|

Mimar ve mühendisler sigortayı ihmal etmemeli

VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl, inşaat ve altyapı projelerinde görev alan mimar ve mühendislerin üçüncü kişilere yönelik sorumluluklarını mutlaka sigorta güvencesine alması gerektiğini ifade etti.

Yeni Şafak ve
04:00 - 11/06/2018 Pazartesi
Güncelleme: 00:31 - 11/06/2018 Pazartesi
Yeni Şafak
VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl
VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl

VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl, Türkiye’deki inşaat sektörünün dinamizmi ve hızlı büyümesinin dikkat çekici olduğunu belirterek, “Son yıllardaki altyapı, enerji, sağlık ve inşaat alanlarındaki kamu ve özel sektör girişimleri bu alandaki büyümenin en önemli etkeni” ifadelerini kullandı.

Söz konusu projelerde birçok mimar ve mühendisin görev aldığına ve bu kişilerin önemli sorumlulukları olduğuna işaret eden Stahl, “Mimar ve mühendisler beklenmedik bir anda beklenmedik durumlarla karşılaşabilirler. Mesleki sorumluluk sigortası ise beklenmedik durumları güvence altına alan önemli bir araç” diye konuştu.

Stahl, mimar ve mühendislerin mesleki faaliyetlerini icra ederken yaptıkları kusurlu işlere işaret ederek, “İhmal, unutma ve her türlü gerçek veya iddia edilen hata sonucu görev aksatma, yanlış beyanda bulunma, gizliliği ihlal gibi sebeplerden ötürü sözleşme süresi içinde sigortalıya karşı doğan tazminat talepleri sigorta kapsamında” dedi. Sigortanın mimar ve mühendisler için vazgeçilmez bir öncelik olması gerektiğinin altını çizen Stahl, isteğe bağlı yapılan sigorta ile mimar ve mühendislerin görevini gerektiği gibi yapmamasından, müşterilerine karşı özen borcunu yerine getirmemesinden veya müşterilerine kusurlu davranışları yüzünden doğan zararlar ile bu sebeplerden ödemek zorunda kalacakları tazminatları da güvence altına aldıklarını belirtti.

‘ÖNEMLİ BİR PAZAR PAYINA ULAŞTIK’

VHV Reasürans’ın bina inşaatından enerji santralleri ve boru hatları montaj risklerine kadar geniş bir yelpazede mühendislik alanında risk kabulü yaptığına dikkat çeken Stahl, “Mimar ve mühendisler için mesleki sorumluluk sigortası gibi inşaat bağlantılı sorumluluk sigortaları da oldukça önem verdiğimiz alanlardan. VHV Reasürans olarak kısa sürede bu alanda da önemli bir pazar payına ulaşma başarısını gösterdik” dedi.

#Maximilian Stahl
#Reasürans
6 yıl önce