Ekonomi Spekülasyona karşı yeni et ithalatı

Bakan Fakıbaba spekülasyonlara dikkat çekti: ​Spekülasyona karşı yeni et ithalatı

Spekülasyona karşı yeni et ithalatı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, kırmızı ette yapılan spekülasyonlara dikkat çekti. Fiyatlardaki artışa karşın Fakıbaba, besilik ve kesimlik sığır ithal edileceğinin işaretini verdi. Fakıbaba, "Regülasyon yapmak zorundayız. Dar gelirli arkadaşlarımız var" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fiyatlardaki artışa karşın besilik ve kesimlik sığır ithal edileceğini işareti verildi.
Fiyatlardaki artışa karşın besilik ve kesimlik sığır ithal edileceğini işareti verildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırmızı ette sürekli spekülatif fiyat artışlarının olabildiğini belirterek, "Bu konuda gerekli tedbirleri alacağımızdan emin olabilirsiniz" dedi.

Fakıbaba, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) İstişare Toplantısı'nın ardından düzenlenen akşam yemeği programında, hayvancılığın, kırsal kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve köyden kente göçün önlenmesi açısından stratejik bir sektör olduğunu söyledi. Kırmızı ette sürekli spekülatif fiyat artışlarının olabildiğinin altını çizen Fakıbaba, "Bu konuda gerekli önlemleri alacağımızdan emin olabilirsiniz. Üretici olmazsa olmaz. Üreticiler bu zincirin en değerli halkası. İnşallah yerli yetiştiriciliğimizi yapıp ithalatı önleyip yerli olarak bu gıda maddesini Türk halkına yedireceğimize inanıyorum. Yerli yetiştiriciliği geliştirmek bizim görevimizdir" değerlendirmesinde bulundu.

Fakıbaba, yetiştiricilikte sürdürülebilirliği sağlamak için 1 milyon düve hedefine ulaşılması gerektiğine işaret ederek, hayvancılığın devam edebilmesi için buzağı ölüm oranlarının düşürülmesinin önemine değindi.

İTHALAT İŞARETİ

Hayvan sayısının artırılmasına yönelik projelere dikkati çeken Fakıbaba, "250 Bin Düve Projesi kapsamında 3 yılda toplam 250 bin baş düve verilecek. Bunlardan ilk 100 bini en geç temmuzda verilmeye başlanacak. 100 bini sonraki yıl ve 50 bini 3'üncü yıl verilecek. Proje ile 7 yılda yaklaşık 1,5 milyon damızlık hayvan sayısına ulaşılacaktır. 300 Koyun Projesi'nde uygulamalar 26 Nisan'da başlayacak" ifadesini kullandı. Fakıbaba, hayvancılık sektöründe yaşanan yem sıkıntısına da değinerek, meraların kullanıma açılmasının bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldıracağını kaydetti.

REKLAM

Kırmızı ette fiyat istikrarının önemli olduğunu belirten Fakıbaba, şunları kaydetti: "Piyasa koşullarında fiyat artışının önüne geçmek için Et ve Süt Kurumuna piyasaya müdahale ve ithalat yetkisi verdik. Piyasa regülasyonu kapsamında kalıcı çözüm olmamakla birlikte besilik ve kesimlik sığır ithal edilebilir. Kendi yerli hayvanımızı üretinceye kadar ama bu ateşi düşürmek için. Biz regülasyon yapmak zorundayız. Dar gelirli arkadaşlarımız var"

Yerli üretim planı yürürlükte

Fakıbaba, kırmızı ette ve hayvansal ürünlerde kendine yeterliliğin sağlanmasının öncelikli hedefleri olduğunu dile getirerek, şu bilgileri verdi:“2002 yılında 83 milyon lira olan hayvancılık desteğini, 2017 yılında 3 milyar 800 milyon liraya çıkardık. AK Parti hükümetleri döneminde hayvancılığa bugüne kadar toplam 25,5 milyar lira destek verdik. Hayvancılığı sıfır faizli kredi kapsamına aldık ve 2010 yılından bugüne kadar 10,3 milyar lira faizsiz kredi sağladık. Hayvancılıkta hem üretim, hem de işleme ve pazarlamaya yönelik yatırımlara 770 milyon lira hibe sağladık.”

Bakan Fakıbaba, hayvancılık sektöründeki sorunların çözümünde, üretici birlikleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, üniversitelerle, yetiştiricilerle ve sektörün diğer tüm paydaşlarıyla ortak hareket etmenin çok önemli olduğunu söyledi.

Bizi böyle soyuyorlar
EKONOMİ
Bizi böyle soyuyorlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.