Ekonomi TSKya yerli teknoloji desteği

TSK’ya yerli teknoloji desteği

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu uzun ömürlü bataryaları üreten ASPİLSAN Enerji, pil bloklarının birleştirilmesi için kullanılan ve yurt dışından 60 bin dolara ithal edilen punta makinesini yerli imkanlarla üretmeyi başardı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Murat Aydın
Murat Aydın

Türk savunma sanayiinin önemli aktörlerinden ASPİLSAN Enerji'nin mühendisleri, pil bloklarının birleştirilmesi için kullanılan punta makinesini yerli imkanlarla yaklaşık 35 bin dolara üretti. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde 1981'de hayırsever iş adamlarının katkılarıyla kurulan ASPİLSAN Enerji, askeri birliklerde kullanılan cihazlara özgü pil ve bataryalar üreterek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne güç katıyor. Kamuya ait hava araçlarının büyük bölümünün akü ihtiyacını karşılıyor. ASPİLSAN, 60 bin dolara ithal edilecek punta makinesini yerli imkanlarla 8 ayda yaklaşık 35 bin dolara üretmeyi başardı. "PU-MA 1881" adı verilen makine sayesinde, önceden elle yapılan kaynak işlemindeki işçilik süresi yüzde 70 kısaldı ve standart kalitede ürün elde edilmeye başlandı. Makine, batarya üzerinde bulunan pil bloklarını punta kaynak yöntemiyle birleştirerek zamandan ve maliyetten tasarruf sağlıyor.

Pil blokları

İŞÇİLİK SÜRESİNİ YÜZDE 70 KISALTTIK

  • ASPİLSAN Enerji Üretim Müdürü Murat Aydın, PU-MA'nın standart üretim sayesinde işçilikte ortaya çıkan hataları ortadan kaldırdığını söyledi. PU-MA'nın piyasada olmayan, tamamen ASPİLSAN'a ait bir tasarım olduğunu vurgulayan Aydın, geliştirilen makineyle işçilik süresinin de yaklaşık yüzde 70 kısaldığını ve 30 dakikada yapılan işlemin süresi 5 dakikaya düşürdüklerini aktardı.

Yavuz Güzelyurt’ta sondaja başladı
EKONOMİ
Yavuz Güzelyurt’ta sondaja başladı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.