|

Uçak gemimiz göründü

Yerli savunma sanayiinin gururu ve Türkiye’nin ilk uçak gemisi TCG Anadolu 2020 sonunda suya inecek. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, geminin planlanandan 1 yıl önce teslim edileceğini söyledi. TCG Anadolu, 4 mekanize, 4 personel çıkarma aracının yanısıra uçak, helikopter ve İHA’ları da taşıyacak. 231 m uzunluk ve 32 m genişlikteki geminin tam yüklü ağırlığı 27 bin ton olacak.

Haber Merkezi
03:00 - 22/11/2019 Cuma
Güncelleme: 03:48 - 22/11/2019 Cuma
Yeni Şafak
Uçak gemisi
Uçak gemisi

Yerli savunma sanayiine yapılan yatırımlar meyvesini veriyor. Silah teknolojilerinde dışa bağımlılığı azaltacak olan milli savunma sistemleri deniz kuvvetlerinde de geliştirilmeye devam ediyor. Yapılan yatırımlar, savunma teknolojilerindeki ihracatı artırırken, ülkemizin dışa bağımlılığını azaltıyor. Belki de en önemlisi, geliştirilen sistemler sayesinde Türkiye, dış politikada bağımsız bir hareket edebiliyor. Uzmanlara göre, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı gibi harekatkların başarısı da buna bağlı olarak gerçekleşti. Son olarak ülkemizin envanterindeki en büyük olacak milli savaş gemisi, 2020 yılında hizmete alınıyor.

ÇOK MAKSATLI AMFİBİ HÜCUM GEMİSİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu'yu 2020 sonunda Deniz Kuvvetlerine teslim edeceklerini belirtti. Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Demir, İstanbul Tuzla'da yapımı devam eden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'da incelemelerde bulundu.

UÇAK GEMİSİ OLARAK BİLİNIYOR

Geminin, Türkiye'nin gurur kaynağı olacağını dile getiren Demir, şunları kaydetti: "Kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen gemimize yönelik çalışmalar son derece düzenli şekilde yürütülüyor. Süre olarak da tersaneyle konuştuğumuzda, planlanan süreden yaklaşık 1 yıl önce geminin teslim edilmesiyle ilgili tedbirlerin alındığını, alınmaya devam edildiğini gördük. İnşallah 2020'nin sonunda bu gemiyi Deniz Kuvvetlerimize vermiş olacağız. Tersaneyle konuşmalarımızda bu çalışmaların gidişatından memnun olduklarını gördük. Biz de gidişattan memnunuz."

YERLİ TEKNOLOJİYE YATIRIMA DEVAM

İnceleme sırasında çeşitli ürünlerin yerlileştirilmesi, yerli ürünler ve projeler kullanılmasıyla ilgili yerinde tespitler yaptıklarını ifade eden Demir, "İnşallah bundan sonra bu tür gemilerle Türkiye de dünyada iddialı olacaktır. Hem tasarımı hem de çeşitli malzemeler, sistemler açısından da iddialı bir konuma geleceğimizi umuyoruz. Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz" dedi.

27 BİN TON YÜK KAPASİTESİ

  • Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında TCG Anadolu gemisi asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti, ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek TCG Anadolu gemisinin inşaatına İstanbul Tuzla'daki Sedef Tersanesi'nde devam ediliyor. TCG Anadolu, 4 mekanize, 2 hava yastıklı ve 2 personel çıkarma araçlarının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.
#Uçak Gemisi
#TCG Anadolu
#Deniz Kuvvetleri
#İsmail Demir
5 yıl önce