Ekonomi Tarımda sigortalı varlık değeri 28 arttı

​Tarımda sigortalı varlık değeri %28 arttı - Ekonomi haberleri

Tarımda sigortalı varlık değeri %28 arttı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) yönetiminden yapılan açıklamada, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin yılın ilk yarısında büyümesini sürdürdüğü ve tarımda sigortalı varlık değerinin %28 oranında arttığı belirtildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​TARSİM 2018 yılının ilk yarı sonuçları hakkında bir açıklama yayınladı.
​TARSİM 2018 yılının ilk yarı sonuçları hakkında bir açıklama yayınladı.

TARSİM 2018 yılının ilk yarı sonuçları hakkında bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada üreticilerin tarım sigortasına olan ilgisinin arttığı; değişen iklim şartları sebebiyle yaşanan doğal afetlerin, sistemin güçlü yapısının, hayata geçirilen yeni uygulamaların, üreticilerin duyduğu memnuniyetin ve devletin tarımın gelişimini teşvik eden yaklaşımının bu artışta etkili olduğu belirtildi.

Son yıllarda küresel düzeyde yaşanan doğal afetlerin yol açtığı hasarların yıkıcı nitelikte olduğunun ve tüm dünyayı olduğu kadar ülkemizi de derinden etkilediğinin altı çizilerek, sigortasız sürdürülen tarım faaliyetlerinin artık mümkün olmadığının belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Devlet Destekli Tarım Sigortaları çerçevesinde her yıl yeni teminatlar uygulamaya alınmakta, devletin üreticiye sağladığı prim desteği bazı branşlarda %67’ye ulaşmakta, üreticilere ödeme kolaylıkları sunulmakta ve bu doğrultuda portföy istikrarlı bir şekilde büyümektedir. 2018 yılının ilk yarısında, tüm tarım sigortası branşlarında sigortalanan varlık bedeli bir önceki yılın aynı dönemine göre %28 artış ile 28 milyar liraya, poliçe adedi 1.5 milyona, prim üretimi 1.6 milyar liraya, büyükbaş ve küçükbaş hayvan adedi %35 artış ile 1.6 milyona, bitkisel ürün sigortalarında sigortalı alan 22 milyon dekara ulaşmıştır. Ayrıca, yeni yılda kapsamı genişletilen İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’na olan ilginin arttığı ve bu branşta üretilen poliçe adedinin 80 bini geçtiği görülmektedir.”

EN ÇOK HASAR MALATYA, MANİSA VE KONYA’DA

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Tarım sigortalarını yaşanan hasarlar anlamında değerlendirdiğimizde ise mayıs ayına kadar ciddi anlamda bir hasar ile karşılaşılmadığı dikkati çekmiştir. Bazı bölgelerde ‘don’ nedenli hasarlar yaşansa da bunlar bir önceki yıla göre yıkıcı boyutlarda ve yaygın bir şekilde gerçekleşmemiştir. Ancak Mayıs ayından itibaren dolu, sel ve su baskını ile fırtına nedenli hasarlarda artışlar olduğu gözlemlenmektedir. Bugüne kadar, tüm tarım sigortası branşlarında 265 bin adedin üzerinde ihbar alınmıştır. Hasar sebeplerinde dolu, don, fırtına ile sel ve su baskını, hasar ihbarı alınan illerde Malatya, Manisa ve Konya, ürünlerde ise buğday, kayısı ve üzüm öne çıkmıştır. Ekspertiz çalışmalarının birçoğuna, Bölge Müdürlüklerimiz de iştirak etmektedir.”

REKLAM

Felaket tellallarına kanmayın
EKONOMİ
Felaket tellallarına kanmayın

Güçlü
tasarruf
sıkı mali
disiplin
EKONOMİ
Güçlü tasarruf sıkı mali disiplin

Sur Enerji’den 315 milyon TL’lik RES Projesi
EKONOMİ
Sur Enerji’den 315 milyon TL’lik RES Projesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.