EkonomiTürkiyeninThink Tank analizi

Türkiye’nin Think Tank analizi

Türkiye düşünce kuruluşları sayısında on yılda büyük bir ivme yakaladı. Ancak küresel ve bölgesel güçler ile karşılaştırıldığında Türkiye'nin daha çok yol alması gerekiyor. Derin Ekonomi dergisinin Eylül sayısında okurlarına sunduğu "Türkiye'nin en etkili Thin Tank'leri" dosyası okumaya değer.

Haber MerkeziYeni Şafak
Türkiye’nin Think Tank analizi
Türkiye’nin Think Tank analizi

Derin Ekonomi Dergisi, Eylül sayısında farklı bir konuyu gündeme taşıdı. Kadriye N. Tunçsiper imzalı haberde Türkiye’de faaliyet gösteren düşünce kuruluşları mercek altına alındı. Sözkonusu haberde Pensilvanya Üniversitesi Sivil Toplum Programı The Global Go To Think Tank Endeksi rakamları değerlendirildi. Derin Ekonimi'nin analizine göre; Türkiye bu alanda son 10 yılda büyük gelişme gösterdi. Fakat diğer bölgesel güçlerle karşılaştırıldığında hala daha çok yol katetmesi gerekiyor. Haberde değerlendirmelerine yer verilen endekse göre Türkiye'de Think Tank sayısı 32 olarak belirtildi. Türkiye'nin bu alanda gelişim göstermesi için daha çok devlet desteğinin gerekli olduğunun vurgusunun yapıldığı haberde Asya ve Afrika ülkelerinin bu anlamda büyük bir ivme kaydettiği ifade edildi. Türkiye’de çok fazla konuşulmayan Think Tank kuruluşlarının derin analizinin yapıldığı haberde çarpıcı şu bilgiler yeraldı:

Aysun Yemen

Türkiye’de 1969’da Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) ve 1974’te Dış Politika Enstitüsü ile ilk örnekleri görülmeye başlanan Think Tank'lerin sayısı bugün için 90’a ulaştı. Ancak sadece belirli dönemlerde faaliyet gösteren, atıl durumda olan ve üniversite bünyesinde yine tam zamanlı olarak çalışmayan birçok think tank mevcut. Pensilvanya Üniversitesi Sivil Toplum Programı The Global Go To Think Tank Endeksi ise Türkiye’de olan think tank sayısını 32 olarak belirtiyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi içerisinde değerlendirilen Türk think tanklerden, listeye göre dünya çapında etki gösterenlerin sayısı ise sadece 11. Dolayısıyla think tanklerin sadece nicelik değil, nitelik olarak da desteklenmesine ihtiyaç var.

AFRİKA VE ASYA’DA ARTIŞ VAR

Tüm dünyada think tank sayısı artmak eğiliminde, özellikle Afrika ve Asya’da ciddi bir artış var. Aksaray Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğretim üyesi Yard. Doç. Aysun Yemen’e göre bu kuruluşların sayısının artmasında kamu sektörünün büyümesi, hükümetlerin iş yükünün artması, filtre edilmiş ve düzenlenmiş bilgiyle sorunların çözümüne dönük gerçekçi politikaların üretilmesi isteği etkili oluyor.

KAMU DESTEĞİ GEREKLİ

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) Mütevelli Heyet Üyesi İsrafil Kuralay da dünyanın ilk 20 ekonomisi arasına giren, ekonomik sosyal ve siyasal alanda kalıplarını kıran Türkiye’nin 30’lu rakamlarla ifade edilen düşünce kuruluşlarının yetersizliğine vurgu yapıyor. Kuralay’a göre en önemli konu ise bütçe meselesi. Bu kurumlar ticari müesseseler olmadığı için desteğe ihtiyaç duyarlar. Büyük ticari kuruluşlar, kamunun desteği gereklidir.

Milli politikalar üretmeliyiz

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) Mütevelli Heyet Üyesi İsrafil Kuralay UTESAV’a ilşikin değerlendirmesi şöyle: "Düşünce kuruluşlarının odaklanma sorunu da önemlidir. Bir konuya bir alana odaklanarak yapılan çalışmalar daha uzun soluklu ve faydalı olacaktır. ‘’Her işi yaparım abi’’ mantığıyla hareket edilmemelidir. Özellikle küresel meselelere, Ortadoğu’ya, İslam Dünyası’na, Batı Dünyası, Afrika gibi alanlara odaklanmış düşünce kuruluşlarına ihtiyaç var. Eğer küresel dünyada etkili bir aktör olmak istiyorsak ve dünyaya söyleyecek sözümüz varsa küresel ölçekli düşünce kuruluşların sayısını çoğaltmalıyız. Bu kuruluşların kendi değerlerimizle donanmış, tarihi birikimimizi dikkate alan milli ve manevi değerlerimizle insanlığa söyleyecek çok sözleri olduğunu düşünüyorum. Daha iyi bir dünya için iyilikleri çoğaltan kurum ve şahısların artması herkesin menfaatinedir"

En önemli sorun finansman

Küresel Düşünce Kuruluşu Endeksi 2016 Raporuna göre; TESEV dünyada kamu politikalarına etki eden 27. Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde ise 7. en iyi düşünce kuruluşu seçilmiştir. Geçmiş yıllarda da olduğu gibi, TESEV bu raporda da çeşitli ölçütlerde listelere Türkiye’den en yüksek sırada giren düşünce kuruluşu olmuştur. TESEV, Türkiye’nin en etkili düşünce kuruluşu olmasını bağımsız ve tarafsız duruşuna ve bulguya dayalı politika önerilerine borçludur. Ülkemizde düşünce kuruluşları kar amacı gütmeyen sivil toplum örgütü statüsündedir. Bağımsız ve tarafsız olmayı seçen bu statüdeki kurumların karşılaştığı en önemli zorluk finansmandır.

Daha çok yol alınması gerekiyor

SETA olarak öğrenciler henüz üniversitelerinden mezun olmadan çeşitli kurslar, yurtdışı programları düzenliyoruz Türkiye'de düşünce kuruluşları belli bir noktaya geldi. Ancak Türkiye'nin rekabet ettiği ülkelere bakıldığında alınacak çok yol olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle spesifik alanlara odaklanan yeni düşünce kuruluşlarının ortaya çıkması ve düşünce kuruluşlarının uluslararası alanda daha fazla varlık göstermesi değerli olacaktır.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.