Ekonomi Özel sektörün yurtdışı borcu açıklandı

Özel sektörün yurtdışı borcu açıklandı

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, Şubat sonu itibarıyla, 2017 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcu 228,0 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun ise 19,0 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Haber Merkezi IHA
Özel sektörün Şubat ayı itibariyle yurt dışı borcu açıklandı.
Özel sektörün Şubat ayı itibariyle yurt dışı borcu açıklandı.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, Şubat sonu itibarıyla, 2017 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 6,8 milyar dolar artarak 228,0 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 1,4 milyar dolar artarak 19,0 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılı Şubat ayı özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini açıkladı.

  • Buna göre; Şubat sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2017 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 6,8 milyar dolar artarak 228,0 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 1,4 milyar dolar artarak 19,0 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 629 milyon dolar arttığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 1,8 milyar dolar artışla 32,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 468 milyon dolar arttı, tahvil stoku ise 2 milyon dolar artışla 4,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 3,2 milyar dolar arttığı, tahvil stokunun ise 508 milyon dolar artışla 7,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2017 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 255 milyon dolar artışla 11,8 milyar dolar; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 1,2 milyar dolar artışla 4,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

  • Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Şubat sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 4,1 milyar dolar artarak 157,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 1,4 milyar dolar artarak 18,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 228,0 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 58,2’sinin dolar, yüzde 35,1’inin euro, yüzde 5,0’ının Türk lirası ve yüzde 1,7’sinin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 19,0 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 50,4’ünün dolar, yüzde 27,4’ünün euro ve yüzde 22,1’inin Türk lirası ve yüzde 0,1’inin diğer döviz cinslerinden oluştu.

REKLAM

Sektör dağılımı incelendiğinde, Şubat sonu itibarıyla, 228,0 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 51,0’ının finansal kuruluşların, yüzde 49,0’ının ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Aynı dönemde, 19,0 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli toplam kredi yüzde 76,3’ünü finansal kuruluşların, yüzde 23,7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

  • Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Şubat sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 72,1 milyar dolar tutarında oldu.

'Altın ticaretinde merkez olmak istiyoruz'
EKONOMİ
'Altın ticaretinde merkez olmak istiyoruz'

Borçlara 36 ay taksit
EKONOMİ
Borçlara 36 ay taksit
Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Emniyet birimleri olaya karışan 6 kişinin kimliğini belirledi.
Alanyaspor-Fenerbahçe

Alanyaspor-Fenerbahçe

Kritik mücadeleyi canlı takip etmek için tıklayın.
Küresel terördeyeni kabus

Küresel terörde
yeni kabus

Sri Lanka'daki saldırı 4. nesil savaşın son halkası.
Dışarıdan <br>gelenlerin tezgahı

Dışarıdan
gelenlerin tezgahı

Kılıçdaroğlu, saldırının ardından ilk kez konuştu.
Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

8 ayrı patlamada 2'si Türk 207 kişi öldü, 450'den fazla yaralı var.
Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

​Beşir'in sıvı maddeler ile damardan beslendiği açıklandı.
İtiraz yarın görüşülebilir

İtiraz yarın görüşülebilir

​AK Partili Yavuz, itiraz sürecini değerlendirdi.
FETÖ kataloğu<br>dijitale de taşımış

FETÖ kataloğu
dijitale de taşımış

Örgütün dijital evlilik kataloğu ele geçirildi.

​Bahçeli, MHP kampının kapanışında konuşuyor.
Şimdiki hali<br>herkesi şaşırttı

Şimdiki hali
herkesi şaşırttı

​5 yıl sonra aynı yeri yeniden fotoğrafladılar.
24 cumhurbaşkanı adayı

24 cumhurbaşkanı adayı

​Cezayir'de Buteflika'nın istifasının ardından cumhurbaşkanlığı seçimi.
En çok 5 kuruş <br>en az 1 kuruş var

En çok 5 kuruş
en az 1 kuruş var

Tedavüle sunulan paraların değeri açıklandı.
NATO lojmanına <br>'Irak' kurşunu

NATO lojmanına
'Irak' kurşunu

​Saldırıyı yapan iki kişi kısa sürede yakalandı.
Fransa sokakları yanıyor

Fransa sokakları yanıyor

Sarı Yelekliler, gösterilerin 23. haftasında.
Bit pazarından çıkan hazin bir öykü<br>

Bit pazarından çıkan hazin bir öykü

Altıparmak dağlarında hayatını kaybeden Kazım Küçükalp'in mektuplarından belgesel çekildi.
Hamile kadın<br>arabada sıkıştı

Hamile kadın
arabada sıkıştı

​Aracı kullanan kocası gözyaşlarına boğuldu.
Kime suikast yapacaklardı

Kime suikast yapacaklardı

​Yeni Şafak, İstanbul'da yakalanan BAE ajanları hakkında önemli bilgilere ulaştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.