EkonomiMarka olacak çilek

‘Sultanhisar Çileği’ne coğrafi işaret başvurusu

Marka olacak çilek

Türkiye’de çilek üretiminde Mersin’den sonra Antalya ile ikinci sırada yer alan Aydın’da en fazla çilek üretimi yapılan yer olan Sultanhisar, çileğini markalaştırmak ve coğrafi işaret için çalışma başlattı.

IHA
Avrupa’da İspanya ile en fazla çilek üreten ülke konumundayız.
Avrupa’da İspanya ile en fazla çilek üreten ülke konumundayız.

Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin’in girişimleriyle başlatılan çalışmalar kapsamında tanıtım atağının yanısıra çilekle ilgili sorunların çözümleri de masaya yatırıldı.

'Gezmek için size Sultanhisar yeter’ sloganı ile ’İlçemizi Tanıyoruz, Tanıtıyoruz’ projesi hayata geçiren Sultanhisar Kaymakamlığı, Kaymakam Turgay Hakan Bilgin’in girişimleri ile ilçenin kültürel, sosyal, tarihi ve tarımsal değerlerinin tanıtımı için atağa kalktı. Markalaşmanın önemine dikkat çeken Kaymakam Bilgin, çilek sezonunun başlaması ile birlikte öncelikli olarak tanıtım ve markalaşmaya önem verdiklerini belirtti.

60 BİN TON ÜRETİM

İlçede herşeyin olduğunu ancak tanıtımda bugüne kadar yetersiz kalındığını ifade eden Kaymakam Bilgin, “Aydın’da çilek üretiminde birinci, kestane üretiminde ikinci sırada yer almaktayız. Ancak tanıtım konusunda eksik kaldığımızı da belirtmek istiyorum. 300 bin tonu aşan çilek üretimi ile Türkiye dünyada en fazla çileğin üretildiği üçüncü ülke haline geldi. Dünya çileğinin yaklaşık yüzde 7’si ülkemizde yetişiyor. Avrupa’da ise İspanya ile en fazla çilek üreten ülke konumundayız. Dünyada Amerika 1 milyon 312 bin ton ile birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de 142 bin ton çilek üretimi ile Mersin ilk sırada yer alıyor. Biz ise Aydın olarak yılda 60 bin ton civarında çilek üretiyoruz. Sultanhisar ise çileğin en fazla üretildiği ilçe konumundadır. Yılda yaklaşık 20 bin ton çilek de ihraç edilmektedir. Çilek, Milli ekonomimize katkının yanısıra 2 bin ailemize de ekmek kapısıdır. İlçemiz ekonomisi açısından çok değerli olan bu çileğin bilinirliğini artırmak, Sultanhisar çileği olarak markasını korumak, benzerlerinden ayırmak için coğrafi işaret tescil belgesi alarak kanuni koruma sağlamak amacıyla çalışma başlattık” dedi.

Tanesi 10 kilosu 600 lira
EKONOMİ
Tanesi 10 kilosu 600 lira

Riyad'da silah sesleri
Dünya

Riyad'da silah sesleri

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Kraliyet Sarayı'nın yakınlarından silah sesleri yükseldi. Riyad polisi ise El-Huzami Mahallesi'nde izinsiz uçtuğu tespit edilen küçük 'drone'a müdahale edildiğini duyurdu.
Yayıncı kuruluşa göre ofsayt yok
Spor

Yayıncı kuruluşa göre ofsayt yok

Alanyaspor-Galatasaray maçında ev sahibi ekibin oyuncusu Douglas'ın Muslera ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda kalkan ofsayt bayrağı tartışma çıkardı. Yayıncı kuruluşun ofsayt çizgisine göre pozisyonda kalkan bayrağın hatalı olduğu görüldü.
Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu
Gündem

Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu

Manisa'da nikah memurunun sorusuna damat 'Hayır demek ne mümkün' cevabını vermesi üzerine nikah memuru nikahı iptal etti. Gelin ve damadın nikah memurunu ikna çabaları yetersiz kalınca gerginlik çıktı. Olay yerine polis ekipleri gelerek müdahalede bulundu.
FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım
Spor

FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım

FETÖ'cü Enes Kanter, Amerika'daki bir havalimanından çekildiği tahmin edilen fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in manevi oğlu Kanter paylaşımında, "Hazır mısınız Türkiye?" ifadesini kullandı. Hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlaması bulunan Kanter'in bu paylaşımı provokatif bir paylaşım olarak değerlendirildi.
AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın
Dünya

AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın

Brüksel, işgalci İsrail askerlerine silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanmaması çağrısında bulundu. AB Dışilişkiler Servisi sözcülüğünden yapılan açıklamada, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askerleri tarafından vurulmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.