Ekonomi Savunma sanayii vitrine çıkıyor

Savunma sanayii vitrine çıkıyor

Bu yıl 15’nci kez kapılarını açmaya hazırlanan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF) Türk savunma sanayiinin son teknoloji ürünleri vitrine çıkacak. Etkinliğe 79 ülkeden 154 heyetin katılması bekleniyor. Haftaya salı günü başlayacak fuara 31’i bakan, 11’i genelkurmay başkanı ve 33’ü kara kuvvetleri komutanı olmak üzere 89 üst düzey makam katılım için bildirimde bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Savunma sanayii vitrine çıkıyor
Arşiv

Türk savunma sanayiinin son dönemde geliştirdiği ürünlerin görücüye çıkacağı 15’nci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2021) 17-20 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

Fuar, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Dünyada düzenlenen 32 savunma sanayii fuarı arasında katılımcı firma sayısı itibarıyla üçüncü sırada yer alan IDEF, Türkiye’nin bir dünya markası olarak 15’nci kez kapılarını açacak. Fuarda sergilenecek ürünler arasında zırhlı muharebe araçları, insansız kara ve hava araçları, roketler, güdümlü füzeler, piyade silahları, askeri simülatörler, patlayıcı madde imha ekipmanları gibi bir dizi ürün yer alacak.

SALGINA KARŞI TEDBİRLER ALINDI

Türk savunma sanayii ile IDEF fuarları geçen sürede birbirine paralel büyüme kaydetti. IDEF fuarları Türk savunma sanayiinin bilgi birikiminin büyük ölçüde artmasına vesile oldu. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle güvenliğin en ön planda olduğu IDEF’te devlet erkanının, heyetlerin, görevlilerin, katılımcıların ve ziyaretçilerin sağlığını riske atmamak için bir dizi tedbir alındı. Fuarda, maske, mesafe ve temizlik kuralları başta olmak üzere tüm tedbirlere tavizsiz uyulması sağlanacak. IDEF fuarlarının en özel etkinliklerinden birini askeri gemilerin sergilenmesi ve ziyarete açılması oluşturuyor. 2017’de gerçekleştirilen IDEF’e 7 gemi katılmış ve çok sayıda heyet ve genel ziyaretçi tarafından bunlar ziyaret edilmişti. IDEF 2021 Fuarı’nda sadece Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında TCG Kınalıada gemisi sergilenecek ve çok özel tedbirler alınarak ziyarete izin verilecek. Fuarda 53 ülkeden 536’sı yerli, 700’ü yabancı olmak üzere toplam 1236 firma, 38 bin metrekarelik alanda ürün ve hizmetlerini sergileyecek.

BİN 236 FİRMA KATILIYOR

Türk tedarik makamları ve dünyanın dört bir yanından gelen heyetlerle görüşmeler gerçekleştirecek. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığının ilgili birimlerinden oluşan toplam 30 tedarik makamı IDEF 2021 Fuarı’nda heyetler ve katılımcı firmalarla görüşmeler gerçekleştirecek.

KOBİ'LERE DESTEK SAYIYI ARTIRDI

IDEF 2021’de 31’i bakan, 11’i genelkurmay başkanı ve 33’ü kara kuvvetleri komutanı olmak üzere 89 üst düzey makamın katılacağı öngörülüyor. Ayrıca 79 ülkeden 154 heyetin, bu heyetlere dahil de yaklaşık 500 heyet üyesinin katılımı bekleniyor.

KOBİ’lerin desteklenmesi kapsamında bu sene küçük ve orta büyüklükteki işletmelere yeni indirimler uygulandı. Bu sayede katılımcı firmaların 275’i KOBİ’lerden oluştu.

HİBRİT PUSAT İDEF'TE

TÜMOSAN, kendi alt sistemlerini kullanarak geliştirdiği ve Türkiye’nin yerlilik oranı en yüksek askeri aracı olan PUSAT’la birlikte Türkiye’de yerli motor ve transmisyonla askeri araç yapılabileceğinin somut bir örneği olmaya devam ediyor. İlk defa IDEF’21 ile görücüye çıkacak olan PUSAT Hibrit aracı ile de tüm çevrelerde dikkatler TÜMOSAN’ın üzerine yoğunlaşacak.

TÜMOSAN’ın IDEF’21 fuarında sergilediği ürünlerin çeşitliliği dikkat çekiyor. TÜMOSAN, Ar-Ge yatırımları sonucunda; 4x4 taktik tekerlekli konvansiyonel ve hibrit araç seçenekleri, 530 Bg’e kadar dizel motorlar, tork konvertörlü ve otomatik - senkromeçli transmisyonlar, ALP güç grupları, marin motorlar, uçak durdurucu sistem geri sarma motoru, transfer kutusu, bağımsız süspansiyon sistemi ve menzil artırıcı sistemi kullanıma aldı.

TÜMOSAN'dan büyük başarı: Hasılatını yüzde 141 artırdı
EKONOMİ
TÜMOSAN'dan büyük başarı: Hasılatını yüzde 141 artırdı

TÜMOSAN Gaziantep plazası açıldı
EKONOMİ
TÜMOSAN Gaziantep plazası açıldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.