Ekonomi THY haziranda Avrupanın en iyisi Yeni dönemde hijyen konuşacak

THY haziranda Avrupa’nın en iyisi: Yeni dönemde hijyen konuşacak

Mayıs sonunda seferlerini kademeli olarak yeniden başlatan THY, Haziran’ın ikinci yarısında Avrupa’da en çok sefer düzenleyen havayolu şirketi oldu. THY, uçuş sayısını %14 arttırarak, 432 sefer düzenledi. Havalimanlarında Haziran’da hizmet verilen toplam yolcu sayısı da 2 milyon 750 bin 992 olarak kayıtlara geçti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
THY haziranda Avrupa’nın en iyisi: Yeni dönemde hijyen konuşacak
Fotoğraf: Arşiv

Koronavirüs nedeniyle 28 Mart tarihi itibarıyla seferlerini durduran Türk Hava Yolları (THY), mayıs ayı sonunda yurt içi ve yurt dışı seferlerini kademeli olarak yeniden başlatmıştı. Marka, 4 Haziran’dan itibaren iç hatlarda 42, 11 Haziran’dan itibaren ise dış hatlarda 67 noktaya sefer düzenledi. Virüs salgınından önce 216 ülkeye 319 aynı noktaya uçuş yapan THY, üç aylık aranın ardından başladığı seferleri her hafta arttırıyor.

AVRUPA’NIN EN HIZLISI

Firma haziran ayının ikinci yarısında Avrupa'da en çok sefer düzenleyen hava yolu firması oldu. THY, Avrupa hava sahası uçuş trafiğini kontrol eden Eurocontrol'un açıkladığı verilere göre; söz konusu dönemde uçuş sayısını yüzde 14 arttırdı ve 432 sefer ile Avrupa'nın açık ara en çok sefer düzenleyen hava yolu şirketi olarak kayda geçti. Scandinavian Hava Yolları (SAS), 268 sefer sayısı ile aynı dönemde THY'nin ardından ikinci sırada yer aldı. Pegasus hava yolları ise aynı dönemde uçuş sayısında yüzde 12 artış gösterdi ve 110 seferle 14. sırada yer aldı.

THY'den 19 Mayıs'a özel uçuş
HAYAT
THY'den 19 Mayıs'a özel uçuş

GAZİANTEP'TEN LONDRA'YA DİREK UÇUŞ

SunExpress de, İzmir ve Ankara'nın ardından Antalya ve Gaziantep'ten de Londra'ya direkt seferlere başlıyor. SunExpress açıklamasına göre, firma, İzmir'den haftada 2 kez ve Ankara'dan haftada bir kez sunduğu Londra uçuşlarının yanı sıra 10 Temmuz itibarıyla Antalya ve Gaziantep'ten de Londra'ya (LTN) direkt tarifeli seferlerle uçmaya başlıyor. İngiltere'nin Türkiye'yi de "seyahat koridoruna" dahil etmesi ile birlikte Türkiye'den İngiltere'ye seyahat edecek yolcular, 10 Temmuz itibarıyla karantina uygulamasından muaf tutulacak. Bu kapsamda, son 14 günde farklı bir ülkeye seyahat etmemiş olmak kaydıyla Türkiye'den İngiltere'ye seyahat edecek yolcular, karantina uygulamasına tabi tutulmaksızın Birleşik Krallık topraklarına giriş yapabilecek.

TÜRK TURİZMİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK

SunExpress, merkezi Antalya'dan Almanya'nın Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Hanover, Münih, Stuttgart ve Berlin şehirlerine, İzmir'den ise Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Hanover, Münih ve Stuttgart'a her gün karşılıklı seferler düzenliyor. Almanya dışında Avrupa'da önemli birçok destinasyona uçuş düzenleyen hava yolu Antalya'yı 21, İzmir'i 23 ve Adana, Kayseri, Diyarbakır, Ankara, Elazığ, Gaziantep, Konya, Malatya, Samsun ve Trabzon olmak üzere Anadolu'nun 10 şehrini ise toplam 18 noktaya direkt tarifeli seferlerle bağlıyor.

YENİ DÖNEMDE HİJYEN KONUŞACAK

Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv
  • Seyahat edecek yolcuların, alınan hijyen ve sosyal mesafe önlemleri nedeniyle havalimanına uçuşlarından en az 3 saat erken gelmelerini tavsiye eden SunExpress, misafirlerinin ve uçuş ekiplerinin sağlıklı ve emniyetli seyahati için ulusal ve uluslararası sağlık ve havacılık otoriteleri ile iş birliği içinde gerekli tüm önlemleri alıyor. Tüm uçuşlarında yolcularına ve uçuş ekiplerine maske ile seyahat etme zorunluluğu getiren hava yolu, teması azaltmak adına kabin içi hizmetlerini de güncelledi.
  • DAHA AZ TEMAS
  • 2 saatten kısa süren uçuşlarda uçak içi servislerini kaldıran marka, daha uzun uçuşlarda ise teması azaltacak şekilde servislerini düzenledi. Kurallar gereği, dizüstü bilgisayar, el çantası, evrak çantası ve bebek eşyası dışında kabine hiçbir el bagajının kabul edilmeyeceğini açıklayan hava yolu, tüm uçuşlarında yolcularına dezenfektan mendil dağıtıyor.

Yurt dışı uçuşları yeniden başlıyor: İşte uçuş yapılacak 40 ülke
FOTOĞRAF 10
Title
1 Haziran'da başlayan normalleşme süreci ile yurt içi uçuşlar yeniden başlarken özellikle turizm sektörünün dört gözle beklediği yurt dışı uçuşlarının da bugün itibariyle başlaması bekleniyor.
Title
Salgın nedeniyle mart ayında durdurulan uçuşlar kademeli olarak bugünden itibaren 40 ülkeye yeniden başlayacak.
Title
Dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması ile ilgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile ön mutabakat yapılırken 92 ülke ile ise iş birliği devam ediyor.
Title
Ulaştırma Bakanlığı kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüşmelerini sürdürüyor.
Title
10 Haziran tarihi itibariyle uçuş yapılacak ülkeler; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan.
Title
15 Haziran tarihi itibariyle uçuş yapılacak ülkeler; Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan.
Title
20 Haziran tarihi itibariyle uçuş yapılacak ülkeler; Hollanda, Kazakistan.
Title
22 Haziran tarihi itibariyle uçuş yapılacak ülkeler; Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya.
Title
25 Haziran tarihi itibariyle de Belçika'ye uçuş yapılacak.
Title
Yurt dışı uçuşları yeniden başlıyor: İşte uçuş yapılacak 40 ülke
Koronavirüs nedeniyle durdurulan yurt dışı uçuşlarının bugün itibariyle yeniden başlaması bekleniyor. Ulaştırma Bakanlığı'ndan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada 10 Haziran'da yeniden başlayacak uçuşların kademeli olarak ay içerisinde 40 ülkeye yapılabileceği kaydedilmişti.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.