Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Sanayi üretim rakamları açıklandı
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Son dakika: ​Mart ayı sanayi üretim rakamları açıklandı

Sanayi üretim rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Mart ayında sanayi üretiminde bir önceki aya göre yüzde 2,1 artış kaydedildi. Beklenti yüzde 0,9 şeklinde iken uzmanlar mart ayında yaşanan artış ile toparlanmanın başladığına işaret etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Foto/Arşiv
Foto/Arşiv

Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretimi mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarken yıllık bazda ise yüzde 2,2 azaldı.

DARALMA HIZ KESTİ

Verileri yorumlayan Garanti Bankası Yardımcı Başekonomisti Seda Güler Mert, beklentiden daha iyi gelen sanayi rakamlarına ilişkin, ''Yıllık bazda daralma beklentilerin oldukça altında geldi. Yüzde 5 daralma öngörürken yüzde 2,2 daralma geldi. Verileri kıyasladığımızda daralmanın hız kestiğini görüyoruz. Şubat itibariyle dipten çıkış sinyallerini almaya başlamıştık. Martta bu iyice belirginleşti. Bu şekilde devam etmesi halinde ilk çeyrek büyümesinin pozitife geçtiğini gözlemleyeceğiz.'' dedi.

  • Sanayi üretimi şubatta ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 azalırken, bir önceki aya göre yüzde 1,3 yükselmişti.
TÜİK tarafından yapılan açıklama şöyle;

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi %2,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,7 azaldı.

SANAYİ ÜRETİMİ YÜZDE 2,1 ARTTI

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %4,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi %2,2 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,6 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,8 azaldı 2019 yılı birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,8 azaldı.

Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %1,7 arttı.

'Tosun'a güvenip evini barkını sattılar
EKONOMİ
'Tosun'a güvenip evini barkını sattılar

Çin misilleme yaptı dolar yükselişe geçti
EKONOMİ
Çin misilleme yaptı dolar yükselişe geçti
Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü
Gündem

Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde bir kadın tarafından bıçaklandığı ileri sürülen kişi hayatını kaybetti. Daha önce sürekli izlendiğini, tehdit edildiğini belirterek şikayetçi olan Gülistan K'nin, aldırdığı koruma kararının ardından yine tehdit edilmesi üzerine şikayetinden vazgeçirildiği, Aydın Ergül'ün dün akşam Gülistan K'nin evine zorla girdiği ve polise ihbarda bulunulmasının ardından ayrıldığı ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da muhtarlarla yaptığı iftar programı sonrası konuştu. "Muhtarlık seçimlerin de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var" diyen Erdoğan, "Toplamda 42 bine tekabül eden 123 sandık ortaya çıkmıştır. Bugün itibarıyla artık 123 sandıktaki 42 bin oyun akıbetinin tespiti mümkün değildir. Çünkü oylar çalındı. Aradaki farkın 13 binlere düşmüş olmasını da kendileri de itiraf ediyor. 29 binden 13 bine kadar iniyor. Burada bir şaibe yok mu? 16 bin oy çalındı" ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık
Gündem

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık

AK Parti İBB Başkan adayı Yıldırım, muhtarlarla bir araya geldiği iftar programında "Şimdi bir kez daha İstanbul için yola çıktık. Bu kutlu vakitte Rabbim'den niyazımız bizi müjdelenmiş şehir İstanbul'a layık kılmasıdır. Eyüp Sultan'ın, Fatih Sultan Mehmet'in, Mimar Sinan'ın, Kanuni'nin İstanbul'unu, onlara layık olanlar yönetecek" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.