Ekonomi Tek seferde büyük ATAK

Tek seferde büyük ATAK

Türkiye ile Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar atıldı. 30 adet ATAK helikopterinin satış tutarı yaklaşık 1,5 milyar dolar. Tusaş, helikopterlerin teslimatlarını 5 yılda tamamlayacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar atıldı.
30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar atıldı.

Türkiye ile Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar atıldı. Böylece tek seferde en büyük savunma sanayisi ihracatı gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında devam eden T129 ATAK helikopteri sözleşme görüşmeleri nihai sonuca ulaştı. İki kardeş ülke arasında 30 adet T129 ATAK helikopteri satışına yönelik resmi sözleşme imzalandı.

PAZARIN YENİ OYUNCUSU

TUSAŞ bu satışın yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde uzlaşma sağladı. Zorlayıcı iklim ve coğrafya şartlarına uygun geliştirilmiş tasarımıyla T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, yeni nesil görev ve silah sistemleri ve sınıfındaki en üstün performans ve manevra özellikleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde kullanılıyor. ATAK, bu özellikleriyle küresel pazarlardaki rekabette en önemli oyuncular arasında yer alıyor.

1,5 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ

Pakistan Kara Kuvvetleri tarafından Türkiye ve Pakistan’da kapsamlı testlere tabi tutulan T129 ATAK helikopteri, tüm testleri başarıyla geçerek ihtiyaçları karşıladı. ATAK, dünyada kendi sınıfındaki en tesirli taarruz helikopteri olma özelliğini de bir kez daha ispat etti. 30 adet ATAK helikopterinin satış tutarının yaklaşık 1,5 milyar dolar olacağı; teslimatın beş yılda peyderpey gerçekleştirileceği ifade edildi.

ABD’nin İran
yaptırımı sökmez
EKONOMİ
ABD’nin İran yaptırımı sökmez

İlk icraat ekonomide
EKONOMİ
İlk icraat ekonomide

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.