Ekonomi Türkiye yeni bir çıkışın eşiğinde

'Türkiye yeni bir çıkışın eşiğinde'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "İnşallah Türkiye yeni bir çıkışın eşliğinde. Orta ve uzun vadede Türkiye'nin geleceği bu yatırımlardır. Yatırım olmadan kalıcı refah olmaz" dedi.

Haber Merkezi AA
​Başbakan Yardımcısı​ Mehmet Şimşek
​Başbakan Yardımcısı​ Mehmet Şimşek

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gelen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Mazıdağı ilçesine geçerek, yapımı süren Cengiz Holding'e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri'ni ziyaret etti.

2018 yılı ortasında üretime başlaması planlanan tesis ile ilgili Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'den bilgi alan Şimşek, üretim sahasını gezdi.

  • Şimşek, "Bu 1,1 milyar dolarlık yatırım özel sektör tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Cumhuriyet tarihimizde yapılmış en büyük yatırımdır. Bu yatırımın en önemli özelliği de orta ve uzun vadede gerek ithalatı 600 milyon doların üzerinde azaltarak gerekse ihracat potansiyeli olarak belki de yıllık 1 milyar dolar Türkiye'nin dış ticaret açığını potansiyel olarak azaltabilecek bir proje" ifadelerini kullandı.

Mehmet Şimşek, Cengiz Holding'e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri'ni ziyaret etti.

"Bölgede istihdam imkanı doğacak"

Yatırımın Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yapılıyor olmasının önemine değinen Şimşek, diğer önemli bir hususun da Küre ilçesinden, Türkiye'nin batısından hammaddenin burada işlenerek bütün dünyaya buradan satılacak olması olduğunu dile getirdi.

  • Şimşek, bölgenin istihdama, heyecana, gelecek açısından umuda ihtiyacı olduğuna işaret ederek, bu projenin bütün bunları içerdiğini aktardı.

Cengiz Holding'e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri

"Türkiye yeni bir çıkışın eşliğinde"

Bu ölçekte bu büyüklükte hatta dünya ölçeğinde entegre bir tesisin görülmesi, takdir edilmesi ve önünün açılması gerektiğini bildiren Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşallah Türkiye yeni bir çıkışın eşliğinde. Zor bir dönem geçirdik. Son bir kaç yıl Türkiye için çok zor oldu. Başımıza gelmeyen felaket kalmadı. Ona rağmen Türkiye temelleri sağlam olduğu için bu şoklara karşı büyük direnç gösterdi. Ama orta ve uzun vadede Türkiye'nin geleceği bu yatırımlardır. Yatırım olmadan kalıcı refah olmaz. Onun için biz daha çok üreteceğiz, istihdam edeceğiz, ihracat yapacağız. Türkiye'nin çıkış formülü budur. Bu nedenle biz ihracata, yatırımlara, istihdama bir seferberlik anlayışıyla gerçekten çok güçlü destekler veriyoruz. Gereken reformları yaptık, yapıyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın liderliğinde hükümet olarak biz sürekli bir şekilde, 'Türkiye ekonomisini nasıl dirençli bir hale getirir, sahada mikro düzeyde önemli projelere nasıl ön açarız, gereken desteği veririz, vatandaşımızın sorunlarını nasıl çözeriz?' diye çalışıyoruz, çabalıyoruz."

"Terörün hedefi ülkemizin barış ve kardeşliğidir"

Başbakan Yardımcısı Şimşek, bölgede terör örgütünün yatırımları engellemeye yönelik saldırılarına değinerek, "Terör örgütün derdi buradaki kardeşimin hak ve özgürlüğü, demokrasi standartları olsa zaten terörün tamamen durmuş olması lazımdı. Terör örgütün derdi hukuk, adalet, demokrasi, özgürlük olsaydı o zaman silahların çoktan betona gömülmüş olması gerekirdi. Bunu yapmadılar tam aksine istismar ettiler ve dışarısı da bunu kullanıyor. Bunu herkes biliyor. Terörün hedefi vatandaşımızın huzuru, ülkemizin barış ve kardeşliğidir. " değerlendirmesinde bulundu.

Terörle mücadeledeki kararlılığa dikkati çeken Şimşek, "Bu kararlılık devam edecek. Biz vatandaşımızı ayrı, terör örgütünü, terörizmi ayrı tutuyoruz. Terör dünyanın belası ve bir insanlık suçu. Onun için terörle en güçlü şekilde mücadele edeceğiz" dedi.

BM Türkiye'de banka kuruyor
EKONOMİ
BM Türkiye'de banka kuruyor

'Türkiye'yi dünyanın havacılık merkezi haline getirdik'
EKONOMİ
'Türkiye'yi dünyanın havacılık merkezi haline getirdik'

Mehmet  Şimşek'ten flaş enflasyon açıklaması
EKONOMİ
Mehmet Şimşek'ten flaş enflasyon açıklaması

'Alman ve Türk şirketleri arasındaki dostluk ailevi'
EKONOMİ
'Alman ve Türk şirketleri arasındaki dostluk ailevi'

Başbakan Yardımcısı Şimşek Alman Der Spiegel'e konuştu
EKONOMİ
Başbakan Yardımcısı Şimşek Alman Der Spiegel'e konuştu
Kaçak göçmen çalıştıranlara seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Kölelik düzenine esir olmayın bedelini ağır ödersiniz
Gündem

Kaçak göçmen çalıştıranlara seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Kölelik düzenine esir olmayın bedelini ağır ödersiniz

"Uluslararası Göç ve Ekonomik Uyum" çalıştayı düzenlendi. İstanbul Üniversitesi'nde gerçekleşen 'Suriyeli sığınmacılar için ilk adım projesi çalıştayı'na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mültecilik üzerine konuştu. Çalışma izni olmadığı halde ucuza kaçak göçmenleri çalıştıranlara seslenen Soylu, "İş adamlarımız beni hiç yanlış anlamasın, ama bugün yaptıkları ne insanlığa ne Müslümanlığa ne de medeniyet değerlerimize uyuyor. Kölelik bizim medeniyetimizde ve anlayışımızda söz konusu değildir. 31 Ekim'den sonra tüm iş verenlere buradan sesleniyoruz. Sakın kölelik düzenine esir olmayın. Bedelini ağır ödersiniz" dedi.
HDP önündeki eylemde 49'uncu gün: Evlat nöbetinde çocuklarını bulunmasını isteyen 55 aile
Gündem

HDP önündeki eylemde 49'uncu gün: Evlat nöbetinde çocuklarını bulunmasını isteyen 55 aile

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirttikleri çocuklarının bulunmasını isteyen 55 aile, HDP binası önündeki oturma eylemini 49'uncu günde de sürdürdü.
Tel Abyad şehidinin dedesinden tokat gibi sözler: Ağlamayacağım o köpekleri, kalleşleri sevindirmem
Gündem

Tel Abyad şehidinin dedesinden tokat gibi sözler: Ağlamayacağım o köpekleri, kalleşleri sevindirmem

Barış Pınarı Harekatı’nda PKK/YPG terör örgütünün saldırısı sonucu şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Sefa Fındık’ın cenazesi memleketi Tokat’ta toprağa verildi. Şehidin dedesi Duran Fındık, cenazede terör örgütüne tepkisini dile getirerek, “Ağlamayacağım, onları sevindirmeyeceğim. Toprağı gür olsun, yavrumun kanı vatanıma kanı kat kat helal olsun. O köpekleri, kalleşleri sevindirmem. Erkeklerse gelsinler bu milletin huzuruna çıksınlar” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.