Ekonomi Sağlık için harcanan para 201 milyar lirayı aştı

Sağlık için harcanan para 201 milyar lirayı aştı

Türkiye'de sağlık harcamaları, 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 21,7 artarak 201 milyar 31 milyon TL’ye yükseldi. Sağlık harcamasının yüzde 78'i devlet bütçesinden karşılandı.

Haber Merkezi İHA
Temsili
Temsili

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı Sağlık Harcamaları İstatistikleri’ni açıkladı. Toplam sağlık harcaması 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 21,7 artarak 201 milyar 31 milyon TL’ye yükseldi.

Genel devlet sağlık harcaması yüzde 22,5 artarak 156 milyar 819 milyon TL’ye ulaştı. Özel sektör sağlık harcaması ise yüzde 18,8’lik bir artış oranı ile 44 milyar 212 milyon TL olarak tahmin edildi.

Adana Şehir Hastanesi’ne 35 adet gönderildi: 'Hem hastalara hem ekonomiye nefes verecek'
FOTOĞRAF 8
Title
Etkisini günden güne arttıran korona virüs salgınına karşı Türk Mühendisler tarafından Biosys, Arçelik, Aselsan, Baykar ve Sağlık Bakanlığı ortak çalışmasıyla yapımı gerçekleşen yüzde yüz yerli mekanik solunum cihazları birçok ilde olduğu gibi Adana’da da kullanılmaya başlandı. Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen 35 yerli mekanik ventilatör yoğun bakım ünitelerinde hastaların hizmetine sunuldu.
Title
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Anestezi Uzmanı Dr. Göksel Kütük, cihazların önemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Dr. Kütük, “Bu hastanemizde sağlık alanında büyük bir misyonu karşılamaktayız. Gerek ilimizin, gerek çevremizin gerekse Ortadoğu ülkelerinin sağlık üssü olarak görev yapmaktayız. Pandemi döneminde özellikle 100 üzerinde yoğun bakım, 320 üzerinde de izole servis yataklarıyla hizmet verdik. Birçok hastanede normal ameliyatlar yapılamazken biz burada 500’ün üzerinde nitelikli cerrahi girişimlerde bulunduk.
Title
Hastanemiz büyük bir misyonu üstlenmekte. Bu solunum cihazları sayesinde özellikle üçüncü basamak yoğun bakımlarda kapasitemizi yüzde 300 hatta, yeni gelen cihazlarımızla yüzde 600 oranında arttırma fırsatı bulacağız. Bu da bölgemiz için güç veriyor. 20 yıllık meslek hayatımda ilk defa yerli bir yoğun bakım ventilatörü cihazı kullanmakta bize nasip oldu” diye konuştu.
Title
Ventilatörün ihraç edilebilecek olmasının da ülkeye önemli bir gelir kaynağı sağlayacağını belirten Dr. Göksel Kütük, “Birçok gelişmiş ülke havaalanlarında birbirlerinin tıbbi malzemelerine, solunum cihazlarına el koyarken biz 24 ülkeye birçok tıbbi malzeme ve solunum cihazı hediye eden bir ülke olduk. Hakikaten insan zengin olabilir ama cömertlik ayrı bir şey. Ülkemle gurur duydum.
Title
Çok kısa sürede 29 gün içerisinde bin 770 adet cihazın Brezilya’ya satışı oldu. Litvanya’ya 20 adet cihazımız satılmıştı. Buradan müthiş bir gelir beklentisi de var. Ülkemiz bu üst düzey ventilatörden yaklaşık 60 bin adet sipariş almış bulunmakta. Cihazımız hastalara nefes olurken ekonomimize de bir miktar nefes verecek” dedi.
Title
Nitelikli yoğun bakımların ventilatör cihazı olmadan bir anlam ifade etmediğini de vurgulayan Dr. Kütük, daha sonra şunları söyledi: “Özellikle korona virüs döneminde bunu çok gördük. Yoğun bakıma hastalar solunum yetmezliğiyle geliyor. Bu cihazlar olmadan o aşamada üst düzey yoğun bakım kurulumu olmuyor. Şuanda elimiz daha da güçlenmiş oldu. Sadece bu pandemi süresince değil, KOAH, astım, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkları olup bu cihaza ihtiyaç duyan hastalarımız pandemi döneminden sonrada bu cihazlardan faydalanacaklar. O yüzden ayrıca gururluyuz.
Title
Cihazın teknik özelliklerini de anlatan Anestezi Uzmanı Dr. Göksel Kütük, “Bu cihazın prematüre bir bebekten yetişkin bir insana kadar kullanım avantajı var. Yerli üretim olması, yazılımının kolay kullanılabilir olması büyük bir avantaj. Belki bizler uzaktan takip sistemlerine geçeceğiz yoğun bakımda. Belki evden ventilatör ayarlarına müdahale edebileceğiz. Diğer ventilatörlerde olmayan bazı modlar var. Biz olmadan bile hemşireler ilk müdahale olarak hastaya solunum cihazını bağlayacak ve cihaz hastanın durumuna göre ona en uygun olacak şekilde nefesi verecek. Bu özellik üst düzey çoğu ventilatörde yok. Ne mutlu ki bizim yerli üretimimizde bu var. Arkadaşlarımız ön yargılı davranmasınlar, müthiş bir cihazımız var” şeklinde konuştu.
Title
Adana Şehir Hastanesi’ne 35 adet gönderildi: 'Hem hastalara hem ekonomiye nefes verecek'
Etkisini günden güne arttıran koronavirüs salgınına karşı Türk mühendisler tarafından üretilen yüzde yüz yerli mekanik solunum cihazları birçok ilde olduğu gibi Adana'da da kullanılmaya başlandı. Anestezi Uzmanı Dr. Göksel Kütük, “Bu solunum cihazları sayesinde özellikle üçüncü basamak yoğun bakımlarda kapasitemizi yüzde 300 hatta, yeni gelen cihazlarımızla yüzde 600 oranında arttırma fırsatı bulacağız. Cihazımız hastalara nefes olurken ekonomimize de bir miktar nefes verecek" açıklamasında bulundu.


Yüzde 78'i devlet bütçesinden karşılandı

Genel devlet sağlık harcamasının toplam sağlık harcamasına oranı 2019 yılında yüzde 78,0, özel sektör sağlık harcamasının ise yüzde 22,0 olarak gerçekleşti. Genel devlet ve özel sektörün alt bileşenlerine bakıldığında, 2019 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu yüzde 51,7, merkezi devlet yüzde 25,6, hanehalkları yüzde 16,7, sigorta şirketleri yüzde 2,9, hanehalklarına hizmet eden kar amacı gütmeyen kuruluşlar ile diğer işletmeler yüzde 2,4, mahalli idareler yüzde 0,7’lik bir paya sahip oldu.

Kişi başı sağlık harcaması 2 bin 434 TL’ye yükseldi

Kişi başına sağlık harcaması 2018 yılında 2 bin 30 TL iken, 2019 yılında yüzde 19,9 artarak 2 bin 434 TL’ye yükseldi. Hanehalkları tarafından tedavi, ilaç vb. amaçlı yapılan cepten sağlık harcaması 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17,4 artarak 33 milyar 626 milyon TL’ye ulaştı. Hanehalkı cepten sağlık harcamasının toplam sağlık harcamasına oranı 2019 yılında yüzde 16,7 olarak gerçekleşti.

Sağlık harcamaları 141 milyar liraya yaklaştı
HAYAT
Sağlık harcamaları 141 milyar liraya yaklaştı
Abone Ol Google News
Araç sahipleri dikkat: 37 kuruşluk zammın ardından 7 liranın üstüne çıktı
Ekonomi

Araç sahipleri dikkat: 37 kuruşluk zammın ardından 7 liranın üstüne çıktı

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 37 kuruş zam geldi. Benzinin litresi İstanbul'da 6,69 liradan 7,06 liraya, İzmir'de 6,75 liradan 7,12 liraya yükselecek.
Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın gecikmesi protesto edildi
Dünya

Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın gecikmesi protesto edildi

Lübnan'da ticaretin kalbi olan Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili gerekli soruşturmanın gecikmesi hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından protesto edildi. Nezih ve şeffaf bir kararla adaleti yerine getirmesi için Lübnan yargısına imkan tanıyacaklarını belirten göstericiler, insaflı bir karar alınmaması halinde ülke sınırlarını aşacak tutum sergileyecekleri uyarısında bulundu.
Minsk Grubunun 28 yıl boyunca çözemediği kriz 44 günde çözüldü
Dünya

Minsk Grubunun 28 yıl boyunca çözemediği kriz 44 günde çözüldü

AGİT tarafından 1992'de kurulan ve 6 Aralık 1994'ten bu yana eş başkanlıklarını ABD, Fransa ve Rusya'nın yürüttüğü Minsk Grubu, Dağlık Karabağ krizinde ateşkes çağrısı ve müzakere yapmaktan öteye gidemedi. Üç ülke yıllarca Dağlık Karabağ krizinin çözümünü AGİT Minsk Grubundan beklese de Ermenistan Azerbaycan toprakları üzerindeki işgaline devam etti. Grubunun bu etkisizliği ve sessizliği karşısında Ermenistan 27 Eylül'de Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a karşı yeni provokasyonlara girişti. Azerbaycan ordusu, bu tarihten itibaren Karabağ'da başlattığı karşı operasyonda 9 Kasım'a kadar 5 il, 4 kasaba ve 286 köyü işgalden kurtardı. 44 günde cephede yenilen Ermenistan, 10 Kasım'da Azerbaycan ile Dağlık Karabağ'daki çatışmalara son veren anlaşmaya imza atmak zorunda kaldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.