EkonomiTürkiye Avrupayı şaşırttı

'Türkiye Avrupa'yı şaşırttı'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "2017'nin ilk çeyreğinde 5,2 ikinci çeyrekte 5,1 gibi Avrupa ve dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden çok daha güçlü bir şekilde büyüme rakamlarını, performansı ortaya koyduk. Baktığımız zaman bu birçok ülkeyi kıskandırdığı gibi birçok muhalif, ekonomi yazarlarını da şaşırttı. Avrupa'yı da esasında şaşırttı, Türkiye'nin şaka yaptığını zannediyorlar. Esasında Türkiye şaka yapmıyor" dedi.

Haber MerkeziAA
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Sakarya'da
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Sakarya'da

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017'nin ilk çeyreğinde 5,2 ikinci çeyrekte 5,1 gibi Avrupa ve dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden çok daha güçlü bir şekilde büyüme rakamlarını, performansı ortaya koyduklarını belirterek, "Baktığımız zaman bu birçok ülkeyi kıskandırdığı gibi birçok muhalif, ekonomi yazarlarını da şaşırttı. Avrupa'yı da esasında şaşırttı, Türkiye'nin şaka yaptığını zannediyorlar." dedi.

Tüfenkci, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nu ziyaret etti.

Anı defterini imzaladıktan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Tüfenkci, Türkiye'nin her alanda büyümesiyle, yoluna devam ettiğini söyledi.

Bakan Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişimi ve akabinde meydana getirilmeye çalışılan ekonomik teröre, şer güçlerin, terör örgütlerinin lobilerine rağmen, Türkiye'nin, bir yandan terör örgütleriyle mücadele ettiğini, diğer yandan ekonomisini, insanların refah düzeyini arttırmaya çalıştığını belirterek, "Baktığımız zaman 2016 ekonomik alanda sıkıntılı bir yıldı malum sebeplerden dolayı ama Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümet olarak aldığımız tedbirler ve teşvikler neticesinde 2017'ye güçlü bir başlangıç yaptık." diye konuştu.

2017'nin ilk çeyreğinde 5,2 ikinci çeyrekte 5,1 gibi Avrupa ve dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden çok daha güçlü bir şekilde büyüme rakamlarını, performansı ortaya koyduklarını dile getiren Tüfenkci, "Baktığımız zaman bu birçok ülkeyi kıskandırdığı gibi birçok muhalif, ekonomi yazarlarını ve ekonomi uzmanlarını da şaşırttı. Avrupa'yı da esasında şaşırttı, Türkiye'nin şaka yaptığını zannediyorlar. Esasında Türkiye şaka yapmıyor, çok ciddi altyapı, insan kaynakları, girişimci sermayesiyle bütün olumsuzluklara rağmen birlik ve beraberliğiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderle yoluna devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Bülent Tüfenkci, bu rakamları yeterli görmediklerini, daha fazla üretme ve üretileni satabilme amacıyla gece gündüz demeden gayret gösterdiklerini, çalıştıklarını dile getirerek, bu çalışmaları yaparken de 80 milyonu bir kardeş bilerek, herkesi birinci sınıf vatandaş görerek yollarına devam ettiklerini vurguladı.

Sakarya'nın bölgede parlayan yıdız olduğunu ve 2023 hedeflerini yakalayabilecek illerden birisi olduğunu belirten Tüfenkci, hem bu büyüme potansiyeli hem sanayi üretimi hem insan kaynakları hem de lojistik konumu itibariyle, limanlarıyla, ulaşım ağlarıyla Sakarya'nın çok farklı bir konuma geleceğini aktardı.

"Sakarya yerli otomobil konusunda en güçlü adaylardan birisi"

Bakan Tüfenkci, özellikle yerli otomobil noktasında en güçlü adaylardan birisinin Sakarya olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

  • "Sakarya'nın buna altyapısı da müsait. Hem insan kaynağı hem limanları hem ham maddeye yakınlığı dolayısıyla bu anlamıyla da ve kentinde güçlü isteğiyle beraber güçlü adaylardan birisi. Bunun değerlendirilmesi önümüzdeki süreç içerisinde neticelenecek. Ama önemli olan yerli üretimi yapabilecek babayiğitlerin ortaya çıkması ve böyle bir talebin güçlü bir şekilde olması, bu bizi gerçekten ziyadesiyle sevindiriyor. İnşallah önümüzdeki günler çok daha güzel olacak yeter ki birlik ve beraberliğimizi, istikrarımızı ve güvenimizi kaybetmeyelim."

Vali İrfan Balkanlıoğlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bakan Tüfenkci'ye Sakarya'nın ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ni de ziyaret eden Bakan Tüfenkci, çalışmalar hakkında Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'ndan bilgi aldı.

Toçoğlu, Bakan Tüfenkci'ye ziyaret anısına tablo hediye etti.

Bakan Tüfenkci, daha sonra Erenler ilçesindeki bir otelde İmam Hatipliler Platformu'nca düzenlenen ve basına kapalı gerçekleştirilen bir programa katıldı.

Güntkin Onay'dan derbi tahmini
Spor

Güntkin Onay'dan derbi tahmini

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güntekin Onay, siyah-beyazlıların öne geçmesi durumunda maçı kazanacağını söyledi.
Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
Hayat

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Hayat

Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...