|

Türk firma Yunan firmayı aldı

Otokoc Holland BV ortaklığı, Yunanistan'da araç kiralama faaliyeti gösteren Olympic Commercial and Tourist Enterprises şirketini 80.6 milyon euroya satın almak için anlaştı. Anlaşma KAP'a duyuruldu.

Yeni Şafak
10:00 - 20/11/2017 Pazartesi
Güncelleme: 10:25 - 20/11/2017 Pazartesi
Yeni Şafak
​Otokoc Holland BV Yunanistan pazarına girmiş olacak.
​Otokoc Holland BV Yunanistan pazarına girmiş olacak.

Otokoç ve otomobil kiralama şirketi Avis Budget Group'un kurduğu Otokoc Holland BV ortaklığı, Yunanistan'daki Avis, Budget ve Payless markalarıyla araç kiralama faaliyeti gösteren Olympic Commercial and Tourist Enterprises şirketini 80.6 milyon euroya Piraeus Bank'tan satın almak için anlaştı. Ortaklıkta Otokoç'un yüzde 80 payı bulunuyor.

Şirketin KAP'a yaptığı açıklamaya göre uluslararası büyüme stratejisi çerçevesinde gerçekleştirilen satın alma ile birlikte şirket Yunanistan pazarına girmiş olacak.

4 AY İÇİNDE SATIŞ TAMAMLANACAK

KAP'a yapılan açıklamada şunlar denildi:

İşlemin tamamlanması sözleşmelerdeki düzenleyici otoritelerin onayının alınması dahil kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olup, devrin 4 ay içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.

Şirketimizin uluslararası pazarlarda büyüme stratejisine uygun olarak, Yunanistan'da Avis, Budget ve Payless lisansları altında kısa ve uzun dönem araç kiralama faaliyetinde bulunan Olympic Commercial and Tourist Enterprises S.A. ( "Olympic" ) şirketi hisselerinin, Şirketimizin %80 ve Avis Budget Group ( "ABG" ) şirketlerinden Avis Europe Holdings Limited'in ( "Avis Europe" ) %20 hissedar olacağı bir Ortak Girişim Şirketi (JV) tarafından satın alınması konusunda ABG ile mutabakata varılmış olup, Otokoç Holland B.V. süreçte Ortak Girişim Şirketi (JV) olarak yer alacaktır.

Yapılan mutabakat çerçevesinde, Olympic paylarının tamamı için bir Hisse Devir Sözleşmesi imzalanmış, ayrıca hisse devrinde alıcıların ve Ortak Girişim Şirketi (JV) yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde garantör olarak, Şirketimiz ve Avis Europe tarafından Piraeus Bank S.A.'ya hitaben Ana Şirket Garanti Mektubu iletilmiştir.

Olağan ticari faaliyetler dışında önemli işlemlerin gerçekleşmesi halinde düzeltmeye tabi olmak üzere , Olympic hisselerinin %100'ü için toplam devir bedeli olan 80.565.000 Euro, ilgili yasal izinlerin alınmasını müteakip sözleşmedeki ödeme planına uygun olarak ödenecektir.

Kapanış şartlarının yerine getirilmesine bağlı olan hisse devirlerinin dört ay içerisinde gerçekleşmemesi durumunda tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır.

Ayrıca, Yunanistan'da yürütülecek ortak faaliyetler ve ilgili şirketlerin yönetim, denetim, sermaye gibi esaslarını düzenlemek amacıyla Şirketimiz ve Avis Europe arasında bir Ortaklık Anlaşması imzalanmıştır.

Ortaklık Anlaşması uyarınca ilk etapta Otokoç Holland B.V.'nin %20 oranındaki payları, Avis Europe'a devredilecektir. Ayrıca Otokoç Holland B.V.'nin %10 oranındaki payları kapanıştan bir yıl sonra, %10 oranındaki payları ise kapanıştan iki yıl sonra payların Piraeus Bank S.A.'dan alım fiyatını baz alan ve Ortaklık Anlaşması'nda tanımlanan yönteme göre belirlenen fiyat üzerinden Avis Europe'a devredilecektir.

#Otokoc Holland BV
#Avis
#Budget
#Yunanistan
#Avis Europe
#Olympic Commercial and Tourist Enterprises
7 yıl önce