Ekonomi Temel Kotilden Milli Muharip Uçak müjdesi Tarih verip açıkladı

Temel Kotil'den Milli Muharip Uçak müjdesi: Tarih verip açıkladı

Milli savunma sanayi hakkında önemli açıklamalarda bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçağın 18 Mart 2023'te motor çalıştıracağını, 2028'de Hava Kuvvetlerine teslim edileceği bilgisini verdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Temel Kotilden Milli Muharip Uçak müjdesi: Tarih verip açıkladı
Temel Kotil'den Milli Muharip Uçak müjdesi: Tarih verip açıkladı

Gençlik Bilişim Festivalinin "Türkiye'nin Uzay Yolculuğu" başlıklı oturumu, Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketlerinin yöneticilerini bir araya getirdi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, konuşmasında, uzayın artık araştırma, geliştirme, eğitim ve inovasyon, ekonomik büyüme, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, doğanın korunması, afet yönetimi, güvenlik ve savunmanın sağlanması gibi alanlarda hayati katkılar sunduğunu söyledi.


Günlük hayatta uzayın nimetlerinden ve onları sunan teknolojilerden sonuna kadar faydalanıldığını dile getiren Görgün, bir yere gitmek için telefonlara tanımlanan konumlardan GPS verilerine kadar birçok uygulamanın kaynağının uzay teknolojileri olduğuna işaret etti.

Uzay araştırmaları çerçevesinde geliştirilen teknolojilerle elde edilen bilgilerin günlük yaşantıda; sağlık, tarım, çevre, enerji, ulaşım, iletişim gibi çok farklı alanda da yoğun olarak kullanıldığını anlatan Görgün, bunları sonucunda teknolojik ve ekonomik kazanımlar elde edildiğini belirtti.

ASELSAN'ın 2000'li yılların başından itibaren uzay ve uydu teknolojilerine yönelik milli teknolojiler geliştirme hedefiyle çalıştığını vurgulayan Görgün, "Türkiye Uzay Ajansının ortaya koyduğu öncelikleri izleyerek katkı sağlamaya çalışıyoruz. Uzayda, yaklaşık 36 bin kilometre uzaklıkta çalışan bir sistemimiz var, mühendislerimizle gurur duyuyoruz. TÜRKSAT 5B uydusunda Ku-Bant Almaç ve Ka-Bant Düşük Gürültülü Yükselteç (LNA) ekipmanlarımız çalışıyor. TÜRKSAT 6A uydusunda da olabilecek her türlü görev yükünü geliştirmek üzere çalışıyoruz." dedi.

Türkiye'nin uçak ve helikopter projeleri

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de gençler açısından geleceğin parlak olduğunu ve bir tek kişinin fark yaratabileceğini söyledi.

Uydu çalışmalarının şirketin önemli faaliyet alanlarından biri olduğunu anlatan Kotil, bu çabaların sonunda Türkiye'nin ilk uydu ihracatına imza attıklarına değindi.

Bir teknoloji şirketi olarak her yıl 1000 mühendis aldıklarını ifade eden Kotil, "Uzayı çalışıyoruz, uçak yapıyoruz. Türkiye'nin bekası için Milli Muharip Uçak da var bunların arasında ama hiçbiri sizin geleceğiniz kadar heyecan vermiyor." diye konuştu.

Kotil, öğrencilerin soruları üzerine, Milli Muharip Uçağın 18 Mart 2023'te motor çalıştıracağını, 2028'de Hava Kuvvetlerine teslim edileceği bilgisini verdi.

Çalışmalarının ihtiyaçlar doğrultusunda savunma eksenli sürdürdüğünü dile getiren Kotil, yolcu uçağı üretip üretmeyecekleri yönündeki soruya "Enerjimiz pratik olarak TUSAŞ özelinde savunma sanayisine gidiyor. Yolcu uçağı da yapmak isteriz ama şu andaki yükümüz çok ağır. 13 bin çalışanımız var ama sivil uçak için elemanımız yok. Çünkü Milli Muharip Uçağın tek başına 1200 mühendisi var, 6000'e çıkacak. Gidecek çok yol var." yanıtını verdi.

Elektrikli helikopterin gündemlerinde olup olmadığı sorusuna karşılık Kotil, "T629 helikopterini ilk olarak elektrik motoruyla tahrik ederek denemesini yaptık. Şu andaki bataryalar bir helikopteri kaldıracak kadar enerjiyi bulunduramıyor. Helikopterin toplam motor gücü 3200 beygir. O bir denemeydi, batarya teknolojisinde devrim olmazsa elektrikli helikopterimiz olmayacak." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin uydu filosu genişliyor

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok konuşmasında, şirket olarak uydu ve uzay teknolojileri alanında 30 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olduklarını belirtti.

Bu alanda nitelikli insan kaynağının önemine işaret eden Ertok, "Uydu-uzay teknolojilerinde tasarım ve üretim süreçlerini takip eden 50'ye yakın mühendisi ülkemize uzman kadro olarak kattık. Bu çok önemli bir adım." dedi.

Yörünge haklarını 4 uyduyla aktif olarak koruduklarını anlatan Ertok, TÜRKSAT 5B uydusunu temmuzda hizmete alacaklarını, gelecek yılın ilk yarısında fırlatılması planlanan TÜRKSAT 6A ile filodaki uydu sayısının 6'ya çıkacağını bildirdi. Ertok, "TÜRKSAT 6A birçok uydu teknolojisinin ilk kullanılacağı uydu olacak. 30'un üzerinde yerli olarak geliştirilen ekipman uçuş tarihçesi kazanacak. Bir ekipmanı uzaya gönderip doğru şekilde çalıştırmadığınız sürece bunu kimseye satmanız mümkün değil. Bu ekipmanların hepsi çalışacak ve Türkiye'nin önemli bir uydu üreticisi olacağını göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKSAT 6A
TÜRKSAT 6A

Ertok, ihtiyaçları takip ederek filoyu genişletmeyi, hizmet alanları, kapsama ve kapasiteleri artırmayı amaçladıklarını, bunun için de yeni teknolojileri takip ettiklerini kaydetti.

Etkinliğin "Savunma Teknolojileri" oturumunda ise HAVELSAN Kurumsal Gelişim Genel Müdür Yardımcısı Nejat Semih Demirtoka, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Müdür Yardımcısı Osman Başoğlu, ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Murat Kurtuluş ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Onur Gençer, yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Heyecanlandıran açıklama: Bu bir uçak değil savaş sistemi
FOTOĞRAF 7
Title
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temek Kotil, Milli Muharrip Uçak ile ilgili heyecanlandıran açıklamalarda bulundu.
Title
Prof. Dr. Temel Kotil, A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.
Title
Milli Muharip uçağımız. Birebirine yakın prototipi. Bu 5 nesil savaş uçağı. Radarlar göremez. Çünkü radyo dalgalarını yutar, yansıtmaz. Hava savunma sistemini geçmek istiyorsanız bu uçağın radyo dalgalarını geri göndermemesi gerekiyor. Isı düşünce çıkardığı radyasyon da düşer ışık olarak. Motor havasın ayarlayarak daha soğuk verecek bir sistem var. Hem radarı yansıtmıyor hem de kendisi lamba gibi gökyüzünde yanmıyor. Kenarları keskin. Biz havacılıkta keskin kenarı hiç sevmeyiz. Bunun her tarafında radar var. Bu bir uçak değil, savaş sistemi. Etrafını kolluyor, gelen gidenlere bakıyor.
Title
\"2023'TE HANGARDAN ÇIKACAK\"<br>Bunun altı dümdüz. Normalde savaş uçaklarını düz istemeyiz biz. Kapakları var. Kapaklar açılıyor ve füzelerini gönderiyor. Kendi görüyor, bunu görmüyorlar. İkinci yanma odası çalıştırılamadan iş görebiliyor. Yeni bir dünya var. Daha sonra ATAK 2'ye geçeceğiz. ABD'lilerin Apache klasında bir helikopter. Her geçen gün bunu yapmak daha ucuz. 2023'te hangardan çıkacak. Dünyadaki en büyük motoru Amerikalılar yapıyor. Bu çift motorlu olmak zorunda tek motor yetmiyor.
Title
MMU ( Milli Muharip Uçak) nedir, özellikleri nelerdir?<br><br>5’inci nesil çok rollü savaş uçağı olan MMU, hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetler sağlamaktadır. Türk Havacılık Uzay Sanayii’nin, yüksek hayatta kalma kabiliyetine haiz, güçlü ve atik platformu MMU; sahip olduğu akıllı ve güçlü savaş kabiliyetleri ile tam bir savaşçıdır.
Title
Milli Muharip Uçak kokpit tasarımı, 5’inci nesil savaş uçaklarının sahip olması gereken kabiliyet ve donanımlar gözetilerek pilotun iş yükünü en aza indirgemeye yönelik olarak olgunlaştırılmaktadır. Tasarım sürecinde pilotun içinde bulunduğu fiziksel, bilişsel ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak pilot durumsal farkındalığını artıracak bir kokpit ortamı geliştirilmektedir.
Title
MMU üstün hava hâkimiyetini:<br>- Yeni Silahlarla Arttırılmış Havadan Havaya Muharebe Menzili<br>- YüksekSüpersonik Hızda Dahili Silah Yuvalarından Hassas ve Tam Vuruş<br>- Yapay Zekâ ve Nöral Ağ Desteğiyle Arttırılmış Muharebe Gücü<br>ile sağlamaktadır.
Heyecanlandıran açıklama: Bu bir uçak değil savaş sistemi
TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Milli Muharip Uçak'la ilgili heyecanlandıran açıklamalarda bulundu. MMU'nun 2023'te hangardan çıkacağını belirten Kotil, 'Bunun her tarafında radar var. Bu bir uçak değil, savaş sistemi. Etrafını kolluyor, gelen gidenlere bakıyor.' diye konuştu.

Milli savaş uçağında heyecanlandıran '3D' detayı
EKONOMİ
Milli savaş uçağında heyecanlandıran '3D' detayı

Milli Muharip Uçağa yeni merkez: Cumhurbaşkanı Erdoğan törenle açacak
EKONOMİ
Milli Muharip Uçağa yeni merkez: Cumhurbaşkanı Erdoğan törenle açacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.