|

Sultan otobüsleri İran'da üretilecek

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar'ın, 40'tan fazla ülkede kullanılan Sultan otobüsleri artık İran'da da üretilecek. İranlı OGHAB ile imzalanan anlaşma doğrultusunda, İran'da satılacak Sultan otobüslerinin montajı, satış ve pazarlaması OGHAB tarafından yapılacak.

Yeni Şafak
11:17 - 19/12/2016 Pazartesi
Güncelleme: 11:31 - 19/12/2016 Pazartesi
AA
Sultan otobüsleri, Türkiye'nin yanı sıra Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde de her gün binlerce yolcu taşıyor.
Sultan otobüsleri, Türkiye'nin yanı sıra Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde de her gün binlerce yolcu taşıyor.

Otokar, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde Navigo markasıyla yer alan Sultan otobüsleri için İran'a teknoloji ve lisans ihraç edecek. Otobüs pazarında 50 yılı aşkın deneyimi bulunan Otokar, Sultan otobüslerinin üretimi için OGHAB Afshan Industrial and Manufacturing Co. ile teknoloji ve lisans anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, demonte (Completely Knocked Down -CKD) olarak İran'a ihraç edilecek Sultan araçların montajı, satış ve pazarlama faaliyetleri OGHAB tarafından yapılacak.Anlaşma 3 yıl süreyle geçerli olacak, tarafların isteği doğrultusunda 2 yıl daha uzatılabilecek. OGHAB, imzalanan teknoloji transferi sözleşmesi kapsamında Otokar'a 500 bin avro lisans bedeli ödeyecek. CKD alımlarına ilave olarak OGHAB, gelecekte Otokar yerine İran'dan tedarik edilecek her bir yerelleştirilen parça için değişen tutarlarda royalty ödeyecek."Artık İran'da da Sultan otobüslerini kullanıcıların hizmetine sunacağız"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın İran'a teknoloji ve lisans ihraç edecek olmasının Türk otomotiv sanayisinin geldiği noktayı göstermesi bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı. Görgüç, şunları kaydetti:"Sultan araçlarımız diğer tüm otobüslerimiz gibi, tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlandı. Son 10 yılda Ar-Ge'ye 310 milyon TL ayırdık. Mühendislik ve Ar-Ge alanında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarına daha uygun ürünler geliştirmemizi ve daha hızlı adımlar atmamızı sağlıyor.Ürünlerimizin fikri mülkiyet haklarının bize ait olması ve esnek üretim kabiliyetimiz sayesinde, Türkiye küçük otobüs pazarının değişmez lideri olan Sultan otobüslerimiz yurt dışında da başarıya ulaştı. OGHAB ile yaptığımız teknoloji ve lisans anlaşması sayesinde artık İran'da da Sultan otobüslerini kullanıcıların hizmetine sunacağız."Anlaşma ile Türkiye küçük otobüs sektöründe ilk kez teknoloji transferi yapılacağına dikkati çeken Görgüç, "Küçük otobüs alanında bir ilke imza atarak, yurt dışına teknoloji ihraç edeceğimiz için gurur duyuyoruz. Projedeki iş ortağımız OGHAB, İran'da araçların montajı ile Otokar markasıyla satış ve pazarlamasından sorumlu olacak. İran'daki homologasyon düzenlemeleri ve pazar koşullarındaki gelişmelere bağlı olarak satış adedi ve elde edilecek ciro değişecek olsa da Sultan'ın büyümekte olan İran otobüs pazarında kısa sürede büyük başarılara imza atacağından eminiz" ifadelerini kullandı.#Koç
#Otokar
#İran
#OGHAB
#Sultan otobüsleri
8 yıl önce