Ekonomi Sanayi üretiminde artış

Sanayi üretiminde artış

Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılı temmuz ayı sanayi üretim endeksi verisini açıkladı. Sanayi üretim endeksi temmuzda aylık bazda yüzde 4,2 azalırken yıllık bazda yüzde 8,7 arttı. Cari işlemler hesabı temmuzda 683 milyon dolar açık verdi.

Haber Merkezi AA
Sanayi üretiminde artış
Fotoğraf: Arşiv

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2021 yılı Temmuz ayı sanayi üretim endeksi verilerine göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 8,7 arttı. Cari işlemler hesabı temmuzda 683 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 27 milyar 832 milyon dolar oldu.

YILLIK BAZDA

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Temmuz ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 11,7 arttı.

AYLIK BAZDA

Sanayi üretimi aylık yüzde 4,2 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Temmuz ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,8 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,0 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 arttı.

Üretimle yüzde 21.7 büyüdük
EKONOMİ
Üretimle yüzde 21.7 büyüdük
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.