|

Toyota 2017'de tam kapasite

Toyota’nın Sakarya fabrikasında üretilecek C-HR kapasiteyi 130 bin arttırdı. Toyota Türkiye CEO’su Hiroshi Kato, “Kapasitemiz 280 bine yükseldi. 2017 yılında tam kapasite üretim yapacağız” dedi.

Yeni Şafak ve
04:00 - 25/06/2016 Cumartesi
Güncelleme: 21:28 - 24/06/2016 Cuma
Yeni Şafak

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hiroshi Kato, yeni modelle birlikte kapasitesinin arttırdığını söyledi. Kato, Arifiye ilçesindeki fabrika yerleşkesinde düzenlenen iftar programının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Toyota'nın Türkiye'de hala Corolla ve Verso modellerinin üretildiğini söyledi. Kato, Toyota C-HR modelinin de Türkiye'de üretilen ilk hibrit araç ve ilk cross over model olacağını dile getirdi.PERSONEL ALIMININ BÜYÜK KISMI TAMAM


Kato, “Yıllık üretim kapasitemiz 150 bin adetten 280 bine yükseldi. 2017 yılında tam kapasiteyle üretim yapmayı planlıyoruz. Bu proje için gerçekleşen 350 milyon avroluk ek yatırımla toplam yatırım tutarımız 1,7 milyar avroya erişmiş durumdadır” dedi. C-HR modeliyle yoğun bir şekilde işe alım ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Kato, gereken eleman ihtiyacının büyük kısmını tamamladıklarını ve yeni işçi istihdam ettiklerini belirtti. Yeni işçi alımlarına rağmen hala eleman ihtiyaçları olduğunu aktaran Kato, “Bu işe alım faaliyetimiz yıl sonuna kadar devam edecek. Ekipman yenilemeleri, yeni ekipmanların devreye alınması ve binaların büyütülmesi aşamaları hemen hemen tamamlandı. Yılın ikinci yarısında, kalan diğer hazırlıkları tamamlamış olacağız. Şu anda her şey planladığımız gibi gidiyor. Zaten yıl başından bu yana deneme üretimleri gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar deneme amaçlı 100 adet kadar C-HR ürettik. Tam kapasiteli üretim yaptığımız zaman 2 bin civarında işçi almış olacağız ve toplam işçi sayımız yaklaşık 4 bin 500 olacak” şeklinde konuştu.

KUZEY BÖLGE TİCARETİ KARASU'YU CANLANDIRIR


Kato, Karasu Limanı'nın bölgedeki tüm otomotivciler için çok stratejik bir liman olduğunu belirterek, özellikle kuzey bölgeler için Rusya, Ukrayna gibi ülkeler için bu limanı kullanmak kendileri için değerli olduğunu ifade etti.


#Toyota
#C-HR
#Otomotiv
8 yıl önce