EkonomiMilyonlarca lira cepte kaldı

Milyonlarca lira cepte kaldı

Maliye Bakanı Ağbal, milyonlarca vatandaşın Bakanlığın "e" uygulamalarını kullandığını, bu yolla etkinliğin, verimliliğin, tahsilatın, vergiye gönüllü uyumun arttığını ve milyarlarca liranın tasarruf edildiğini bildirdi.

Haber MerkeziAA
​Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bakanlığa bağlı Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) elektronik uygulamalarına ilişkin, soruları yanıtladı.
​Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bakanlığa bağlı Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) elektronik uygulamalarına ilişkin, soruları yanıtladı.

GİB’in elektronik altyapısına özellikle son yıllarda büyük yatırımlar yaptıklarını ve bunun da sonuçlarını olumlu anlamda aldıklarını dile getiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, buna devam edeceklerini söyledi.

Bu alanda getirilen her hizmetin hem vatandaşın hem de kamunun işlerini kolaylaştırdığını vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti:

"Eskiden tüm belgeler kağıt ortamında hazırlanır, nakledilir ve saklanırdı. Bu durum, belgeyi düzenleyen ve saklayan mükellefimize hem de bir denetim söz konusu olduğunda denetim elemanına büyük zorluk oluştururdu. Böyle bir ortamda etkinlik ve verimlilikten de bahsetmek zordu. Şimdi ise gün geçtikçe elektronik uygulamalarımızı artırıyor, bürokrasiyi azaltıyor, işleri hızlandırıyor, vatandaşımıza daha iyi hizmet sunuyoruz. Beyannamelerin yüzde 99,8’ini elektronik ortamda alıyoruz, şirket mükellefiyet açılışlarını artık 2-3 günde değil, internet üzerinden anında yapıyoruz, tebligatları elektronik ortamda gönderiyoruz, fatura, bilet ve defterleri 'e' ortamda oluşturup, 'e' ortamda tutuyoruz."

e-Beyanname’de yüzde 100’e ramak kaldı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “e” uygulamalarına ilişkin detaylara da değinerek, 40 farklı türde verginin dahil olduğu sistemde beyannamelerin yüzde 99,8’inin internet üzerinden kendilerine ulaştırıldığını belirtti.

1,3 milyar sorgu yapıldı

Mükellef odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarıyla imzaladıkları 125 bilgi değişimi protokolü sayesinde vatandaşın hayatına dokunan bürokrasiyi azalttıklarını anlatan Ağbal, şöyle devam etti:

  • "Başta Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, mahkemeler, Karayolları Genel Müdürlüğü, TÜVTÜRK, Noterler Birliği ve bankalar olmak üzere tüm paydaşlarımıza sağladığımız güvenli internet ve web tabanlı bilgi paylaşımı ile mükelleflerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Başta vergi borcu sorgulama olmak üzere mükellefiyet kayıtları sorgulamaları artık on-line yapılabiliyor. Bu sayede araç satışları, banka hesap açılışları, motorlu araç muayene işlemlerinde yaşanan bürokratik gecikmeleri ortadan kaldırdık. Bu kapsamda, söz konusu sistemler üzerinden bugüne kadar 78 milyon kez ‘borcu yoktur’, 1,2 milyar kez de ‘mükellefiyet bilgisi’ sorgusu yapıldı."

57 bin şirket vergi dairesine gitmeden vergi mükellefi oldu

  • Getirdikleri bir yenilikle de işyeri açma işlemlerini hızlandırdıklarına işaret eden Ağbal, limited ve anonim şirketler ile kooperatiflerin işe başlama bildirimi için artık vergi dairesine gitmelerine gerek olmadığını söyledi.
  • Ağbal, eskiden 2-3 gün süren mükellefiyet açma işlemlerinin artık anında yapıldığını belirterek, "Bu kapsamda yaklaşık 46 bin limited şirket, 10 bin anonim şirket ve 725 kooperatif olmak üzere toplam 57 bin şirketin kurumlar vergisi mükellefiyet tesisi vergi dairesine gidilmeksizin gerçekleştirildi." dedi.

11 milyon belge elektronik ortamda tebliğ edildi

Tebligatları da artık çoğu alanda elektronik ortamda yaptıklarına dikkati çeken Ağbal, e-Tebligat sistemi ile ödeme emirleri, ihbarnameler ve elektronik imzalı belgelerin mükelleflere elektronik ortamda tebliğ edildiğini ifade etti.

Maliye Bakanı Ağbal, bu kapsamda 2 milyon 831 bin mükellefe 11 milyon belgenin elektronik ortamda tebliğ edildiğini bildirdi.

Hazır Beyan Sistemi ile beyan yüzde 12, hesaplanan vergi yüzde 13 arttı

Bakanlığın bir diğer önemli uygulamasının da "Hazır Beyan Sistemi" olduğuna işaret eden Ağbal, şu bilgileri verdi:

  • "Hazır Beyan Sistemi ile 1-31 Mart 2017 tarihleri arasında, 2016 yılında elde ettikleri gelirlerine ilişkin 1 milyon 396 bin 207 mükellef beyanname verdi. Bu mükelleflerce 51 milyar lira gelir ve 31,5 milyar lira matrah beyan edilirken, bu matrah üzerinden 8,6 milyar lira vergi hesaplandı. 2017 yılında Hazır Beyan Sistemi'nden beyan edilen gelir ve matrah geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, hesaplanan vergide yüzde 13 artış meydana geldi."

4 milyon yoklama "mobil" yapıldı

Ağbal, e-Yoklama sistemine ilişkin de bu alanda özellikle mobil teknolojiden büyük ölçüde yararlandıklarını söyledi. Söz konusu sistem ile klasik yoklama anlayışının dışında, yoklama ve denetim faaliyetlerinin mobil cihazlar ile yerine getirildiğini anlatan Ağbal, kullanılan teknoloji sayesinde mükellefin her türlü uyumsuzluk durumlarına hızlı ve etkili bir şekilde müdahale imkanı sağlandığını ifade etti.

Bugüne kadar yaklaşık 4 milyon yoklamanın bu sistem ile yapıldığını belirten Ağbal, yoklama yolu ile denetim sayısının da 450 bini geçtiğini kaydetti.

15,6 milyar fatura e-Arşiv’de

Uygulanmasına 2010 yılında başlanan e-Fatura’ya ilişkin de detayları paylaşan Ağbal, Temmuz 2017 itibariyle 63 bin 514 mükellefin uygulamaya dahil olduğunu bildirdi.

Bakan Ağbal, söz konusu uygulama ile mükelleflerin fatura düzenleme, basma, postalama, arşivleme, saklama, muhasebeleştirme, tahsilat süreçlerini takip etme gibi birçok süreci daha hızlı ve verimli olarak yönetmeye başladığını ve bu masraflardan büyük ölçüde kurtulduğunu belirterek, "63 bin mükellefimiz yaklaşık 1 milyar e-faturayı e-ortamda alıp verdi. E-Arşiv uygulaması ile de bugüne kadar yaklaşık 15 milyar fatura belgesi ‘e’ ortamda düzenlenerek, toplamda yaklaşık 16 milyar fatura elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilir hale geldi." ifadelerini kullandı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
TSK: Zeytin Dalı Harekatı başladı
Gündem

TSK: Zeytin Dalı Harekatı başladı

TSK'dan yapılan son dakika açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatılmıştır" denildi.
Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla Afrin'i görüştü
Gündem

Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla Afrin'i görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Tillerson ile görüştü. Görüşme ABD tarafının talebiyle gerçekleşti.
Savaş uçakları bombalamaya başladı
Gündem

Savaş uçakları bombalamaya başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçakları Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu.
102 kiloluk Akinfenwa'dan müthiş istatistik
Spor

102 kiloluk Akinfenwa'dan müthiş istatistik

İngiltere 2. Lig takımlarından Wycombe Wanderers'ın 102 kiloluk golcüsü Adebayo Akinfenwa, performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor.
Diriliş Ertuğrul'da yaprak dökümü: Final mi yapacak?
Hayat

Diriliş Ertuğrul'da yaprak dökümü: Final mi yapacak?

TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'da adeta yaprak dökümü yaşanıyor. Bu hafta Bahadır Bey, Sancar ve Karaca Hatun diziye veda etmişti. Önümüzdeki hafta ise 3 isim daha dizinin kadrosundan çıkacağı iddiası diziyle ilgili "Final mi yapacak?" sorusunu gündeme getirdi. Dört sezondur ekrana gelen dizinin üç sezon sürmesi ve geçtiğimiz yıl final yapması bekleniyordu.