Ekonomi Tahkim sorunu 5 ayda çözecek

Tahkim sorunu 5 ayda çözecek

Kısa bir süre önce “Arabuluculuk-Tahkim Kuralları”nı yayımlayarak dünyaya ilan eden İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), çözümsüz dosyalara talip oldu. Merkez, yerli ve yabancı yatırımcının en az üç yıl süren ve çözülemeyen sorunlarını geliştirdiği inovatif programla beş ayda çözecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ISTAC Yönetim Kurulu
ISTAC Yönetim Kurulu

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, yerli ve yabancı yatırımcıyı ticari davalarda 3 yıl kadar süren uzun mahkeme sürecinden kurtarmak için inovatif bir çözüm geliştirdiklerini söyledi.

ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı’nın ev sahipliğinde düzenlenen basın buluşmasında merkezin çalışmalarına ve planlarına ilişkin bilgi veren Öztatar, “Şirketler önce ara buluculuğu denediğinde süresi 8 hafta en fazla. Burada çözemediğinde daha sonra ‘hızlı tahkim’i seçtiğinde en fazla 3 aylık süresi var. 8 hafta artı 3 ay toplam 5 ay içerisinde ya arabuluculukla, çözmezse tahkimle kesin bir çözüm getirmiş olacağız. Bu sisteme giren iş insanımız şunu bilecek: Paket programla en geç 5 ay içinde sorunum kesin bir şekilde çözümlenmiş olacak. Hiç mahkeme görmeden arabulucu-tahkim yöntemiyle çözmüş olacağız” bilgisini verdi.

İSTAC ŞEMSİYESİNDE İŞLER HIZLANACAK

ISTAC olarak kendilerinin şemsiye görevi üstleneceğini dile getiren Öztatar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 150’ye yakın ara buluculuk merkezi var. 1000’e yakın da bu merkezlerde arabulucularımız var. ISTAC olarak ilk yapacağımız şey bu arabuluculuk merkezleriyle iş birliği ve iyi niyet anlaşması yapmak olacak. Ülke ekonomisine ve yatırım ortamına katkı sunarak, sürüncemede kalan uyuşmazlıkları süratle çözme konusunda kararlıyız. ISTAC olarak arabuluculuk merkezlerimizde ticari davada anlaşmama olduğunda arabulucularımızın taraflara ISTAC Tahkim kurallarını tavsiye ederek son tutanakta belli sayıdaki uyuşmazlığı ISTAC’a ulaştırmasını sağlayacağız. Çözüm sağlanamayan kaç dosyamız var, yaklaşık 52 bin dosya. Örnek veriyorum; burada yüzde 5 dosyayı bile tahkime getirdiğimizde 2 bin 500 dosya eder. Dünyanın en büyük tahkim merkezi 2000’e yakın çözüyor. Biz dünyanın en büyük tahkim merkezi olabilecek duruma gelmiş olacağız.”

HAKEM YETİŞTİRİLECEK

Fotoğraf :Arşiv

Şu anda Türkiye’de 10 bin 300 ara bulucu olduğuna da işaret eden Öztatar, “Onları da toplayarak farkındalıklarını oluşturmaya çalışacağız. Bu kadar dosya toplanınca yeterli sayıda hakemi bulmak için arabuluculuk merkezlerinden yetenekli olan, bu işi yapabilecek olan uzmanlarımızı da hakem olarak yetiştirmeye başlayacağız” dedi. ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı da, “İstanbul Tahkim Merkezi Med-Arb çözüm yolunu ilk defa kurallarını düzenleyerek uygulamaya koyan bir tahkim kuruludur. Dünyada bunu yapan ilk tahkim kuruluyuz” diye konuştu.

1 milyon dosya çözüme kavuştu

  • Öztatar, 2018’de bakmaya başladıkları iş davalarını 4 hafta içinde çözümlemeyi hedeflediklerini hatırlatarak, şu ana kadar 720 bin 106 dosyayı 28 gün içerisinde çözdüklerini kaydetti. Ticari uyuşmazlıklarda 137 bin 561 dosyayı 8 haftalık süreç içinde bitirdiklerini de belirten Öztatar, “Biz ülkemizde 14 Kasım 2013’te ara buluculuğa başlamıştık. O tarihten bugüne çözülen toplam dosya sayısı 1 milyon 85 bin 875 oldu. Bunlardan 724 bin 113’ü anlaşmayla sonuçlandı. 298 bin 938 dosya ise yargıya gitti. Yani yüzde 71 oranında insanlar geldi ve sorunlarını ara buluculuk sistemiyle çözdüler. Yüzde 71 iyi bir rakam. Dünyada da ara buluculuk anlaşma oranları yüzde 75-80 civarında. Türkiye, 7 Ağustos’ta Singapur Sulh Sözleşmesi’ni imzaladı. Bu sözleşme de yakın zamanda meclise gelecek. Yasalaşması halinde sistem iç hukuka entegre olacak” bilgisini verdi.

13 santralde filtre telaşı
GÜNDEM
13 santralde filtre telaşı
Avustralyalı bir terörist sınır dışı edildi

Avustralyalı bir terörist sınır dışı edildi

​İçişleri Bakanlığı son dakika gelişmesini duyurdu.
Terör üçgeni

Terör üçgeni

​PKK'nın BAE ve Suudi Arabistan'la temasları hız kazandı.
Dünyanın en büyüğü Boğazdan geçti

Dünyanın en büyüğü Boğaz'dan geçti

300 metrelik devasa geminin geçişi 1 saat sürdü.
İlk kez iz bulundu

İlk kez iz bulundu

7 gün sonra aramanın yönünü değiştiren gelişme.
En huzurlu şehir:<br>Şafşavan

En huzurlu şehir:
Şafşavan

​Evlerin mavi olmasının ise bir sebebi var.
TIR'ın büyük hatası felakete neden oldu

TIR'ın büyük hatası felakete neden oldu

​Yolcu otobüsünün şoförü ile muavini olay yerinde can verdi.
Kalemini kırarız

Kalemini kırarız

Erdoğan: ​Kibir abidelerinin bu davada yeri olmaz.
İsrail<br>yüzde 10'u kaptı

İsrail
yüzde 10'u kaptı

​Sisi'nin uyarılara rağmen işgale göz yumduğu ortaya çıktı.
ABD-Hafter<br>arasında Rusya krizi

ABD-Hafter
arasında Rusya krizi

​ABD, Libya'da kaybolan İHA'nın Rus yapımı sistem ile düşürüldüğünü açıkladı.
Akıl hocası Derviş mi?

Akıl hocası Derviş mi?

En son IMF ile yaptığı gizli görüşme deşifre​ edilmişti.
Çaldılar oğlumu

Çaldılar oğlumu

Diyarbakır'daki evlat nöbeti 97. gününe girdi.
Elçiliklerde hain avı

Elçiliklerde hain avı

4 aylık çalışmayla gruptaki 29 kişinin kimliği belirlendi.
Dünya tasarruf ligi

Dünya tasarruf ligi

​Z Raporu Dergisi, dünyanın en fazla tasarruf eden ülkelerini araştırdı.
22 ilde yeşil koridor

22 ilde yeşil koridor

Kurum, ​126 millet bahçesi yapımının sürdüğünü ifade etti.
Hayalperest ideolojileri<br>bir kenara bırak

Hayalperest ideolojileri
bir kenara bırak

Türkiye'den, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e sert tepki.
3 puan Muslera'dan

3 puan Muslera'dan

​Muslera'nın devleştiği maçta G.Saray Alanyaspor'u 1-0 yendi.
Fransa'da sular durulmuyor

Fransa'da sular durulmuyor

​Sarı yelekliler de protestolara destek vererek sokaklara döküldü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.