Ekonomi Teşvikler işsizlikte düşüş sağlayacak

Teşvikler işsizlikte düşüş sağlayacak

Milli İstihdam Seferberliği'nde 2. fazın başladığını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu verilen kolaylıklar ile yatırımların istihdama başlayacağını bunun meyvesini istihdam olarak alacaklarını söyledi. Bakan Sarıeroğlu, "İşsizlik oranlarında ciddi düşüşler bekliyoruz" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, geçen cuma günü Milli İstihdam Seferberliğinin 2. fazını başlattıklarını anımsattı.

TEŞVİKLER İSTİHDAMA DÖNÜŞECEK

Milli İstihdam Seferberliğinin 2. fazıyla ilgili teşviklerin tanıtımını yaptıklarını dile getiren Sarıeroğlu, şunları söyledi: "Yeni teşvik paketimiz, çok farklılaşmaya gittiğimiz, yenilikçi bir bakış açısı ortaya koyduğumuz bir paket. Yatırım ortamımızın iyileştirilmesiyle ilgili çok kapsamlı düzenlemeler Meclisten geçti. Hem Maliye Bakanlığı hem SGK olarak işverenlerimize, esnafımıza yeni bir sayfa açmalarını sağlayacak, bu sayfayı açtıkları takdirde de istihdam teşviklerinden, diğer taraftan nefes kredilerinden faydalanmalarına imkan verecek bir yeniden yapılandırmayla alakalı paketimizi çıkardık. Topyekun olarak baktığımız zaman hem yatırım ortamının iyileştirilecek olması yatırımları artıracak hem de üretimin ve ihracatın artması, bunun da istihdama yansıması söz konusu olacak. İşsizlik oranlarında ciddi düşüşler bekliyoruz."

65 YAŞ EMEKLİLİK 2036’DA BAŞLAYACAK

Öte yandan Bakan Eroğlu emeklilik yaşının 65 olduğuna ilişkin söylentilere şöyle cevap verdi: “Şu anda 58 yaşında kadınlar, erkekler de 60 yaşında 2002 sonrası sigortalılıkta emeklilik hakkına sahip. 65 yaş 2036 yılında uygulamaya başlayacak, ilk emeklilerini de 2048 yılında verecek.”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.