılı Bankacılık Kanununda değişiklik yürürlüğe girmiştir. Kanuna yeni eklenen maddelerden birisi de finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemlerin düzenlendiği 76/A maddesidir. Bu maddede Avrupa Birliği'nin 2014 tarihli 'Piyasa Bozucu Eylemler Regülasyonu (Market Abuse Regulation)' esas alınmış ve böylelikle Kanunun 76/A maddesinde, hangi işlem ve uygulamaların Finansal Piyasalarda Manipülasyon ve Yanıltıcı İşlemler olarak kabul edileceğine ilişkin çerçeve belirlenmiştir. Bu maddede ayrıca hangi işlem ve uygulamaların, manipülasyon ve yanıltıcı işlem ve uygulamalar kapsamına gireceğinin Kurul tarafından belirleneceği hüküm altına alınmıştır. İşte bugün gündemde olan ve 7 Mayıs 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Finansal Piyasalarda Manipülasyon ve Yanıltıcı İşlemler Hakkında Yönetmelik, Kanunun 76/A maddesinin alt düzenlemesidir. Yönetmelik hükümleri, AB’nin 2014 tarihli regülasyonunun ilgili maddelerine, maddelerde geçen terim ve ifadelere ve bu maddelere ilişkin getirilen yorum ve açıklamalara uyumlu şekilde kaleme alınmıştır.

AMAÇ ANALİZLERİ ENGELLEMEK DEĞİL

Düzenleme konusundaki iddialara değinen Akben “Burada özellikle vurgulamak gerekir ki mevzuatta yanıltıcı haber ve yorumlarla ilgili başka düzenlemeler bulunmakla beraber, söz konusu BDDK yönetmeliğinin muhatabı manipülatif bankacılık işlemleridir. Kurumumuzun finansal piyasalar ve varlıklarla ilgili haber ve analize dayalı yorum yapılmasını kısıtlayıcı veya engelleyici bir amacı yoktur. Bu yöndeki iddialar aldatıcı ve asılsızdır” değerlendirmesini yaptı.

#Manipülasyon
#Banka
#BDDK
3 yıl önce
default-profile-img