Ekonomi Milyarlarca avro kripto paralar ile aklanıyor

Sanal paralar ile 4,5 milyar avroluk kara para aklandı

Milyarlarca avro kripto paralar ile aklanıyor

Uluslararası yasa dışı faaliyetlerin finansmanında her yıl yaklaşık 3,4 ila 4,5 milyar avroluk kara paranın kripto para birimleri üzerinden aklandığı tahmin edilirken, Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), “karanlık trafiği” durdurmanın yollarını arıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sanal paralar ile 4,5 milyar avroluk kara para aklandı.
Sanal paralar ile 4,5 milyar avroluk kara para aklandı.

Söz konusu rakam, avro cinsinden telaffuz edilse de her tür para cinsi, kripto para birimleri üzerinden kara para aklama faaliyetleri için kullanılabiliyor. Kripto para birimleri içerisinde son dönemde en bilineni Bitcoin olsa da 2017 sonu itibarıyla bin 367 adet kripto para birimi dolaşımda bulunuyor. Kripto paraların 7 bin 467’si piyasada işlem görüyor. İşlem gören 7 bin 467 kripto paranın toplam piyasa değerinin 613 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Europol’ün tahminlerine göre, her yıl Avrupa’daki 113 milyar avroluk kara para trafiğinin yaklaşık yüzde 3 ila 4’lük bölümü kripto para birimleri üzerinden aklanıyor.

Kuveyt Türk yeni yatırım kovalıyor
EKONOMİ
Kuveyt Türk yeni yatırım kovalıyor

3. havalimanı Erdoğan’ı bekliyor
EKONOMİ
3. havalimanı Erdoğan’ı bekliyor

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.