EkonomiTurizm sektörü2018e hızlı girdi

Türk turizmi 2018'e hızlı girdi: 6 milyon Rus turist bekleniyor

Turizm sektörü 2018’e hızlı girdi

Turizm sektörü 2018 yılına çok hızlı bir başlangıç yaptı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, ocak ayı verilerine göre ülke genelinde 2017 yılına göre yüzde 38’lik artış yakalandığını kaydetti. Bağlıkaya, 4,7 milyon turistle en çok turist gönderen ülke sıralamasında liderliğe oturan Rusya’dan bu yıl sonuna kadar 6 milyon turisti ağırlamayı beklediklerini de dile getirdi.

Murat PalavarYeni Şafak
6 milyon Rus turist bekleniyor.
6 milyon Rus turist bekleniyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm sektörünün 2018 yılına çok iyi bir başlangıç yaptığını dile getirdi. Ocak ayı verilerine göre ülke genelinde 2017 yılına göre %38’lik artış yakalandığını söyleyen Bağlıkaya, İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı ocak ayında %58,9 oranında arttığını ifade etti. Antalya’ya havayoluyla gelen yabancı ziyaretçi sayısında ise ilk iki aylık dönem itibariyle %21’lik bir artış söz konusu olduğunu belirten Bağlıkaya, “Türkiye’ye en zorlu rakip olarak gördüğümüz İspanya’nın ocak dönemindeki artış oranı %6 olarak gerçekleşti” diye konuştu.

2018 YILINDA RUS TURİSTTE REKOR BÜYÜME BEKLENTİSİ

2017 yılında Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı 4,7 milyona ulaştığını belirten Bağlıkaya, “Bu sonuçla Rusya, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülke unvanını Almanya’dan devraldı” dedi. 2018 yılında daha çok büyüme beklediklerini, belirten Bağlıkaya “Tur operatörlerinden aldığımız rezervasyon verileri de oldukça sevindirici. Aldığımız bilgilere göre, bu yıl yaklaşık %30 civarında bir artış öngörüyoruz. Bu da 2018 yıl sonunda yaklaşık 6 milyon Rus turisti ülkemizde ağırlayacağımız anlamına geliyor” dedi.

Rusya'da Türk turizmcileri umutlandıran konuların başında ekonomideki toparlanmanın geldiğine işaret eden Bağlıkaya, şu bilgileri verdi: “Ekonomideki toparlanma ve refah seviyesindeki yükselişin tatil talebine doğrudan etkisi var. Rusya ekonomisi 2017'de %1,5 büyüme gösterdi. Geçtiğimiz yıl Rusya’nın para birimi Ruble’nin değerinde ise %16’lık artış yaşandı. Tüm bu veriler çerçevesinde Rusya’da tatil talebinin artacağını öngörüyoruz.”

Firuz Bağlıkaya

RUSYA'NIN POTANSİYELİ ÇOK

Rusya’dan her yıl yurt dışına yapılan seyahatlerin sayısı 40 milyonun üzerinde olduğunu belirten Bağlıkaya, tatil talebinin artmasının en çok yarar sağlayacağı ülkenin Türkiye olacağını kaydetti. Rus halkının tatil tercihinde Türkiye’nin uzun yıllardır ilk sırada yer aldığını belirten Bağlıkaya, “Bununla birlikte Türk tur operatörlerinin pazarın yüzde 80’ine hakim olmaları, Rus halkında oluşturdukları güven ve satış tercihlerini kriz dönemlerinde bile ülkemiz lehine kullanmaları büyük avantaj sağlıyor. Seyahat Acentaları olarak hedefimiz Rusya’dan 2020 yılında gelen ziyaretçi sayısını 10 milyona ulaştırmak” ifadelerini kullandı.

Türk mutfağı tur paketi

Rus turistlerin ülkemizde öncelikle Antalya, İstanbul, Dalaman, Alanya, Marmaris ve Bodrum destinasyonlarımızı tercih ettiğini belirten TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Rus halkının kültürümüze ve Türk mutfağına olan ilgisini biliyoruz. Buradan yola çıkarak, Kapadokya, Pamukkale, Çanakkale, Bursa, Gaziantep, Hatay Mardin, Urfa gibi şehirlerimiz de tarih, kültür ve gastronomi ile buluşturan turlarla tanıtmak ve pazarlamak istiyoruz” dedi. Özellikle gastronomi turlarını ülkemizin her bölgesine taşımak istediklerini belirten Bağlıkaya, “Şehir turları açısından da Rus turistlerin Ege’nin incisi İzmir’e olan ilgisini canlandıracak tanıtım çalışmaları yapılmasını sağlamak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Yüksel Proje yakalandı
EKONOMİ
Yüksel Proje yakalandı

Çiftlik Bank’a
kayyum atanacak
GÜNDEM
Çiftlik Bank’a kayyum atanacak

MIPIM 2018'e Türkiye çıkarması
EKONOMİ
MIPIM 2018'e Türkiye çıkarması

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı
Gündem

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde dur ihtarına uymayan aracı kovalayan polis ekipleri ile kaçan zanlılar arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada kullandıkları silahın kurşunun bitmesi üzerine şüpheliler silahı bırakıp dağlık alanda izlerini kaybettirdi.
Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman
Gündem

Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman

2008 - 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevi yapan Oda TV Yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk’ün yazdıkları kan dondurdu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın "Vatan, millet, din ve bayrak uğruna hayatlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kendilerini minnetle yâd ediyoruz…" ifadesini hazmedemeyen Ertürk, Akar’ın “din uğruna” ifadelerine muhalefet edeyim derken içindeki İslam hazımsızlığını da ortaya çıkardı. Oda TV yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk bununla da kalmadı, “Karşımızda bize direnç gösterenler de toprak bütünlüğümüze tehdit teşkil edenler de Müslüman” diyerek Marksist örgüt PKK'lıları da Müslüman ilan etti.
Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi
Spor

Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi

Bir dönem Real Madrid ve Portekiz milli takımında forma giyen ünlü futbolcu Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi. Ünlü futbolcunun hesabından Afrin paylaşımları yapıldı.
Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı
Dünya

Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı

TSK tarafından Afrin kırsalında yaralı olarak yakalanan 17 yaşındaki Suriye uyruklu terörist, örgütün küçük yaştaki çocukları nasıl kullandığını ve yapılan hain planları anlattı. Tutuklu A.S.T'nin ifadesinden, "Biz Menbiç'te eğitime devam ederken Zeytin Dalı operasyonu başladı, operasyon başlayınca eğitimi durdurdular, eğitim gören toplamda 80 kişiyi Afrin'de bulunan YPG militanlarına destek olmak maksadıyla gönderdiler" dedi.
Metrobüste herkesi şoke eden yolcu
Gündem

Metrobüste herkesi şoke eden yolcu

Geçtiğimiz günlerde Yenibosna durağından Metrobüse binen bir kadın yolcu giyim tarzı ile herkesi şoke etti. Kadın yolcu son zamanlarda trend olan 'cosplay' olduğu iddia edildi.