Ekonomi Türk SİHAlarına yönelik altın değerinde hamle Büyük bir sıçrama yaşanabilir

Türk SİHA'larına yönelik altın değerinde hamle: Büyük bir sıçrama yaşanabilir

İnsansız hava araçları ile dünyanın çok sayıda ülkesine ihracat başarısı elde eden Türk savunma sanayi bu alanda altın değerinde bir hamlenin eşiğine geldi. Türk SİHA’larıyla çok ciddi bir şekilde yakından ilgilenen İngiltere'ye SİHA’lar konusunda farklı seçenekler sunuldu. Sürpriz gelişmeyi yorumlayan savunma uzmanları ise; Türkiye’nin İngiltere’ye SİHA satma ihtimalinin sadece insansız hava araçları için değil Türk savunma sanayii adına da büyük bir sıçrama tahtası olabileceğine dikkat çekiyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Türk SİHAlarına yönelik altın değerinde hamle: Büyük bir sıçrama yaşanabilir
Foto/arşiv

İnsansız hava araçları konusundaki gücünü tüm dünyaya ispatlayan Türkiye, söz konusu başarısını çok değerli ihracat hamleleriyle de taçlandırıyor. Daha önce Türkmenistan’dan Ukrayna’ya Azerbaycan’dan Polonya’ya kadar dünyanın dört bir yanında boy gösteren Türk İHA’ları için ufukta yeni bir durak belirdi; İngiltere…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “İngiltere, Türk SİHA’larıyla çok ciddi bir şekilde ilgileniyor. Onlara SİHA’lar konusunda farklı seçenekleri sunduk.” açıklaması gözleri Londra’dan gelecek muhtemel satın almalara çevirdi.

TÜRK SAVUNMA SANAYİİ TARİHE GEÇECEK

Peki, İngiltere’nin Türk SİHA’sı alması ne anlama geliyor?

TRT Haber'e konuşan Savunma Analisti Hakan Kılıç, en son Mozambik’in talebi ile gündeme gelen yerli ve milli SİHA ihracatında İngiltere’nin teklif istemesi ve Ankara’nın bu yönde adım atmasını çok önemli buluyor.

Türkiye’nin bir NATO üyesi Polonya’ya ihracat yaparak zaten çıtayı yükselttiğini anımsatan Kılıç’a göre İngiltere’ye SİHA satışı gerçekleşirse Türk Savunma Sanayii adına büyük bir ilerleme olarak tarihe geçecek.

Türkiye'den ABD'ye sürpriz mektup: F-35'e karşı 40 adet F-16V
OYNAT 05:38
Türkiye'den ABD'ye sürpriz mektup: F-35'e karşı 40 adet F-16V
S-400 krizi nedeniyle 2019'da F-35 programından çıkarılan Türkiye bu proje için ödediği 1.4 milyar dolar paranın karşılığı olarak yeni alternatifler geliştiriyor. Bunlardan biri ise 4,5 nesil statüsünde bulunan F-16V savaş uçakları. Savunmadaki Türkler programı bu hafta 'F-35 projesine geri dönülür mü?' tartışmaları sürerken ortaya çıkan 6 milyar dolarlık talebin detaylarını gündeme aldı..

ÇOK SAYIDA ÜLKE TÜRK SİHA’SI KULLANIYOR

Türk yapımı SİHA’lardan Bayraktar TB-2 daha önce Katar, Türkmenistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Polonya’ya ihraç edilmişti. Ayrıca Fransız Le Firago gazetesine göre Suudi Arabistan, Letonya, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Arnavutluk da söz konusu hava aracıyla ilgileniyor. Fas yönetimi de bu yönde bir adıma hazırlanıyor.

TUSAŞ üretimi ANKA SİHA’nın ise Tunus’a, Vestel Karayel’in Suudi Arabistan’a ihraç edildi.

Kılıç; İngiltere’ye bu askeri teknolojinin ihracı için ayrı bir parantez açıyor.

ABD DIŞINDA BİR ÜLKEDEN HAVA UNSURU ALMALARI ÇOK DEĞERLİ

“İngiltere, savunma sanayi ürünlerini ya kendisi üretiyor ya da ABD’den alıyor. Mesela Almanya veya Japonya Türk SİHA’sı almak istese bu derece dikkatimi çekmezdi.

İngiltere hem havacılık devi hem de ABD haricinden hemen hemen hiç kimseden silah almayan bir ülke. Sadece Avrupa’daki ortak firmaları, konsorsiyumlarından mesela Tornado, EF-2000 gibi ortak üretim için kurulan şirketlerden almış durumda. Platform bazında bugüne kadar ABD dışında bir ülkeden alım yaptıklarını hiç duymadım.

İngilizlerin envanterindeki EF-2000, F-35B, 707 (E-3D), 737 (AEW), P-8A, BN-2 (Recce), Global Express, King Air 350, RC-135W, A330 MRTT, A400M gibi diğer sınıf ve kalemlere baktığımızda da benzer bir tablo çıkıyor ortaya. İngilizler ya kendi üretmiş ya üretimde ortak olan firmaları ile bu araçlara kavuşmuş ya da doğrudan ABD’den almış. Dolayısı ile İngiltere belki de son 50 yıldır ilk kez ABD harici bir ülkeden bir hava platformu, insansız da olsa bir uçak alacak.”

İHA ve SİHA'lar ile uçuşa geçti: 169 ülkede Türkiye damgası
OYNAT 04:14
İHA ve SİHA'lar ile uçuşa geçti: 169 ülkede Türkiye damgası
Türkiye savunma sanayi ve havacılıkta son yıllarda yakaladığı ivmeyi her geçen gün ileri taşıyor. Gelen son rakamlar da bu durumu kanıtlar nitelikte. İnsansız hava araçları da dahil milli imkanlarla üretilen ürünlerin ihracatında bu yıl önemli artışlar yaşanıyor. Savunmadaki Türkler programı gündemine savunma sanayide elde edilen ihracat başarısını aldı.

TÜRK SİHA’SI TERCİHİNİN TEMELİNDE NE VAR?

Hakan Kılıç’ın ortaya koyduğu tablo dikkat çekici… Aslında İngiltere zaten hali hazırda dünyanın kendi alanında en güçlü insansız hava araçlarına sahip. Öyleyse neden Türk SİHA’sı?

Kılıç’ın yanıtı şöyle:

“Şu an elinde bulunan Reaper ve Predator SİHA’lar çok kapasiteli ve faydalı yük kapasitesi de fazla olan ABD malı SİHA’lar. Daha yüksek teknolojik ürünler. İngiltere’nin etrafındaki denizlerde deniz gözetleme-keşif için bu kadar pahalı ve yüksek kapasiteli SİHA’lara ihtiyacı var mı? İngiliz SİHA’larının daha önce görev yaptığı Afganistan veya Ortadoğu’da bu denli pahalı ve tanksavar füzeler taşıyan araçlar şart mı? Aynı görevi bizim SİHA’larımız Ege, Suriye, Azerbaycan veya Libya’da yapamadı mı? Yaptı hem de daha iyi ve fazlasıyla…

Üstelik Akıncı SİHA güncellenen 1500 kg faydalı yük kapasitesi ile ABD malı AVENGER, MQ-9B, MQ9A ve Rus yapımı ALTIUS-U’dan sonra dünyanın en fazla faydalı yük taşıyan 5’nci SİHA’sı. Yani ülke olarak ilk beş içerisindeyiz. Burada bir detayı atlamamak gerek, ABD’yi belki kenara koysak, Rus SİHA’larının operasyonel tecrübesi Türk SİHA’larının yanından bile geçemez.

Zaten söz konusu Rus SİHA’sı henüz operasyonel değil. Dolayısıyla dördüncü sıradayız denebilir. Ayrıca SİHA ihracında dünyada ilk üçteyiz ve Avrupa’da en büyük SİHA filosuna sahip ülkeyiz.”

TEKNOLOJİ PAYLAŞIMINDAN KASIT NE?

Hem İngiltere’ye SİHA satışı hem de Polonya’nın SİHA dışındaki Türk silah sistemleriyle de ilgilendiğine dair haberlerin ardından sosyal medyada ‘Kritik bilgiler de satılıyor mu?’ sorusu gündeme gelmişti. Hakan Kılıç bu konuya da açıklık getiriyor:

Uçuş yazılımı ve keşif görüntülerini yansıttığı yazılımlar gibi yardımcı yazılımları yani kamuoyunun bugünlerde dilinden düşmeyen kaynak kodlarını vereceklerini sanmıyorum. Muhtemelen ortak üretim için motor satışı ve benzer planlamalarla ilgili konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

Bu durum bence kötü bir şey değil. ABD, F-16’ları bizde fabrika kurarak ürettirdi… Ne kaybetti? Biz de aynısını neden yapmayalım? Sonuçta hakları bizde saklı. Polonya ya da başka bir ülke aslı bizde olan bilgileri kopyalayıp, kendisi bir SİHA üretip satamaz. Bu konuda lütfen herkes rahat olsun.”

Dünyayı peşine takan Türk İHA ve SİHA'ları: Alım için sıraya girdiler
OYNAT 05:55
Dünyayı peşine takan Türk İHA ve SİHA'ları: Alım için sıraya girdiler
Türk savunma sanayinin ortaya çıkardığı İHA ve SİHA'lar tüm dünyanın ilgisini yakından çekerken, söz konusu hava araçlarının da sayısı her geçen yıl artıyor. Türkiye'nin yanı sıra dört ülkenin aktif olarak kullandığı insansız silahlı ve silahsız hava araçları için çok sayıda ülke ise sıraya girmiş durumda. Savunmadaki Türkler programı 10 yıl içerisinde 100 milyar dolarlık bir hacme ulaşması beklenen insansız hava aracı pazarında Türkiye'nin serüvenini gündeme aldı.

F-16'dan üç kat daha hızlı: Türkiye dahil sadece üç ülkede var
OYNAT 04:17
F-16'dan üç kat daha hızlı: Türkiye dahil sadece üç ülkede var
Türkiye yeni nesil silahları elinde bulundurabilen dünyada üç ülkeden biri haline geldi. Hedeflere F-16'dan üç kat daha hızlı bir şekilde mühimmat gönderen elektromanyetik top sistemi ile kilometrelerce uzaktaki hedefler bile artık güvende olmayacak. Savunmadaki Türkler programı bu hafta test atışları aralıksız devam eden elektromanyetik silah ŞAHİ-209'u gündemine aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.