Ekonomi Türkiye şifa üssü

Türkiye şifa üssü

Bölgesinin sağlıkta “şifa üssü” haline gelen Türkiye, fiyat, kalite, teknik şartlar, bekleme süresi gibi imkanların yeterli olması sayesinde tedavide yabancıları da cezbediyor. Sektörde kısa sürede hedef 1 milyon 500 bin sağlık turisti ve 10 milyar dolar medikal turizm gelirine ulaşmak.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Turizmde pazarı deniz ve güneşten çıkararak çeşitlendirmeye odaklanan Türkiye, bölgesinin ‘şifa üssü’ oldu. Medikal turizmde son yıllarda hızlı bir trend yakalayan Türkiye, fiyat, kalite, teknik şartlar, bekleme süresi ve imkanların yeterli olması gibi nedenlerle tedavide yabancıları cezbediyor. Bu sektörde kısa sürede hedef 1 milyon 500 bin sağlık turisti ve 10 milyar dolar medikal turizm geliri. Sağlık Bakanlığı, yaptığı çalışmalar ve açtığı nitelikli sağlık tesisleri ile sağlık turizminde son 10 yılda ciddi bir ivme yakalandı.

İSTİHDAM VE DÖVİZ KAZANCI

Türkiye, ancak gerek sağlık tesisleri ile gerekse donanımlı sağlık profesyonelleri ile ulaşabileceği potansiyelin çok altında. Bunun için kurulan Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAŞ) vasıtasıyla sahip olunan potansiyeli tam olarak ortaya çıkararak Türkiye’nin sağlık turizminin ve uluslararası sağlık eğitiminin önemli bir merkezi haline gelmesi amaçlanıyor. Sağlık Bakanlığının gerçekleştirmeye başladığı ikili iş birliklerini arttırarak ülkemizin kaynaklarından daha fazla ülkenin yararlanmasını planlanıyor. Kamu ve özel sektörü de motive ederek sağlık turizminin marka ülkelerinden birisi olmayı hedefliyor.

Geliştirilecek sağlık turizmi ile bir taraftan istihdam artarken diğer taraftan önemli bir döviz girdisi sağlanacak. Oluşturacak katma değerle sağlık sektörünün yanı sıra diğer sektörlerin de gelişimine katkı sağlanacak.

57 ÜLKE 4 SAATLİK MESAFEDE

Türkiye sağlık turizmi açısından pek çok avantaja sahip. 4 saatlik uçuş mesafesinde 57 ülke ve 1,5 milyar nüfus bulunuyor. Uygun fiyata kaliteli sağlık hizmet veriliyor. Türkiye, yeni teknolojilerin tamamına sahip ve yetişmiş sağlık profesyonelleri bulunuyor. Hastaların bekleme süresi Avrupa ülkelerine göre çok kısa.

500 SAĞLIK TESİSİ, YETKİ BELGESİNE SAHİP

Bakanlık, sağlık turizmi alanında tesisleri yetkilendirmeye de devam ediyor. Bugüne kadar 500 sağlık tesisine ‘sağlık turizmi yetki belgesi’ verildi.

  • SAĞLIK TURİZM PORTALI
  • Bölgesel sağlık merkezi yolunda ‘Sağlık Turizmi Portalı’ oluşturuldu. Bununla sağlık tesislerinin tüm yeteneklerinin görüntülenmesi, sağlık personeli ile iletişim kurulabilmesi, canlı olarak dosya paylaşılabilmesi hedefleniyor. Termal kaynaklarla birlikte de fizik tedavi ve rehabilitasyon ile yaşlı bakım hizmetlerinde Dünya’da önemli bir konuma gelmesi planlanıyor. Bu amaçla gerekli mevzuat ve bilişim altyapılarını geliştiriliyor.
  • 1 MİLYON 500 BİN SAĞLIK TURİSTİ
  • Sağlık turizminde 2023 yılına kadar 1 milyon 500 bin sağlık turistine ülkemizde sağlık hizmeti sunulacak ve 10 milyar dolar medikal turizmi geliri elde edilecek.

Türk sağlık sektörü yatırım fonlarının radarında
EKONOMİ
Türk sağlık sektörü yatırım fonlarının radarında
‘Benzemez Kimse Sana’ 26 Şubat’ta raflarda
Hayat

‘Benzemez Kimse Sana’ 26 Şubat’ta raflarda

Portre Yazarı Mehmet Aycı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderlik karakterini bütün bileşenleriyle ayrı bölümler halinde ele aldığı “Benzemez Kimse Sana Bir Erdoğan Portresi” isimli kitabı yazdı.
İstanbul'da iki bina arasında sıkışan 16 asırlık tarih: Günümüzde kaidesi kalan sütun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
Hayat

İstanbul'da iki bina arasında sıkışan 16 asırlık tarih: Günümüzde kaidesi kalan sütun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Fatih'te bulunan 5. yüzyılda Doğu Roma İmparatoru Arkadios döneminde çıkan isyanın bastırılması üzerine, zaferi taçlandırmak üzere dikilen, günümüzde kaidesi kalan sütun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İki bina arasında sıkışmış halde duran üzerindeki motifleri de kaybolan Arkadios Sütununda derin çatlaklar görülüyor. Osmanlı döneminde kadın esirlerin satıldığı Avrat Pazarı'nın ortasında kaldığı için "Avrat Taşı" adıyla da anılıyor.
Trans yağa sınırlama getiriliyor: Toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek
Hayat

Trans yağa sınırlama getiriliyor: Toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bütün bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalardaki trans yağ miktarına sınırlama getireceklerini belirtti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Düzenlemeyle bütün bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalardaki trans yağ miktarına sınırlama getiriyoruz. Hayvansal yağlarda doğal olarak bulunan trans yağ hariç, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek gıdalarda trans yağ içeriği, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.