Ekonomi Tarihe geçecek tren Türkiyeye giriş yaptı Çinden Avrupaya uzanan yeni hat

Tarihe geçecek tren Türkiye'ye giriş yaptı: Çin'den Avrupa'ya uzanan yeni hat

Çin’den yola çıkıp, Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçecek ilk yük treni China Railway Express'i Kars üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Tren 6 Kasım’da Ankara’da olacak. Bakan Turhan'ın karşılayacağı tren, Demir İpek Yolu üzerinden Marmaray Tüp Geçidi’ni de kullanarak Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Slovakya'yı geçerek Prag’a ulaşacak.

Haber Merkezi AA
China Railway Expres
China Railway Expres

Chına Railway Express, Çin’den başlayan yolculuğunu Hazar Geçişli Uluslararası Ulaştırma Güzergâhı ‘Trans-Caspian International Transport Route’ (TITR) üzerinden gerçekleştirecek.

TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPTI

  • Elektronik aksam taşıyan, 42 adet 76 metreküp yükleme hacmine sahip konteyner yüklü vagondan oluşan tren Kars üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Yaklaşık 850 metre uzunluğundaki China Railway Ekspress, 6 Kasım’da saat 14.30’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından karşılanacak. ‘Tek Kuşak Tek Yol’ projesi kapsamında tarihi Ankara Garı'nda düzenlenecek karşılama törenine, Çin ve bölge ülkelerin yetkililerinin de katılması bekleniyor.

KAZAKİSTAN, AZERBAYCAN VE GÜRCİSTAN’DAN GEÇTİ

  • Bakan Turhan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan işbirliği ile 30 Ekim 2017’de işletmeye açılan ve ‘Orta Koridor’un en önemli halkasını oluşturan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattının verimli kullanımı için bölge ülkelerinin önemli işbirliğine imza attığını anlattı.

Kazakistan-Hazar Denizi-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye parkurunda blok konteyner treni seferlerinin bölge ülkeleri arasındaki ticaretin güçlenmesine katkı sağladığını dile getiren Turhan, Çin’in Xi’an şehrinden hareket eden yük treninin, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan'ın ardından Kars üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığını söyledi. Turhan, Demir İpek Yolu üzerinden Marmaray Tüp Geçidi’ni de kullanacak trenin Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Slovakya'yı geçerek Prag’a ulaşacağını belirterek “Çin'den Avrupa'ya kesintisiz gidecek ilk yük treni, Marmaray’ı da kullanarak Avrupa'ya ulaşacak ilk yük treni olarak tarihe geçecek” dedi. Turhan, trenin Türkiye’de Ahılkelek, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, İstanbul (Marmaray) ve Kapıkule (Edirne) güzergahını kullanacağını sözlerine ekledi.

Marmaray'ı 6 yılda 403 milyon kişi kullandı: Türkiye nüfusunun 5 katı taşındı
EKONOMİ
Marmaray'ı 6 yılda 403 milyon kişi kullandı: Türkiye nüfusunun 5 katı taşındı

Tarihe geçecek tren yola çıktı: 5 Kasım'da Türkiye'ye ulaşacak
EKONOMİ
Tarihe geçecek tren yola çıktı: 5 Kasım'da Türkiye'ye ulaşacak

Demir İpek Yolu faaliyette
EKONOMİ
Demir İpek Yolu faaliyette
Çorum adını Guinness'e yazdırdı: Bir saatte en fazla fidan dikme rekoru
Gündem

Çorum adını Guinness'e yazdırdı: Bir saatte en fazla fidan dikme rekoru

Tarım ve Orman Bakanlığı, 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya'ya ait olan 'Bir saatte en fazla fidan dikme' dünya rekorunun Çorum'da dikilen fidanlarla Türkiye adına tescil ettirildiğini duyurdu. Guinness Hakemi Şeyda Subaşı Gemici, "1 saat içinde en çok ağaç dikme rekoru, Çorum'da, 303 bin 150 fidanla Tarım ve Orman Bakanlığına ait oldu." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla bazı genelgeler yürürlükten kaldırıldı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla bazı genelgeler yürürlükten kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan genelgede, uygulama imkanı kalmayan veya yürürlükte kalmasına lüzum görülmeyen 1982 ile 2011 yılları arasında yayımlanmış 8 genelge yürürlükten kaldırıldı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan Bolivya için seyahat uyarısı: Uzak durun
Gündem

Dışişleri Bakanlığı'ndan Bolivya için seyahat uyarısı: Uzak durun

Dışişleri Bakanlığı'ndan Bolivya için seyahat uyarısı başlığı altında yapılan açıklamada "Bolivya’da yaşanan son olaylar bağlamında başta Başkent La Paz olmak üzere Potosi, Sucre, Santa Cruz de la Sierra, Cochabamba, El Alto, Oruro ve Tariha kentlerinde yer yer şiddet de içerebilen kitle eylemleri düzenlenmektedir. Bolivya’da yaşayan veya Bolivya’ya ticari veya turistik amaçlarla giden veya gitmeyi planlayan vatandaşlarımızın bu tür eylemlerin gerçekleştirildiği mahallerden uzak durmaları ve dikkatli davranmaları, gelişmeleri yerel basın ve yayın organlarından takip etmeleri ve La Paz Büyükelçiliğimizle irtibat halinde olmaları önerilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.