Ekonomi Sıfır alamadık 2 ele sarıldık

2. el otomobil sektörü ne kadar kar yaptı

Sıfır alamadık  2. ele sarıldık

Sıfır araç pazarı geçen seneyi yüzde 35’lik daralmayla 620 bin adetten kapatırken, ikinci el modellerde bayram havası esti. 2018’de yüzde 6 büyüyen ikinci el araç sektörü yılı 6 milyon adetin üzerinde kapattı. Adeta el yakan sıfır fiyatlar karşısında tüketiciler ikinci ele sarıldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Geçen yıl yüzde 35 küçülen pazar karşısında ikinci el tarafı adeta bayram yaptı.
Geçen yıl yüzde 35 küçülen pazar karşısında ikinci el tarafı adeta bayram yaptı.

Türk otomotiv sektörü sancılı bir dönemden geçiyor. Otomobil ve hafif ticari araç satışları 2018 yılında 620 bin adede kadar çekildi. Yani 2017’ye göre yüzde 35 azaldı.

1 milyon adetleri gören sıfır araç pazarı, satışlarda neredeyse 2009 yılına geri döndü. Geçen yılın son iki ayında gelen ÖTV ve KDV destekleriyse pazara can suyu oldu ama diriltemedi. Bu yılın ilk 3 ayında da devam edecek olan destekle birlikte pazarın bir süre daha canlı kalması beklenirken, sektör temsilcileri desteğin devam etmesi halinde bile toplam satışların 500 bin adetlere çıkacağını ifade ediyor.

6 MİLYON ARAÇ EL DEĞİŞTİRDİ

Geçen yıl yüzde 35 küçülen pazar karşısında ikinci el tarafı adeta bayram yaptı. Yüksek faiz, kur şoku ve otomotiv markalarının yaptığı zamlarla birlikte çarpılmışçasına artan fiyatlar karşısında çaresiz kalan tüketiciler deyim yerindeyse ikinci ele sarıldı. 2017 yılında neredeyse 6 milyon adede ulaşan ikinci el araç pazarı, 2018’de bu rakamı hatta rekoru kırdı.

İkinci elde otomobil ve hafif ticari araç satışı 6 milyon 304 bin 761’e çıktı. EBS Danışmanlık verilerine göre, sektör toplamda yüzde 6’a yakın bir büyüme yakaladı.

  • Öte yandan sıfır bir araç alamayanların tablosu ikinci ele de yansımış. Geçen yıl 1 yaş altı araçlar ikinci elde de yüzde 18’lik bir kayıp yaşamış. Hafif ticari tarafta 1 yaş altının kaybı ise yüzde 28 olmuş. En büyük kayıp ise 5 yaşta yaşanıyor. Otomobilde yüzde 24 olan düşüş, ticari tarafa yüzde 47 olarak yansıdı.

İkinci elde en fazla artış 7 yaşta görülüyor. İkinci el otomobil için 7 yaş bayram niteliğinde. Satışlar bu yaşta yüzde 70’e arttı. Ticari kısımda da yüzde 58’lik bir yükseliş kaydedilmiş. 10 yaş üzeri araçlarda da yüzde 10’un üzerinde bir yükseliş var. EBS Danışmanlığın verileri doğrultusunda şu an yollarda hiçbir güvenlik önlemi olmayan 20 yaş üzeri yaklaşık 4.5 milyon araç dolaşıyor.

Lider yüzde 18,6 pay aldı
EKONOMİ
Lider yüzde 18,6 pay aldı

Otonun kilosu
9,5 dolar oldu
EKONOMİ
Otonun kilosu 9,5 dolar oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.