Ekonomi Milli Piyade Tüfeği kullanıma sunuluyor

Milli Piyade Tüfeği kullanıma sunuluyor

Milli Piyade Tüfeği kullanıma sunuluyor

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olma özellikleriyle ön plana çıkan, meskun mahal gibi dar alanlarda kullanılabilen Milli Piyade Tüfeği (MPT-55) güvenlik güçlerinin kullanımına sunuluyor.

Haber Merkezi AA
Hassas görevlerin güçlü silahı MPT-55 kullanıma sunuluyor.
Hassas görevlerin güçlü silahı MPT-55 kullanıma sunuluyor.

Türk savunma sanayisi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda savunma ve havacılığa yönelik ürün geliştirme ve üretim çalışmaları yürütüyor. Hafif silahlar grubunda son dönemde geliştirilen tabanca ve tüfeklerin seri üretimi başarılı şekilde sürdürülüyor.

Silah üretiminde köklü bir geleneğe sahip olan MKEK, 5,56 milimetrelik bir piyade tüfeğine ihtiyaç duyulması sebebiyle MPT-76'dan edilen tecrübeler ışığında MPT-55'i geliştirdi. MKEK, 2017'de MPT-55 tüfeğinin seri üretimine başladı.

Tüfekler, geçen yıl Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı personeliyle diğer güvenlik birimlerinde kullanılmaya başlandı.

MKEK mühendisleri tarafından tasarlanan 5,56x45 milimetre kalibreye sahip MPT-55'in uzun ve özellikle meskun mahal gibi dar alanlarda kullanılabilen kısa namlulu (MPT-55K) olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

AA
MKEK, 2017'de MPT-55 tüfeğinin seri üretimine başladı.

SSB ile MKEK arasında imzalanan sözleşme doğrultusunda güvenlik güçlerinin kullanımına 33 binden fazla uzun namlulu, 8 binden fazla kısa namlulu tüfek sunuldu. Güvenlik güçlerinin envanterine kazandırılan toplam MPT-55 sayısı 41 bini geçti.

MENZİLİ 3 BİN 600 METREYİ BULUYOR

MPT-55, özellikle meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinde kullanılabilecek etkili bir yeni nesil piyade tüfeği olarak şekillendirildi.

Yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olma özelliğiyle ön plana çıkan MPT-55, TSK'nin ihtiyacına binaen özgün, muharebe ortamında gece ve gündüz, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılabilecek şekilde geliştirildi.

AA
Güvenlik güçlerinin envanterine kazandırılan toplam MPT-55 sayısı 41 bini geçti.
  • Ağırlığı 3 bin-3 bin 300 gram olan tüfekle dakikada 850 atım gerçekleştirilebiliyor. Yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere iki atış modu bulunan MPT-55'in etkili menzili 400 metre iken maksimum menzili 3 bin 600 metreye ulaşıyor.

MPT-55, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olmasıyla dikkati çekiyor. Şarjör çıkarma mandalı, mekanizma ayaklama mandalı ve emniyet mandalının hem sağ hem sol kullanım için çift taraflı olması, silahı benzerlerinden ayıran özellikler olarak öne çıkıyor.

Tüfek, 30 fişek kapasiteli plastik kompozit şarjöre ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahip.

MPT-76 ve MPT-55'de seri üretim devam ediyor
FOTOĞRAF 14
Title
Sınır ötesinde, terörle mücadelede, eğitimlerde ve tatbikatlarda yaygın olarak kullanılan milli piyade tüfekleri MPT-76 ve MPT-55 ile keskin nişancı tüfekleri KNT-76 ve Bora-12'nin seri üretimi, Kırıkkale'deki silah fabrikasında devam ediyor. Soğuk, sıcak, kum, yağmur ve çamur gibi ağırlaştırılmış testlerden hatasız geçen silahlar, kullanıcıların beğenisini topluyor.
Title
MKEK Silah Fabrikası Müdür Vekili Ali Gümüş, fabrikanın 1935 yılında kurulduğunu ve 1970'li yıllarda yoğun üretime başlanıldığını belirterek, 2000'den sonra da milli piyade tüfeklerinin üretimi için tasarım çalışmalarının başladığını söyledi.
Title
'23 BİN SİLAHI TSK'YA TESLİM ETTİK, 33 BİN YENİ SİPARİŞ ALDIK': MPT-76'nın tasarım çalışmalarına 2009 yılında başladıklarını ve 2017'den itibaren seri imalata geçtiklerini kaydeden Gümüş, İlk sözleşme olarak 23 bin silahı başarıyla üretip TSK'ya teslim ettik. Bu üretimin arkasından 33 bin adet daha yeni sipariş aldık...
Title
Bunun da ilk kafilesi olan 4 bin 500 adedinin üretimini tamamladık. Şu anda TSK tarafından kabul testleri devam ediyor. Önümüzdeki günlerde inşallah onun da sevkiyatını gerçekleştireceğiz diye konuştu.
Title
MPT-76'dan sonra 1,5 yıl içinde yeni piyade tüfeği olan MPT-55'i tasarladıklarını belirten Gümüş, Bu silahımızdan da şu ana kadar 52 bin adet sipariş aldık. Bunun yoğunluğu silahlı kuvvetlerimiz, daha sonra emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) şeklinde. Şu ana kadar 40 binin üzerinde silahın teslimatını gerçekleştirdik. Kalan kısmını da birkaç ay içinde yapacağız dedi.
Title
'BU YIL 66 BİN SİLAH ÜRETECEĞİZ': Piyade tüfeklerinin ardından milli keskin nişancı tüfeklerinin üretimine başladıklarını belirten Gümüş, şunları söyledi: Bunlardan biri 'Bora-12'. Bu silahın hemen hemen 5 yıllık bir tasarım süreci oldu. Sonrasında yaklaşık 3 bin adet silahı Jandarma Genel Komutanlığı'na yoğunluklu olmak üzere üretip teslimatını gerçekleştirdik...
Title
Halen zaman zaman ihtiyaç oldukça üretimini yapıyoruz. İkinci bir keskin nişancı tüfeğimiz olarak 'KNT-76' var. Bu da yarı otomatik. MPT-76 silahımızın keskin nişancı versiyonu diyebiliriz. Daha uzun namlulu, daha uzun menzilli. KNT-76'nın menzili 800 metre. MPT-76'nın menzili 600 metredir. Bu KNT-76 silahımızın da üretimine başladık...
Title
Şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim ettiğimiz 619 adet KNT-76 silahımız var. Önümüzdeki birkaç hafta içinde 393 adet daha teslim edeceğiz. Jandarma ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na da 50-100 civarında bir miktarda teslimatta bulunduk. 2018'de 58 bin adet silah üretimi gerçekleştirdik. Bu yıl bütçemize koyduğumuz 66 bin silah üretiminin yaklaşık 40 binini bitirdik. Geri kalan kısmını da önümüzdeki aylarda bitireceğiz.
Title
YENİ TASARLANAN SİLAHLAR ÜRETİME HAZIR: Yeni silah üretimi için araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerinin de devam ettiğini dile getiren Gümüş, şöyle konuştu: Bunlar arasında 12.7 mmx99 MAM 15 keskin nişancı tüfeğimiz var. Bunun prototip çalışmaları bitti. Kalifikasyon testlerini yapıp seri imalata geçebileceğimiz bir silah. PMT-76 adını verdiğimiz bir silah var. Bu daha çok zırhlı araçlarda kullanılacak makineli tüfek. Bu silahımızın da prototip çalışmalarını bitirdik...
Title
Kendi bünyemizde kalifikasyon testlerini bitirdik. Önümüzdeki günlerde de kullanıcıyla birlikte kalifikasyon testlerini tekrar gerçekleştireceğiz. Söz konusu kalifikasyon testleri için 15-20 adet prototip üretimini yapıyoruz. Kalifikasyon testleri tamamlandıktan sonra bu silahımız seri imalata hazır hale gelmiş olacak. Bu silahımızın haricinde bir makineli tüfeğimiz daha var, MMT-76 adını verdiğimiz bu silah bizim eski MG3 silahlarımızın yerine geçecek olup tasarım çalışmalarımız devam etmekte. En geç önümüzdeki 2 yıl içinde tasarım çalışmalarını bitirip üretimine başlayacağız...
Title
Tasarım süreçleri devam eden bunların versiyonu diğer silahlarımız da var. Mesela MP5'in yerine geçecek Milli Otomatik Tabancası (MOT-919) adını verdiğimiz tabancamız var. Bunların da hemen hemen hepsi seri üretime hazır hale getirilmiş, prototip çalışmaları ve doğrulama testleri bitmiş. İstendiği zaman seri imalat yapabilecek seviyeye gelmiş silahlar.
Title
'YURT DIŞINDAN GELEN TALEPLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ': MPT-55 ve MPT-76'nın deneme amaçlı bazı ülkelere gönderildiğina ve çok beğeni kazandığına dikkat çeken Gümüş, Bazı ülkelere numune silahlar gönderdik. Olumsuz hiçbir şey yok. Gidişatımız gayet güzel. Öncelik tabi ki kendi silahlı kuvvetlerimiz. Fabrikamızın esas kurulma maksadı, TSK'nın hafif silah ihtiyacını karşılamak. Bunu karşıladıktan sonra eş zamanlı talep olan yurt dışı ülkelerinin de ihtiyaçlarını değerlendireceğiz diye konuştu.
Title
MPT-76 ve MPT-55'de seri üretim devam ediyor
Title
MPT-76 ve MPT-55'de seri üretim devam ediyor
MPT-76 ve MPT-55'de seri üretim devam ediyor
Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nca (MKEK) tasarlanıp, üretilen MPT serisi tüfekler ile keskin nişancı tüfeklerinde seri üretim sürüyor. Bu yıl 66 bin silah üreteceklerini belirten MKEK Silah Fabrikası Müdür Vekili Ali Gümüş, "Önceliğimiz TSK'nın hafif silah ihtiyacını karşılamak. Bunu karşıladıktan sonra yurt dışından gelen talepleri de değerlendireceğiz" dedi.

Yerli MilliPiyade Tüfeği MPT-76 teslim edildi
FOTOĞRAF 22
Title
MKE Silah Fabrikası'ndaki törenle, Türk mühendislerince tasarlanan yerli üretim MilliPiyade Tüfeği (MPT-76), Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, tören alanındaki bir MPT-76'yı Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'a verdi.
Title
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kıbrıs Barış Harekatı'nda müttefiklerimizin ortaya koyduğu tavır bizim her zaman mümkün olan en yüksek yerlilik oranında TSK'yı donatmamızın gerekliliğini ortaya koydu. Özellikle 90'lı yıllarda terörle mücadelede ve son dönemde bölgesel olaylardan sonra bazı ülkelerin Türkiye'ye bu noktada tekrar ambargo tehdidinde bulunması, aslında ne kadar doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi. dedi.
Title
Bakan Işık, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası'ndaki Milli PiyadeTüfeği'nin (MPT-76) teslim töreninde yaptığı konuşmada, ayrı bir gururun yaşandığını belirtti.
Title
Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, her türlü arazi ve hava şartlarında görev yapacak MPT-76'nın seri üretimi tamamlanan ilk partisinin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildiğini belirten Bakan Işık, hayırlı olması temennisinde bulundu.
Title
Silahın yapımında emeği olanlara teşekkür eden Işık, Bu topraklar bize kolay vatan olmadı. Bu toprakların bize vatan olarak kalması için öncelikle çok güçlü bir demokrasiye, güçlü bir ekonomiye ve güçlü bir silahlı kuvvetlere ekmek, su kadar muhtacız. diye konuştu.
Title
Türkiye'nin dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerinden birine sahip olduğunu ifade eden Bakan Işık, şunları söyledi: Silahlı Kuvvetlerimizin bu gücünün başında insan unsuru gelmekte. Gerçekten nitelikli insan kaynağımız var. Son dönemlerde TSK'nın içine sızan hain FETÖ'nün her türlü TSK'yı zayıflatma faaliyetine rağmen TSK, hamd olsun gücünden bir şey kaybetmedi. 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra bu yapıyla ilgili TSK içinde yaptığımız temizlikten sonra Türk Silahlı Kuvvetlerimiz çok daha güçlü hale geldi. Bu nitelikli insan kaynağını dünyanın en iyi silahlarıyla donatmak da bir vatan görevidir. 14 yıldır, TSK'ya kendi yerli ve milli imkanlarla üretilen silahlarımızı teslim etmek, bu noktada dışa bağımlılığımızı minimize etmek için gece-gündüz çalışıyoruz. Kıbrıs Barış Harekatı'nda müttefiklerimizin ortaya koyduğu tavır bizim her zaman mümkün olan en yüksek yerlilik oranında TSK'yı donatmamızın gerekliliğini ortaya koydu. Özellikle 90'lı yıllarda terörle mücadelede ve son dönemde bölgesel olaylardan sonra bazı ülkelerin Türkiye'ye bu noktada tekrar ambargo tehdidinde bulunması aslında ne kadar doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi.
Title
Milli Piyade Tüfeği'nin güvenlik güçlerinin güvenle kullanacağı bir silah olduğunu vurgulayan Bakan Işık, Türkiye'nin 14-15 yıl önce savunma sanayi alanında yüzde 80 oranında dışa bağımlı olduğunu belirtti.
Title
Bu oranı bugün yüzde 40 seviyesine düşürdüklerini vurgulayan Işık, Hedefimiz bu oranı yüzde 20'lerin de altına düşürmek. Artık Türkiye, başkasına bu noktada gıptayla bakan bir ülke değil, pek çok ülkenin kendisine gıptayla baktığı, yani gıptayla bakılan bir noktaya geldi. ifadesini kullandı.
Title
Milli Piyade Tüfeği'nin projelerinin satılmasıyla ilgili adli sürecin devam ettiğini anımsatan Bakan Işık, Artık bu noktada projeleri çalınan bir ülke, özellikle gıptayla izlenen bir ülke noktasındayız. Kim hainlik, yanlış yaparsa mutlaka bedelini ödeyecek ama bu olay Türk savunma sanayinin geldiği noktayı da gösteriyor. dedi.
Title
Milli Piyade Tüfeği'ni teslim almaktan duyduğu gururu ifade eden Orgeneral Çolak, MPT-76'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesiyle bir kuvvet çarpanı silah olarak bunu operasyonel faaliyetlerimizde ve plan görevlerimizde kullanacağımızı değerlendiriyoruz. diye konuştu.
Title
Törenin ardından Milli Savunma Bakanı Işık ve Orgeneral Çolak, binadaki atış poligonuna gitti. Milli Piyade Tüfeği ile ilk olarak Bakan Işık, atış gerçekleştirdi.
Title
Işık, 5 atışta da hedefi tam isabetle vurmasının ardından, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak ile hedef kağıdını inceledi. Orgeneral Çolak, Milli Savunma Bakanı Işık'ın atışlarına yönelik, Vuruş istikrarınız çok güzel ifadesini kullandı.
Title
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak da yaptığı 5 atışla hedefi tam isabetle vurdu.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Yerli MilliPiyade Tüfeği MPT-76 teslim edildi
MKE Silah Fabrikası'ndaki törenle, Türk mühendislerince tasarlanan yerli üretim MilliPiyade Tüfeği (MPT-76), Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, tören alanındaki bir MPT-76'yı Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'a verdi.


Abone Ol Google News
Altın neden yükseliyor? Uzmanlar rekor üstüne rekor kıran altının yükselişini yorumladı
Ekonomi

Altın neden yükseliyor? Uzmanlar rekor üstüne rekor kıran altının yükselişini yorumladı

Uzmanlar, altın fiyatlarının neden yükseldiğini değerlendirdi. Finans Analisti İslam Memiş, "Altının onsundaki yükselişin nedeni küresel gelişmeler. Altın destekli borsa fonlarına (ETF) girişlerde alımlar hızlandı, hedef olarak 2 bin 300 dolar, devamında 3 bin dolar seviyesi hedeflendi. Dolayısıyla bu ETF girişleri hızlandığı için altının ons fiyatında ciddi bir artış oldu" dedi. Memiş, "Ağustos ayı için yine bir düzeltme ihtimalini kuvvetli görüyoruz. Çünkü iç piyasalarda dolar kuru da 7 lira seviyesinin üzerini kırdığı için bu sefer altının gram fiyatı dolar kurundan da destek buldu, yeni zirvelerini test etti" ifadelerini kullandı.

İnce yeni parti yolunda ilk fireleri verdi: Muharrem Bey ile yola çıkılmaz
Gündem

İnce yeni parti yolunda ilk fireleri verdi: Muharrem Bey ile yola çıkılmaz

Yılbaşında yeni parti kuracağı iddialarıyla gündeme bomba gibi düşen Muharrem İnce'yle ilgili yankılar devam ediyor. CHP'den 20’den fazla milletvekilinin İnce'nin partisine geçeceğini öne sürülmesine rağmen ilk tepki İzmir’in önemli isimlerinden Alaattin Yüksel ve CHP İzmir İl eski Başkanı Asuman Ali Güven'den geldi. Yüksel, İnce’nin hem parti hem de toplum nezdinde güvenilir bir isim olmadığını belirterek "Onunla yola çıkılmaz" dedi. Güven ise, "Ayrı parti kurmayı desteklemiyorum" ifadelerini kullandı.

Yoldan geçen araçtan atılan sigara izmariti az kalsın faciaya neden oluyordu
Gündem

Yoldan geçen araçtan atılan sigara izmariti az kalsın faciaya neden oluyordu

Şırnak’ın Cizre ilçesinde biçilmiş arazide sigara izmaritinin atılması sonucu yangın çıktı. Vatandaşların bahçe hortumu ve ibriklerle müdahalesi sonucu yangın TIR dorselerine sıçramadan söndürüldü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.