Ekonomi Savunmada şampiyon TUSAŞ oldu

Savunmada şampiyon TUSAŞ oldu

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) 2018 yılında en fazla ihracat yapan başarılı firmaları ödüllendirdi. Sektörde 2018 yılının ihracat şampiyonu TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İsmail Demir, Latif Aral Aliş ve Abdullah Naki Polat
İsmail Demir, Latif Aral Aliş ve Abdullah Naki Polat

SSI'nın 2018 yılı olağan Genel Kurul toplantısından önce gerçekleştirilen ödül törenine, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ve SSI Başkanı Latif Aral Aliş katıldı. Sektörün her geçen gün her geçen gün yeni bir başarı hikayesine imza attığını belirten SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, “Mevcudiyetimiz için, tam bağımsız Türkiye için sektörümüzün başarısı, güvenli ve huzurlu bir gelecek anlamına geliyor. Artık takip eden değil, takip edilen bir teknolojiyi ve ürünleri üretiyoruz” değerlendirmesini yaptı

‘İHRACATIMIZI YÜZDE 130 ORANINDA ARTIRDIK’

İhracat rakamlarındaki istikrarın, bu gelişmenin en önemli ispatı olduğunu kaydeden Aliş, “Kuruluşumuzdan bu yana ihracatımızı yüzde 130 artırdık. 2018 yılında ihracatımız 2 milyar doları aştı. 2019 yılının ilk üç ayında ise ihracatını an fazla artıran sektör olduk. Bunun yanı sıra kilogram başına ihracatımız 46,59 Amerikan dolarına ulaştı. Türkiye ortalaması ise 1,32 dolar. Ekonomiye diğer sektörlere göre neredeyse 45 kat daha fazla değer katıyoruz” diye konuştu.

Türkiye'nin eli namluda güçleniyor
EKONOMİ
Türkiye'nin eli namluda güçleniyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.