|

Tombul fındığın en iyisi tespit edilecek

Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından 10 yıldır devam eden çalışmalarda tespit edilen 14 farklı tombul fındık klonundan en iyisi belirlenecek.

Yeni Şafak
14:27 - 10/03/2017 Cuma
Güncelleme: 14:37 - 10/03/2017 Cuma
AA
Fındık Araştırma Enstitüsü 10 yıldır çalışmalara devam ediyor.
Fındık Araştırma Enstitüsü 10 yıldır çalışmalara devam ediyor.

Tadı ve kalitesiyle çerez olarak tüketimde ilk tercihler arasında bulunan tombul fındığın daha kalitelisi tespit edilecek. Enstitünün Giresun ve Trabzon'daki üretici bahçelerinden seleksiyon ıslahı yöntemiyle elde ettiği fidanlardan bahçe kuruldu.Yaklaşık 4 yıl sürecek çalışmayla tombul fındıkta verim, kalite ve sanayi yönünden en iyi olan çeşit ortaya çıkarılacak.FAE Müdürü Aysun Akar yaptığı açıklamada, projenin 2007 yılından bu yana devam ettiğini söyledi."Yeni bir çeşit tarıma kazandırılacak"

Akar, gözlemlere dayalı olarak seçilen tombul fındık fidanlarının genetik farklılıklarının da laboratuvar ortamında belirlediklerini ifade ederek, "Farklı olan genotipleri elde ettik bu genotiplerden de kurumumuza bir deneme bahçesi tesis ettik. Şu anda da kurduğumuz bahçe tam verim çağına geçmiş durumda. Bu fidanlardan elde edilen ürünlerin kalite, verim ve sanayiye uygunluğu yönünden analizlerini yapacağız, bu da 4 yıl sürecek bir çalışma" dedi.Aysun Akar, fındık bahçelerinin yenilenmesi söz konusuyken üstün özellikli yeni bir fındık çeşidinin daha tarıma kazandırılmasının verim artırılması yönünde önemli bir adım olacağını vurguladı.

#Fındık Araştırma Enstitüsü
#Giresun
#Trabzon
#FAE
#Aysun Akar
7 yıl önce