Ekonomi Türkiye Kartla ilgili tüm merak edilenler

Türkiye Kart nedir, nerede kullanılır? PTT Türkiye Kart ne zaman çıkacak?

Türkiye Kart'la ilgili tüm merak edilenler

Türkiye'de toplu taşımada ve bankacılıkta yeni bir dönem başlıyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı "ulusal akıllı ulaşım sistemiyle" toplu taşımada tek karta geçilecek. Bugün de Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Türkiye Kart nedir, Türkiye Kart nerede kullanılır, Türkiye Kart ne zaman çıkacak gibi soruların yanıtlarıyla Türkiye Kart ile ilgili her detay haberimizde.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye Kart pek çok konuda kolaylık sağlayacak.
Türkiye Kart pek çok konuda kolaylık sağlayacak.

Ulaştırma Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı "ulusal akıllı ulaşım sistemiyle" toplu taşımada tek karta geçilecek. Sistemin adı ise "Türkiye Kart" olacak. Bu sayede Türkiye'nin her yerinde toplu ulaşım araçlarına tek bir kartla binilebilecek. Nerede olursanız olun toplu ulaşım ödemesi Türkiye Kart ile yapılacak. Peki Türkiye Kart nerede kullanılacak, ?Türkiye Kart ne zaman çıkacak
İşte Türkiye Kart'ın neler getireceği...

Gittiğiniz ilin ulaşım kartını satın alma derdi sona eriyor. Cebinizde bir kartınız olacak ve o kartla tüm Türkiye'de toplu ulaşımdan yararlanacaksınız. Diyelim ki yolunuz İstanbul'a düştü, burada dolaşmak için 6 lira verip bir İstanbul kart almanız şart. Ancak Türkiye Kart ile buna gerek kalmayacak

KİŞİYE ÖZEL TÜRKİYE KART

Kartların üzerinde herkesin kendi isimleri olacak. Her türlü toplu taşıma aracına Türkiye Kart ile binilebilecek.

Türkiye Kart ile, vatandaşa parasını güvenle kullanma imkanı getiriliyor. Banka hesabı olmayan vatandaşlar Türkiye Kart ile iş yapabilecek, ödeme gerçekleştirebilecek veya istediği zaman sistemdeki parasını kendisine en yakın noktadan çekebilecek. Banka hesabı olmayanlar da ceo telefonlarıyla para yatırabilecekler. Gerek bu kart gerekse cep telefonuyla alışveriş de yapılabilecek. Üstelik komisyon da alınmayacak. Ayrıca her ilde trafik yönetim merkezleri kurulacak karayolu üzerindeki kameralar tartafından toplanan bilgiler sürücülerle paylaşılacak. Bu sistemle birlikte güvenlik de sağlanmış olacak.

TÜRKİYE KART'TA PTT, İBB, TÜRK TELEKOM, TURKCELL, DENİZBANK, VAKIFBANK İŞBİRLİĞİ

Başbakan Binali Yıldırım da Türkiye Kart'ın Temmuz ayından itibaren kullanılabileceğini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Türkiye Kart ile ilgili "Alanlarında PTT ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELBİM'in, bilgi ve iletişim sektöründe Türk Telekom ve Turkcell'in, bankacılıkta Denizbank ile Vakıf Katılım'ın kabiliyetlerini birleştirerek, Ortak Ödeme Platformu adı altında güçlü ve kaliteli hizmet veren sistemi bu senenin ikinci yarısında hizmete sunacağız" dedi.

Yatırımla uçacak 23 il
EKONOMİ
Yatırımla uçacak 23 il

Kendi işini kuranlara müthiş destek
EKONOMİ
Kendi işini kuranlara müthiş destek

Ulaşımda tek kart dönemi
OYNAT 01:37
Ulaşımda tek kart dönemi
Türkiye Kart Temmuz ayında Türkiye'nin her noktasında kullanılabilecek.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.