Ekonomi Yüzde 70i tamamlandı 43 bin 660 dekar tarım arazisi suya kavuşacak

Yüzde 70’i tamamlandı: 43 bin 660 dekar tarım arazisi suya kavuşacak

Tokat’ın Turhal ilçesinde temel yüksekliği 121 metre olacak olan baraj tamamlandığında 43 bin 660 dekar tarım arazisi suya kavuşacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Tokat haberleri... Yüzde 70’i tamamlandı: 43 bin 660 dekar tarım arazisi suya kavuşacak
​Yeşilırmak’ın bir kolu olan Gülüt Çayı üzerine Turhal Barajı inşaatında gövde dolgusu, dolusavak ve rolekasyon yolunda çalışmalara devam ediyor.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe ve Turhal Kaymakamı Ali Gökay ile birlikte baraj ve sulama yatırımlarını yerinde inceledi.

Vali Balcı, Turhal barajın yüzde 70’i tamamlandığını belirterek, “2023 yılında içme suyu sisteminin tamamlanması hedefleniyor. Bittiğinde Kazova, Turhal ve Yazıtepe Ovalarında 43 bin 660 dekar tarım alanını sulayacak. Turhal’ın içme-kullanma suyu ihtiyacını temin edecek. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Balcı, ayrıca Çekerek Barajı 1. kısım sulama inşaatında yapılacak olan 16 bin 170 metre uzunlukta, 3.80 m çapında ana boru hattı çalışmasını da yerinde inceledi.

43 bin 660 dekar tarım arazisi suya kavuşacak

Yeşilırmak’ın bir kolu olan Gülüt Çayı üzerine Turhal Barajı inşaatında gövde dolgusu, dolusavak ve rolekasyon yolunda çalışmalara devam ediyor.

Temelden yüksekliği 121 metre olan barajın tamamlanması ile Turhal ilçe merkezinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan yılda 14,84 hektometreküp su temini ve 0,79 megavat kurulu gücüyle enerji üretimi sağlanacak. 43 bin 660 dekar tarım arazisi suya kavuşacak. Ayrıca Turhal ilçe merkezi de taşkından korunacak. Projenin tamamlanmasıyla 2021 birim fiyatları ile dekar başına bin 293 lira gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 56 milyon 452 bin 380 TL katkı sağlayacak.

Türkiye’nin en yüksek barajı gelecek ay su tutacak
FOTOĞRAF 8
Title
Türkiye sınırları içinde 410 kilometrelik uzunluğa sahip Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden olan Artvin'deki Çoruh Nehri üzerinde, 26 Şubat 2013 tarihinde, dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferans ile temeli atılan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin inşaatı tamamlandı.<br>
Title
275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı'nda, 558 megavat kurulu güce sahip santral yer alıyor.
Title
Proje, Türkiye'nin öz kaynakları ile tamamı Türk mühendisler tarafından inşa edildi. Barajla Antalya ili büyüklüğünde bir kentte 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.
Title
7'NCİ KEZ TAŞINACAK<br><br>150 yıllık tarihinde 6 kez yerleşim yeri değiştirilen ve 7'nci kez taşınmaya hazırlanan Yusufeli ilçesi, Yansıtıcılar mevkisinde 150 hektarlık alanda 3 bölgede yeniden inşa ediliyor. Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Yusufeli Barajı ve yeni yerleşim yerinde incelemelerde bulundu ardından çalışmalarla ilgili koordinasyon toplantısı düzenlendi.
Title
İHTİYAÇLARI TESPİT ETTİK<br><br>Toplantı sonrası açıklama yapan Vali Doruk, “Yusufeli Barajı ve HES projesi kapsamında tamamlanan, devam eden ve yapılacak işler konusunda bir koordinasyon toplantısı yaptık. İhtiyaçları tespit ettik. Proje takviminin sağlıklı yürümesi için yapılması gerekenleri etraflıca görüştük. Yusufeli Barajı'nın su tutması ve yeni yerleşim yerine taşınma sürecinde planlanan hedef takvimimiz var. Çalışmalar bu yönde devam ediyor dedi.
Title
ÜLKEMİZİN YÜZ AKI OLACAK<br><br>Projenin hızlı devam ettiğini kaydeden DSİ Genel Müdürü Yıldız da, “Proje bugünlere kadar geldi artık sonuna yaklaştık, meyvelerini almaya başlayacağız. Dünyanın en yüksek 3'üncü barajı olacak, Yusufeli Barajı ve HES ülkemizin de yüz akı olacak. Çoruh Nehri üzerinde hidroelektrik kapasitesi yüksek ve enerji üreten Muratlı, Borçka, Artvin ve Deriner barajlarımız var. Faaliyete alındığında Yusufeli Barajı da bunlara eklenecek. Baraj su tuttuğunda da ülke ekonomisine ciddi katkılar olacak diye konuştu.
Title
KASIM SONU SU TUTACAK<br><br>Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerine taşınma sürecinin devam ettiğini belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Kasım sonu itibarıyla su tutacak baraj, 4 ay sonra da enerji üretmeye başlayacak. Baraj ne kadar erken devreye girerse ülke ekonomisine o kadar katkısı olacak. Baraj bitme noktasına geldi. Yusufeli ilçesinin taşınmasını da iyi programlamak için çalışıyoruz. Barajda nisan ayında elektrik üretmek için çalışmalarımız hazır durumda dedi.
Title
Türkiye’nin en yüksek barajı gelecek ay su tutacak
Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nın inşaatı tamamlandı. Yer altına inşa edilen santralde elektro mekanik işlemleri süren baraj, gelecek ay su tutmaya başlayacak.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.