Ekonomi Trabzon Limanı yüzde 12 büyüdü

Trabzon Limanı yüzde 12 büyüdü

Türkiye’nin borsada tek halka açık limanı Trabzon Limanı, 2018 yılı işlem hacmini 82 milyon liraya çıkardı. Trabzon Limanı Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, “Global krizden kısmi olarak tonajda etkilendik ama cari açıdan bir önceki yıla göre yüzde 12,3 öndeyiz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Trabzon Limanı
Trabzon Limanı

Doğu Karadeniz'in en büyük ve aktif limanı olan Trabzon Limanı'nda geçen yıl 82 milyon liralık işlem yapıldı. Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, 1954 yılında faaliyete başlayan Trabzon Limanı'nın Asya'nın Avrupa'ya açılan kapısı olduğunu söyledi.

Muzaffer Ermiş

YATIRIMLARIN MEYVESİNİ TOPLUYORUZ

Ermiş, bin 525 metrelik rıhtım ve 200 bin metrekarelik depolama alanı bulunan limanın 30 yıllık işletme hakkını 21 Kasım 2003 yılında gerçekleştirilen özelleştirmeyle Albayrak Grubu'nun devraldığını, özelleştirmenin ardından limana 45 milyon dolarlık yatırım yapıldığını belirtti. Bölgenin en büyük ve en aktif limanının bin 525 metrelik rıhtım uzunluğunu 2 bin 235 metreye çıkardıklarını, ayrıca 600 metrelik yeni rıhtım oluşturduklarını ifade eden Ermiş, limanın özelleştirmeden önce 3,9 milyon ton olan yıllık elleçleme kapasitesini 15 milyon tona, 3 milyon ton olan depolama kapasitesini de 5 milyon tona yükselttiklerini anlattı.

KAPASİTEMİZİ YATIRIMLARLA ARTIRDIK

  • Ermiş, elleçleme kapasitesinin artmasındaki en büyük sebebin, her biri 3,6 milyon avro değerinde iki devasa vinç alınması olduğunu dile getirerek, "Her birinin yıllık elleçleme kapasitesi dökme yükte, yani kömürde 7,5 milyon ton, bunu ikiyle çarparsak 15 milyon ton eder. Bir sürü araç gereç aldık, depolar yaptırdık yani limanın kapasitesi 20 milyon tonu karşılayabilecek seviyeye ulaştı” dedi. Trabzon Limanı'nın Doğu Karadeniz'in en büyük limanı olduğunu dile getiren Ermiş, limanda 178 kişinin istihdam edildiğini, özelleştirme öncesinde kişi başına 4 bin ton olan iş hacminin 16 bin tona ulaştığını söyledi.

TAAHHÜDÜMÜZÜ YERİNE GETİRİRİZ

Li Ermiş, Türkiye'deki 178 liman arasında borsaya açık tek liman olduklarını belirterek, şöyle devam etti: "2017 yılı ciromuz 73 milyon lira, net karımız 31,8 milyon lira. 2018 yılı ciromuz ise 82 milyon lira, bunun 39,2 milyon lirası net kar. 2017 ile 2018 arasındaki artış oranımız yüzde 12,3. Büyük bir ihtimalle mayıs ayı sonunda genel kurul yapacağız ve taahhüt ettiğimiz karın yüzde 70'ini dağıtacağız. Çünkü Temettu dağıtmada 5 yıl garantimiz var."

REKLAM

1,1 MİLYON TON KÖMÜR ELLEÇLENDİ

Limanların, ülkelerin dünyaya açılan kapıları olduğuna işaret eden Ermiş, "Limanlar, uluslararası ilişkilerden etkilenen yerlerdir. Dünya ekonomisindeki gelgitler limanları da etkiliyor. Global krizden kısmi olarak tonajda etkilendik ama cari açıdan bir önceki yıla göre yüzde 12,3 öndeyiz. Büyük ihtimalle her sene olduğu gibi bu yıl da Trabzon'da kurumlar vergisinde, vergi rekortmenlerinin ön sıralarında yer alacağız. Yaptığımız yatırımların sonucunda maaşını ödeyemeyen bir limandan, vergi rekortmeni ve borsaya açılan bir liman ortaya çıkardık" açıklamasında bulundu. Ermiş, limanda işlem gören en büyük kalemleri kömür, hububat ve madenlerin oluşturduğunu belirterek, "1 milyon 139 ton da kömür elleçlendi” dedi.

  • 2019’a umutla bakıyoruz
  • Verimli çalıştıklarını vurgulayan Muzaffer Ermiş, “Müşterilerimizin isteğine hızlı cevap veriyoruz. ‘Özelleştirmeden sonra ne değişti?’ Eskiden yük sahipleri işlemler dolayısıyla bizi bekliyordu şimdi biz yük sahiplerini bekliyoruz, aracını getirsin de bir an önce yükleyelim diye. Sistem sağlam oturdu. Anında karar vermek limanın önünü açan faktörlerden oldu” ifadelerini kullandı. Ermiş, bu yıl da mevcut durumu korumayı beklediklerini belirterek, “2019’un ümitli gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olacağını düşünüyorum. Bazı sıkıntıları ülke çapında atlatabilirsek bu yıla, 2020’ye ve daha ileriye doğru hamleler yapılacak yıl olarak bakıyorum. Bu yıl mevzimizi koruyarak 2020 yılına daha umutlu bakmak istiyoruz” dedi.

Trabzon Limanı borsada
EKONOMİ
Trabzon Limanı borsada

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.