Ekonomi Rusya Renaultyu 1 rubleye kapattı

Rusya Renault’yu 1 rubleye kapattı

Fransız otomobil devi Renault, Rusya’dan tamamen ayrıldı. Rusya’dan 27 Nisan’da yapılan açıklamada, Renault’nun Rusya’daki varlıklarının sembolik “1 ruble” karşılığında devredileceği duyurulmuştu. Rusya, üretimin devam edeceğini ve araçların Moskoviç adıyla satışının süreceğini açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Rusya Renault’yu 1 rubleye kapattı
Arşiv

Fransız otomobil devi Renault, tarihi yaptırımlarla boğuşan Rusya’dan tamamen ayrıldı. Şirket, RENA.PA’nın Rus otomobil üreticisi AvtoVAZ’daki çoğunluk hissesini sattı. Renault, AvtoVAZ’ın yüzde 67.69’unu elinde bulunduruyordu. Anlaşma sonrası hisselerin yeni sahibi Nami adlı Rus Otomobil Araştırma ve Geliştirme Merkezi oldu. Anlaşma, hisselerin 6 yıl içerisinde geri alınabilmesini kapsıyor.

  • Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, 27 Nisan’da yaptığı açıklamada, Renault’un Rusya’daki varlıklarının sembolik “1 ruble” karşılığında devredileceğini duyurmuş, şirketin Rusya’daki faaliyetlerini durdurması nedeniyle alternatif bulmak zorunda olduklarını söylemişti. Renault, yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki fabrikasında üretimi durdurma kararı almış, AvtoVAZ için seçeneklerini gözden geçirdiğini duyurmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetin önerdiği, ülkeden ayrılma kararı alan yabancı şirketlere devlet tarafından yönetim atanmasına yönelik teklifi desteklemişti.

OYAK RENAULT ÜRETİMİ ARTIRABİLİR

Rusya ise Fransız Renault’un ülkeden çıkışının ardından üretimin devam edeceğini ve araçların Moskoviç adıyla satışının süreceğini açıkladı. Lada üretimini de yapan AvtoVAZ’ın bu modellerde kullandığı motor ve aksamlar Renault modelleriyle uyuşuyordu.

Türkiye’deki Oyak Renault ile grup iş birliği yaparak motor alışverişinde bulunan AvtoVAZ’ın bu ortaklığı sonlandırması Bursa’daki fabrikanın ihtiyaç halinde üretimini artırabileceği anlamına da geliyor.

Tepkilere dayanamadılar: Bir otomobil devi daha Rusya'dan çekiliyor
FOTOĞRAF 75
Title
Rusya Ukrayna savaşının ardından Toyota, Nissan, Honda ve Mazda ülkedeki faaliyetlerini durdurdu. Fakat başta Renault olmak üzere bazı markalar üretime devam etti. Bu süre zarfında büyük eleştirilere maruz kalan Fransız otomobil devi, kararını gözden geçirmek zorunda kaldı.
Title
Açıklamada, Renault'un Rusya'nın en büyük otomobil üreticisi olan AvtoVAZ'daki yüzde 69'luk hissesiyle ilgili tüm muhtemel seçenekleri de değerlendirdiği belirtildi. AvtoVAZ, Lada marka otomobilleri üretiyor. Otomobil üretiminden kazandığı gelirin yüzde 8'ini Rusya'dan elde eden Renault, bu ülkede faaliyetlerinin durdurulması sonucunda faaliyet kar marjını da yüzde 4'ten yüzde 3'e revize etti.
Title
Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski dün video konferans yoluyla Fransa Parlamentosuna hitabında, Fransız şirketleri Renault, Auchan ve Leroy Merlin'in \"Rusya'nın savaşının sponsoru\" olmayı Rusya'yı finanse etmeyi bırakması gerektiğini belirtmişti.
Title
Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ülkeyi adeta bir zaman tünelinden geçirerek 32 yıl geriye taşıdı.
Title
İlk kez 31 Aralık 1990’da Moskova’da Rus halkına kapılarını açan McDonald’s ülkedeki 850 şubesini kapatma kararı aldı.
Title
Gıda devi Nestle, tütün şirketi Philip Morris ve elektronik üreticisi Sony, Rusya'daki ticari faaliyetlerini askıya alan şirketler listesine eklendi.
Title
İşte Rusya'daki faaliyetlerini dondurma veya çekilme kararı alan şirketler..
Title
Coca-Cola
Title
Danone
Title
Nestle
Title
P&G
Title
KFC
Title
Pizza Hut
Title
Starbucks
Title
PepsiCo
Title
Unilever
Title
IBM
Title
Microsoft
Title
Apple
Title
Adobe
Title
AMD
Title
Amazon,
Title
Amerikan Express
Title
Autodesk
Title
Cisco
Title
Dell
Title
Dropbox
Title
Ericsson
Title
Epic Games
Title
HP
Title
Intel
Title
Lenovo
Title
Linkedin
Title
Nvidia
Title
Oracle
Title
Panasonic
Title
PayPal
Title
Samsung Pay
Title
Webmoney
Title
Audi
Title
BMW
Title
Boeing
Title
Chevrolet
Title
Cadillac
Title
Embraer
Title
FedEx
Title
Ford
Title
General Motors
Title
Harley Davidson
Title
Mercedes-Benz
Title
Porsche
Title
Rolls-Royce
Title
Skoda
Title
Volvo
Title
Scania
Title
Suzuki
Title
Volkswagen
Title
Continental
Title
Ferrari
Title
Megogo
Title
Netflix
Title
Paramount
Title
Parimatch
Title
Sony
Title
Universal Pictures
Title
Warner Bros
Title
IKEA
Title
Lego
Title
Swarovsk
Title
Shell
Title
BP
Title
General Electric
Title
Universal Music
Title
Rolex
Title
Lamborghini
Tepkilere dayanamadılar: Bir otomobil devi daha Rusya'dan çekiliyor
Moskova'da faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle sert eleştirilerin hedefi olan Fransız otomobil üreticisi Renault, Rusya'daki üretim faaliyetlerini askıya aldı. Şirketten yapılan açıklamada, "Renault Grubu'nun Moskova'daki üretim tesisindeki faaliyetleri bugün itibarıyla askıya alındı" ifadesi kullanıldı. İşte Rusya'dan çekilme kararı alan markalar..


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.