Ekonomi Seracılığa 150 milyon lirayı aşan teşvik

Seracılığa 150 milyon lirayı aşan teşvik

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ilk çeyrekte sabit yatırım tutarı toplam 150 milyon lirayı aşan 21 sera yatırımı için teşvik belgesi düzenlendi. Seracılık alanında teşvik belgesi düzenlenen yatırımların 20'si yerli, 1'i yabancı sermayeli projelerden oluştu. En çok teşvik belgesi, Antalya'daki sera projeleri için düzenlenirken, bu ilde öngörülen sabit yatırım tutarı 46,8 milyon lirayı aştı.

Haber Merkezi AA
Yatırım yapılması beklenen 21 projeye teşvik belgesi düzenlendi.
Yatırım yapılması beklenen 21 projeye teşvik belgesi düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yılın ilk çeyreğinde sabit yatırım tutarı toplam 150 milyon lirayı aşan 21 sera projesine teşvik belgesi verildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Ocak-Mart 2019 döneminde bin 101 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Söz konusu belgeler kapsamında, 28 milyar 702 milyon 68 bin 314 lira olarak sabit yatırım yapılması ve 46 bin 753 kişinin istihdam edilmesi planlandı. Yatırımlarda öncelikli alanlardan biri olarak belirlenen sera projelerine ilişkin düzenlenen teşvik belgeleri de dikkati çekti.

  • Bakanlık tarafından yılın ilk üç ayında serada bitkisel yetiştiriciliğe yönelik toplam 151 milyon 610 bin 240 liralık sabit yatırım yapılması beklenen 21 projeye teşvik belgesi düzenlendi. Söz konusu projeler tamamlandığında 411 kişilik istihdam hedeflendi.

Seracılık alanında teşvik belgesi düzenlenen yatırımların 20'si yerli, 1'i yabancı sermayeli projelerden oluştu. Bu sektörde teşvik belgesi verilen projelerin tamamının komple yeni yatırımlardan oluştuğu görüldü.

En çok teşvik Antalya'ya

İlk çeyrekte sera yatırımı konusunda verilen teşvik belgelerinin illere göre dağılımı incelendiğinde, en çok teşvik belgesinin düzenlendiği il 10 adet ile Antalya oldu. Diyarbakır ve Mersin'de 2'şer, Adana, Afyonkarahisar, Burdur, Çanakkale, Kocaeli, Sivas ve Şanlıurfa'da 1'er sera projesi için teşvik belgesi düzenlendi.

Antalya'da seracılık yatırımları için öngörülen sabit yatırım tutarı 46,8 milyon lirayı aştı. Sivas'ta 26,9, Kocaeli'de 17,3, Diyarbakır'da 9,8 ve Mersinde 8,7 milyon liralık sabit yatırım planlandı.

Öte yandan söz konusu projeler tamamlandığında Antalya'da 122, Diyarbakır'da 75, Mersin'de 50, Adana'da 40 kişinin istihdamı öngörüldü.

Söz konusu projelere, başvuruya göre "KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirim oranı, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, sigorta primi desteği, gelir vergisi stopaj desteği, yatırım yeri tahsisi" gibi teşvikler veriliyor.

Diyarbakır’da yılın ilk buğday hasadı yapıldı
EKONOMİ
Diyarbakır’da yılın ilk buğday hasadı yapıldı

Türk savunma sanayisinin 'sessiz' gücü
EKONOMİ
Türk savunma sanayisinin 'sessiz' gücü

Limon fiyatlarına depoda 'çürüme' etkisi
EKONOMİ
Limon fiyatlarına depoda 'çürüme' etkisi
Abone Ol Google News
Tefekkür ederek yeniden doğaya dönelim: İmanımızı doğaya dönerek yenileyelim
Hayat

Tefekkür ederek yeniden doğaya dönelim: İmanımızı doğaya dönerek yenileyelim

İki ayı aşkın süredir evdeyiz. Evde geçirdiğimiz sürede yapılacak en büyük ibadetin tefekkür olabileceğini hatırlatan ilahiyatçı Prof. Dr. İlhami Güler, yaşadığımız günleri Allah’ı anarak geçirmenin önemine değiniyor. Yaşadıklarımızı “Bu, insanlık için büyük bir şans” diye değerlendiren Güler, sözlerine şöyle devam ediyor: “Gelecekte sahici anlamda bir imanın ve ahlakın doğabilmesinin koşulu, insanın tekrar doğaya dönebilmesine ve yeniden düşünmeyi başlatmasıyla mümkündür.”
Yunan’a son mesaj! Mavi vatanda 'Ne Mutlu Türküm Diyene'
Gündem

Yunan’a son mesaj! Mavi vatanda 'Ne Mutlu Türküm Diyene'

Ege adalarını cephaneliğe çeviren Yunanistan’a Mavi Vatan hamleleriyle ‘oldu-bittiye izin verilmeyeceği’ mesajını veren Türkiye, son olarak Navtex mesajıyla kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. Deniz Kuvvetleri’nin Girit güneyindeki Navtex mesajında 4 ayrı tatbikat bölgesi için yayınlanan kodlar yan yana gelince ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ vecizesi oluştu.
Amerika rüyası yanıyor: Irkçı cinayete tepki ülke geneline yayıldı
Dünya

Amerika rüyası yanıyor: Irkçı cinayete tepki ülke geneline yayıldı

ABD Minneapolis’te siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesiyle başlayan gösteriler ülke geneline yayıldı. Polisin tutuklanması da tepkileri dindirmedi. Göstericiler polisle çatışırken birçok binayı ve aracı yaktı, yağmalamalar yaşandı. ABD’nin New York, Washington, Atlanta, Denver, Houston başta olmak üzere diğer kentlerinde protestolar şiddetlenerek artıyor. Beyaz Saray’a yürümek isteyenler ABD bayrakları yaktı. Detroit’te bir arazi aracından göstericilere ateş açıldı. 19 yaşında bir genç öldü. ABD Başkanı Trump, Floyd’un ailesini telefonla aradı. Ordu, askeri inzibatı Minneapolis’e konuşlandırma kararı aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.